Ana Sayfa » Yazarlar » Doç.Dr. Michael Kuyucu » Yakıştı mı Bu Sana Tarkan?

Yakıştı mı Bu Sana Tarkan?

oduller-reklam-banner

 Yakıştı mı Bu Sana Tarkan?

Türkiye’de kim ne derse desin müzik pazarlamasını en iyi yapan kişi Tarkan ve ekibi. Ürünün her zaman tanıtımla hak ettiği değerin üzerinde satılabileceğine inanan biri olarak Tarkan’ı yıllardır takip ediyorum. Bence o bir pazarlama harikası. Yetenekli değil mi? Tabii ki yetenekli ama satışında ki en büyük faktör yarattığı marka değeri ve onun getirdiği satış değeri. Bunu hep yaparken de çok farklı pazarlama stratejileri kullanıyor.

Karaborsacılar Almıştır

Bu sene de Harbiye Açık Hava sahnesinde de benzer bir taktik uyguladı. Önce üç tane konser vereceğini söyledi, biletler çıkar çıkmaz hemen bu biletlerin tamamının satıldığı açıklandı. Birkaç gün sonra Tarkan’ın üç ek konser daha vereceği söylendi. Tarihler açıklandı ve aynı gün akşam olmadan Biletix’te ki tüm biletler tükendi. Bir arkadaşım beni o gün aradı ve “biletler bitti, nasıl iş ya alamadık filan dedi” o an bir işim vardı, ona “bence karaborsacılar almıştır” dedim ve telefonu kapattım. Türkiye’nin eğlence ve medya hatta eğitim ekonomisini çok iyi biliyorum. Hem akademik alanım bu hem merak alanım bu hem de sektörel anlamda bu konuya yoğunlaşıyorum. İçime bir ateş düştü, bir konserin tüm biletlerinin pat diye aynı gün bitmesi pek gerçekçi gelmedi bana. Hatta imkansız geldi. Aynı günün akşamı bana arkadaşım bir e mail attı ve “bak burada Tarkan’ın biletleri var ama çok pahalı” dedi. Tıkladım ve Tarkan’ın o bitti denen konser biletlerini müthiş yüksek fiyatlarla bu internet sitesinden satıldığını gördüm.

Hani Tüm Biletler Satılmıştı?

Sözde biten ve “sold out” olan Tarkan konseri biletlerinin https://www.stubhub.com.tr/ adlı siteden satıldığını gördüm. Bunu görünce çok şaşırdım. Biletlerin satılmasına değil, biletlerin  bitti denmesinin ardından bu internet sitesinde iki, üç hatta dört katı fiyatlarla satılmasına şaşırdım. Bu sitede satılan biletlerin en ucuzunun fiyatı 342 TL en pahalısının ise 5 bin 053 TL’di . Oysa Biletixte satılan en pahalı bilet bin TL idi.  Şimdi bu detayı kaç kişi gördü bilmiyorum, gördüler de Tarkan’ın dokunulmazlığından dolayımı kimse yazmadı, yoksa bunu önemsemediler mi onu da bilmiyorum. Ama ben bu tablodan bir vatandaş olarak hiç hoşnut olmadım. Bu biletlerin önce “tamamı satıldı” denmesi. Biletix’te biletler tükendi olarak gösterilmesi ve başka bir sitede tahriş fiyatlarla satılması bana pek etik gelmedi. Biletix’te en ucuz bilet 75 TL en pahalı bilet 1.000 TL iken diğer sitede en pahalı biletin 5 bin küsur TL olması da ayrıca düşündürücü. O zaman insan şöyle bir durup sorar: Bu biletler bu siteye nasıl gitti?

Ortada Sold Out Mold Out Yok!

Serbest piyasa ekonomisi isteyen istediğini yapar diyebilirsiniz, evet doğrudur, yapar. Ama bir yandan “biletler tükendi” diye reklam yapacaksın bir yandan da pat diye bir internet sitesinden bu biletleri üç, dört kat fiyatla satacaksın, ya da satılmasına göz yumacaksın. Hadi onu da boşver bu siteye yüzlerce bileti vereceksin. Bunun adın “sold out” olmaz. Hatta bence bu bir “şaibeli sold out” olur. Zaten sold out mold out olduğu da yok, sitede her kategori için 100 bilet mavcut şeklinde ibareler var.

Biletler Karaborsanın Eline mi Geçti?

Biletler madem ki bitmişti bu astronomik fiyatlı biletler nerden ortaya çıktı? Birisi bu biletleri toptan satın alıp yüksek fiyatla mı satmak istedi, yoksa organizasyon şirketi Biletix’e az sayıda bilet verip , “biletler bitti”, imajı yaratıp sonrasında biletleri başka bir siteden üç, dört kat fiyatla mı satmaya başladı? Ya da bu biletler karaborsanın eline mi geçti?  Geçtiyse nasıl geçti? Üç, beş bilet olsa hadi tamam diyeceğim, binlerce Tarkan bileti nasıl olurda karaborsanın eline geçer?  Ben bu soruların yanıtlarını çok merak ediyorum. Bu bir pazarlama taktiği mi? Yoksa ticari bir taktik mi?

Tarkan’ın Organizasyon Şirketi Buna Neden Göz Yumdu?

Her ne ise hoş olmadı. En azından madem ki hala biletler var, neden “Mr.Sold out” muamelesi yapıldı Tarkan’a? Bu haberler neden yapıldı ya da yaptırıldı? Hiç kimse bana kızmasın kırılmasın, ben en çok kendimi eleştiren biri olarak bir şeyi gördüm mü söylerim, kimse benim torpillim değildir. Bu olayda da bu beni şüpheye düşüren konuyu kimseden çekinmeden dile getirdim ve Tarkan’ın ekibine de bunun açıklamasını buradan soruyorum. Bu biletler neden bu kadar pahalıya satılıyor? Bu karaborsa değil midir? Buna neden izin verdiniz?

Bence Tarkan’ın bu pazarlama stratejisi sınıfta kaldı. Bu “Mr Sold Out” değil, olsa olsa “Mr. Not Sold” olur yazık…

Yakıştı mı Bu Sana Tarkan?

Doç. Dr. Michael Kuyucu – Müzik Onair

oduller-reklam-banner
● Gri Ekran

İlginizi Çekebilir