Ana Sayfa » Radyo » Yasemin Şefik ve Gülşah Güray ”Radyolardaki Pop Israrı Nedir” Sorusunu Cevapladı.

Yasemin Şefik ve Gülşah Güray ”Radyolardaki Pop Israrı Nedir” Sorusunu Cevapladı.

oduller-reklam-banner

Best Fm’in başarılı radyocularından Yasemin Şefik Hürriyet’ten Sinem Vural’ın ”radyolardaki pop ısrarı nedir” sorusunu cevapladı.

”Radyolara, telifmetre listesine bakıyorsunuz zirvedekiler başka; YouTube ve müzik stream sitelerine bakıyorsunuz bambaşka…” diyen Sinem Vural ”Ben her hafta yazacak o kadar farklı türde albüm bulurken, radyoların pop müzik ısrarını aklım almıyor” diyerek Best FM’deki Hitnoz programını hazırlayıp sunan Yasemin Şefik’e sordu; ”bu nasıl oluyor böyle”

Yasemin Şefik kendisine sorulan soruya şöyle cevap verdi;

“Popüler kültürü radyolar yanlış anlamış olabilir. Mesela biz yıllardır rock, rap çalarız ama yüzde oranı o kadar düşük ki akışta belli bile olmuyor.

Yönetim, müzik direktörü, aklına kim geliyorsa hepsini ikna etmek zorunda kalıyorsun. Reyting kaygısı radyolarda program içeriğinden çok şarkı seçiminde karşına çıkıyor. Dinleyici, bilmediği bir şarkı çalındığında kanalı hemen değiştirebiliyor. Onları uzun süre aynı frekansta tutmak için yapılan popüler akış bu yüzden var. Herkes böyle yapınca nereye kaçacaksın? Kendi stream olayına giriyorsun”

Aynı soruyu Radyo Eksen’den Gülşah Güray’a da soran Sinem Vural şu cevabı aldı;

O popa karşı olmayanlar ama aynı zamanda alternatife şans verilmesi gerektiğini savunanlardan.
Gülşah da şunları söyledi:
“Alternatif kanallar; genel geçer zevklerin alternatifini arayanlara doğru hizmeti verdiği için önemli. Her şeyin olduğu gibi pop müziğin de iyisi ve kötüsü vardır ve bu da çok subjektif bir konudur. Ayrıca talep olduğu sürece bu şarkılar radyolarda çalınacak, albümleri piyasaya çıkacaktır elbette.
Dünyanın her yerinde böyle… Ama alternatifini isterseniz burada biz seve seve devreye gireriz.
Sizi düşünmeye iten, sancılarınızdan kurtaran veya yaratıcılığınızı tetikleyen şarkılardan bahsediyorum.
Elbette sadece çalınanlar değil, onların üzerine bahsedilenlerin de kıymeti var, yoksa internetten dilediğiniz şeyi dinleyebilirsiniz.”
Son dönemde giderek şiddetlenen hip hop rüzgarı için Radyo Flow, rock müzik için Rock FM desek, bunlara elektronik müzik kanallarını eklesek bile pop liderliği elden bırakacak gibi durmuyor. Keşke yeni şeyler deneseler, popüler müzik kanallarına programlar ekleseler de o eski müzikal çeşitliliğe yeniden erişsek.
Yoksa radyolar da popülerliğini internet üzerinden yayın yapan radyolara kaptıracak gibi görünüyor.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

oduller-reklam-banner
Başlıklar