Ana Sayfa » Müzik » Yeditepe Konserleri Özdemir Erdoğan ve Emre Altuğ İle Devam Etti

Yeditepe Konserleri Özdemir Erdoğan ve Emre Altuğ İle Devam Etti

oduller-reklam-banner

İletişim Başkanlığı koordinasyonunda ve Poll Production organizasyonunda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı “İstanbul Yeditepe Konserleri” kapsamında Özdemir Erdoğan ve Emre Altuğ müzikseverlerle buluştu.

Özdemir Erdoğan, konseri sırasında bir parçası öncesinde kanunla yapılan doğaçlamaya dikkati çekerek, buna “açış taksimi” dendiğini ifade etti. Eskiden “latife olsun diye” buna “caz” dediklerini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Oysa biraz daha aklımız başımıza gelince şunu anladık: Bunları, bu güzelim taksimleri caza eklemleme hevesinde değiliz. Çünkü bizim tarihimizde bin yıldır doğaçlama var. Amerikalı daha yüz senedir doğaçlama yapıyor. Onun için biz ‘Türk cazı’, ‘etnik caz’, yok bilmem ne gibi şeyleri hiç duymak istemiyoruz. Böyle bir eklemlemeye de girmek istemiyoruz. İçimde böyle bir ukde var. Bazıları çok fanatik cazcı, ‘O da caz mı?’ diyorlardı. Ben hep şunu söylüyorum: Bir sanat eserini çok beğenebilirsiniz, dışarıya gittiğiniz vakit ‘Adamlar neler yapmışlar, şahane işler yapıyorlar.’ diyebilirsiniz. Ama bu size kendi sanatınızı ve kültürünüzü aşağılama, kötüleme, yan gözle bakma hakkı vermez. Bazıları yıllardan beri böyle mankurt haline geliyorlar. Kendi çıktığı yumurta kabuğunu beğenmiyorlar. Böyle bir şey olmaz. O bakımdan bizim ‘caz’ kelimesine ihtiyacımız yok. Bizde var olan doğaçlamayı yapmaya devam edeceğiz.”

Daha sonra sahne alan Emre Altuğ da konserler sayesinde yeniden dinleyiciyle buluşabildiklerini belirterek, “Müzik sektörünün emekçileri adına, bu sektörün tekrar ayaklanması için katkılarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’ye çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için:

oduller-reklam-banner

İlginizi Çekebilir