Ana Sayfa » Müzik » Yerli Müzik Kanalları Neden Yok?

Yerli Müzik Kanalları Neden Yok?

oduller-reklam-banner

Milliyet’ten Sina Koloğlu yerli müzik kanallarını gündemine aldı. Bugünkü köşesinde Digiturk’te, TRT Müzik dışında yerli müzik kanalı olmadığını yazan Koloğlu, “Hayalimiz, tüm müzik kanallarını HD kalitesinde izlemek” dedi.

TRT Müzik’in, yüksek çözünürlük (HD) kanala geçtiğini, Dream TV’nin de yakında geçeceğini duyurmuştum. Digiturk abonelerinden, “Yerli müzik kanalları yok” şeklinde şikayetler geldi. Digiturk’te, TRT Müzik dışında yerli müzik kanalları yok. Benim kutuda o da mevcut değil. Ama itiraf edeyim, Mezzo gibi bir kanal var ve şahsen izlediğim tek farklı müzik kanalı. Konumuza gelelim, evet yok. Bir müzik kanalının başındaki isme nedenini sordum, “Yılda, peşin 500 bin dolar, taksitle olursa 600 bin dolar para isteniyor, bu da müzik kanalları için makul bir maliyet kalemi değil” dedi.

Platformlara para verilmeli mi, yoksa parasız mı olmalı? Diğerlerine baktım.

Sitelerinden gördüğüm kadarıyla, Turkcell TV’de müzik kanalları yok. D-Smart’ta hemen hemen hepsi mevcut. Kablo TV ve Tivibu da ise, eksik bir liste var. Her müzik kanalı yer almıyor. D-Smart, en çok yerli müzik kanalını barındıran platform. Kral TV’nin de HD yayına daha geçmediğini gördüm. Platformlarda HD olan müzik kanallarının duruma göre, standart çözünürlükle (SD) devam ettiği görünüyor. Yani net bir durum yok. Bir başka yazımda, platformlarla ilgili şikayetlere de yer vereceğim. HD yayın, müziklerin internet ortamında indirildiği, kliplerin eski havasında olmadığı kanallar için büyük bir maliyet. Bunu da belirtmek istedim. Hayalimiz, tüm müzik kanallarını HD kalitesinde izlemek.

Kaynak: Milliyet/Sina Koloğlu

oduller-reklam-banner
Başlıklar

İlginizi Çekebilir