Ana Sayfa » Müzik » Youtube’dan MüzikOnair’a Çok Özel Sahte Tık Açıklaması

Youtube’dan MüzikOnair’a Çok Özel Sahte Tık Açıklaması

oduller-reklam-banner

Son günlerdeki manipülasyon iddialarıyla ilgili Youtube’dan beklenen açıklama geldi.

Youtube yetkilisi ilk kez ve sadece Müzik Onair’den Özcan Beylan’a konuştu. Youtube’da olan “Sahte Tık” iddialarına cevap veren Youtube yetkilisi, süreci ciddi olarak takip ettiklerini belirterek, buna teşebbüs edilmesi durumunda buna izin vermeyen ve kontrol eden bir alt yapıları olduğunu dile getirdi.

İzlenme sayılarının farklı ülkelerden yükseltilmesiyle ilgili iddiaları reddeden yetkili, bu süreçle ilgili arayan herkesi bilgilendirdiklerini ve bu tür aksiyonlara asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Spotify yetkilileri ise bu konuda sessiz kalmak istediklerini Müzik Onair’e bildirdi.

Ne Olmuştu?

Kadir Has Üniversitesi’nden Akademisyen Anıl Aban, öne çıkan şarkıların Spotify ve Youtube’ta para ile satın alınabildiğini Habertürk’e şu sözlerle anlatmıştı:

“Bu şirketler bu listeleri dünyanın çeşitli yerlerinde tekrara alıp sabah akşam döndürüyorlar. Yani aslında o şarkılar gerçekten çalınıyor ama bir dinleyicisi yok. Hindistan, Malezya, Almanya, Amerika ve Türkiye’de bu iş yapılıyor. 1000 Youtube izlemesi 3 dolara tamamen risksiz olarak 1 gün içinde satılıyor. ”

Aban, sahtecilik iddialarını doğrulamak için yaptığı araştırmayı ise şu sözlerle dile getirmişti:

“Bir müzik bulup olmayan üstüne iki dakikalık bir konuşma koyup olmayan bir şarkı kaydettik. Bu şarkıyı bu hesaplara yükledik. 10 dolara bizim şarkımızı Spotify’a yüklediler. Biz o şarkının linkini kullanarak bu sahte takipçi satın alma sitelerine gidip linki verip parayı ödeyip Spotify ve Youtube’taki izlemeleri satın aldık.” Aban yaptığı bu araştırmayla, şarkı bile olmayan bir çalışmanın para ödedikleri takdirde daha çok dinlendiğini aktardı.

oduller-reklam-banner
● Gri Ekran
Başlıklar

İlginizi Çekebilir