Ana Sayfa » Müzik » Yükselen K-Pop Trendi Spotify’ı Fethetti

Yükselen K-Pop Trendi Spotify’ı Fethetti

oduller-reklam-banner

Spotify, 2014 yılında K-Pop’un ilk kez öne çıktığı K-Pop Daebak çalma listesinin yayınlanmasından bu yana ortaya çıkan global yükselişini doğrulayan ilginç veri ve trendleri açıkladı.

2014’ten Ocak 2020 tarihine kadar olan verilere bakıldığında, K-Pop’un Spotify çalma listelerindeki payının yüzde 1800’den fazla arttığı ve aynı çalma listesinin bugün 2,4 milyon takipçiye sahip olduğu görülüyor. 2014 yılından bu yana, K-Pop (Kore popu) türü müzik Spotify’da 134 milyar dakikadan fazla dinlendi.

2015 yılında Spotify, yükselişte olan sanatçılardan iş birliklerine ve Spotify’da OSTs adıyla bulunan Kore film ve TV dizilerinin orijinal soundtrack kayıtlarına kadar K-Pop müzik türünün pek çok örneğini bünyesinde bulunduran özel bir platform hayata geçirdi.

K-POP’un yükselişi ile ilgili veriler:

Spotify’da en çok dinlenen K-POP grubu BTS’nin yeni albümü “MAP OF THE SOUL: 7” Cuma günü yayınlandı. Ancak grubun bugüne kadar kırdığı pek çok rekor bulunuyor ve Spotify’da grubun yolculuğu pek çok kilometre taşı içeriyor:

 • 2019 yılında BTS, Spotify’da 5 milyar dinlenme sayısı elde eden ilk Asyalı grup oldu. Türkiye’de de en çok dinlenen K-Pop grubu BTS!
 • 2020 yılının Şubat ayı itibariyle BTS’nin dinlenme rakamı 8 milyara vurdu. Yani sadece 2019 yılında grubun müziği, 3 milyardan fazla kez dinlendi.
 • 2017 yılının Eylül ayında K-Pop, DNA adlı şarkısıyla Spotify Global 50 listesine giren ilk K-Pop grubu oldu.
 • BTS, Spotify’da en çok dinlenen K-Pop şarkısı rekorunun da sahibi: Bu şarkı, 380 milyon dinlenme rakamıyla Halsey ile birlikte seslendirdikleri “Boy With Luv”. Şarkı 2019 yılının Nisan ayında yayınlandı yani bir yıldan kısa bir sürede Spotify’da en çok dinlenen K-Pop şarkısı olmayı başardı. “Boy With Luv”, Türkiye’de de en çok dinlenen K-Pop şarkısı olarak öne çıkıyor.

BTS’nin orijinal içeriğinden yola çıkarak Spotify’a özel olarak yayınlanan BTS’nin MAP OF THE SOUL : 7 The Enhanced Album içeriğini inceleyebilirsiniz.

Öne çıkan ek veriler:

 • Bugüne kadar Spotify’da K-Pop müzik 41 milyondan fazla dinlendi.
 • K-Pop dinleyicilerinin yüzde 53’ü, 18-24 yaş aralığında ve K-Pop dinleyicilerinin yüzde 73’ü kadınlardan oluşuyor.
 • Spotify kullanıcıları dünya genelinde 96 milyon çalma listesine K-Pop şarkıları ekledi.
 • Şu anda (son 90 gün verileri) K-Pop müziğin en çok dinlediği ülkeler sırasıyla: Amerika, Endonezya, Filipinler, Japonya, Brezilya ve Meksika
 • K-Pop müzik Spotify’ın hizmet verdiği 9 pazarda da dinleniyor ve aşağıdaki ülkelerde K-Pop dinlenme rakamlarında dikkate değer bir artış gözlemleniyor (Yüzdeler, Ocak 2019- Ocak 2020 arasındaki yükselme oranlarını temsil etmektedir)
  • Mısır – %33
  • Vietnam – %30
  • Fransa – %13
  • Kolombiya – %8
 • Spotify’da en çok dinlenen K-Pop sanatçıları ise şöyle: BTS, BLACKPINK, EXO, TWICE ve Red Velvet. BTS, Spotify’da 8 milyardan fazla dinlendi.
 • Spotify’da en çok dinlenen K-Pop şarkısı, doğunun batıyla buluştuğu bir işbirliği olan, BTS ile Amerikalı şarkı yazarı Halsey’in birlikte seslendirdiği “Boy With Luv”. Bu şarkı Spotify’da 380 milyon kez dinlendi.

Yükselen K-Pop Trendi Spotify’ı Fethetti

İşte TOP Listeler:

K-Pop müziğin en çok dinlediği ülkeler (son 90 gün verileri):

 1. Amerika
 2. Endonezya
 3. Filipinler
 4. Japonya
 5. Brezilya
 6. Meksika
 7. Tayland
 8. Malezya
 9. Kanada
 10. Singapur

Dünya genelinde en çok dinlenen K-Pop sanatçıları (Ocak 2014 – Ocak 2020):

Türkiye’de en çok dinlenen K-Pop sanatçıları (Ocak 2014 – Ocak 2020):

Spotify’da en çok dinlenen K-Pop şarkıları (Ocak 2014 – Ocak 2020):

 1. Boy With Luv” – BTS, Halsey
 2. Kiss and Make Up” – BLACKPINK, Dua Lipa
 3. FAKE LOVE” – BTS
 4. Kill This Love” – BLACKPINK
 5. DNA” – BTS
 6. DDU-DU DDU-DU” – BLACKPINK
 7. Blood Sweat & Tears” – BTS
 8. Gangnam Style (강남스타일) – PSY
 9. SOLO” – JENNIE
 10. “As If It’s Your Last” – BLACKPINK

Türkiye’de en çok dinlenen K-Pop şarkıları (Ocak 2014 – Ocak 2020):

 

İşte “MAP OF THE SOUL : 7 The Enhanced Album” Çalma Listesi:

oduller-reklam-banner
● haberalani

İlginizi Çekebilir