Müzikonair ‘2’den Sonra’ Şarkısı İçin Flaş Açıklama: ‘Yüzde Yüz Kopya’ | Müzikonair
MüzikMüzik HaberÖzel

‘2’den Sonra’ Şarkısı İçin Flaş Açıklama: ‘Yüzde Yüz Kopya’

Demet Akalın’ın ‘Ateş’ albümünde yer alan ‘2’den Sonra’ şarkısı, Petek Dinçöz’ün ‘Sihirbaz’ şarkısına benzetilmişti. Konuyla ilgili ‘2’den Sonra’ şarkısının söz ve müziğine imzasını atan Cansu Kurtçu, Müzik OnAir’dan Özcan Beylan’a konuşmuştu. Kurtçu,  ‘Eser sahibinin hak talebi varsa meslek birliklerine başvurabilir’ açıklamasında bulunmuştu.

Konuyla ilgili sadece Müzik OnAir’a açıklama yapan bir isim de ‘Sihirbaz’ şarkısının sahibi Burak Buluç oldu. Buluç, ‘Hem bestesi hem de sözleri birbirine bu kadar benzeyen bir kombinasyon elde edilemez. Şarkımın üzerinden yeni bir beste yapıldığı nettir.’ açıklamasında bulundu.

‘Hem Melodi Hem Sözler Benziyor’

Şarkının nakarat melodisinin kendi şarkısıyla aynı olduğunu söyleyen Burak Buluç, tarafımıza yaptığı açıklamada,

”Demet Akalın’ın Cansu Kurtçu imzalı şarkısının nakarat girişi ve ara melodi giriş notaları Sihirbaz isimli şarkımın nakarat melodisiyle aynı olmakla birlikte, ne tesadüftür ki nakarat sözlerinde de ‘Acısını, Çilesini, Derdini, Kederini’ ifadesi kullanılmıştır.
Aynı bölümün Sihirbaz isimli şarkımdaki sözleri;
‘Aşkları, Acıları, Dertleri, Tasaları’ şeklinde yazılmıştır. Bu benzerliğin hiçbir açıklaması yoktur.” ifadelerini kullandı.

İşte o açıklama;

Sihirbaz isimli şarkının söz müzik ve düzenlemesi bana aittir. Şarkının en can alıcı noktası olan nakarat girişi ve aynı bölümün sözlerinin büyük bir kısmı alınarak melodisi %100 şekilde kopyalanmıştır.

Bir söz müzik yazarı ve aranjör olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; yeryüzündeki tüm besteciler yüzyıllarca Türkçe beste yapsa hem sözleri hem de müziği birbirine bu kadar benzeyen bir kombinasyon elde edilemez. Böyle bir tesadüf imkansızdır.

  Hiç bir insanın imzası birbirine benzeyemeyeceği gibi ürettiği şarkılarda da hem söz hem müzik olarak bir arada bulunan tesadüfi benzerlik mümkün değildir. Yalnızca melodi benzerliği yada yalnızca sözlerdeki ufak benzerlikler yıllardır ülkemizde ve tüm dünyada kabul görmektedir. Fakat hem müzik hem sözlerin bir arada benzerliği kabul edilemez bir durumdur.

Bu işten biraz anlayan herkesin fark edeceği üzere; şarkımın üzerinden yeni bir beste yapıldığı gayet nettir.
  Hukuki açıklardan faydalanarak nasıl olsa hak iddia edilemez düşüncesiyle hareket edildiği ortadadır.
Demet Akalın’ın Cansu Kurtçu imzalı şarkısının nakarat girişi ve ara melodi giriş notaları Sihirbaz isimli şarkımın nakarat melodisiyle aynı olmakla birlikte, ne tesadüftür ki nakarat sözlerinde de
‘’Acısını, Çilesini, Derdini, Kederini’’ ifadesi kullanılmıştır.
Aynı bölümün Sihirbaz isimli şarkımdaki sözleri;
‘’Aşkları, Acıları, Dertleri, Tasaları’’ şeklinde yazılmıştır. Bu benzerliğin hiçbir açıklaması yoktur.

Sevgilerimle.

Burak Buluç

İşte iddia edilen söz konusu benzerlik;

 

İlgili Haber: Ünlü Sözyazarı Cansu Kurtçu’dan Müzik OnAir’a Özel Açıklama

İlgili Haber: Demet Akalın’ın Yeni Şarkısı Petek Dinçöz’ün Şarkısına Benzetildi

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu