Müzikonair ‘4 Yüz Geri Döndü Kimsenin Şüphesi Olmasın’ | Müzikonair
RöportajlarSanatçı Röportajı

‘4 Yüz Geri Döndü Kimsenin Şüphesi Olmasın’

2000'li yıllara 'Kız Kıza' 'Dandini' gibi şarkılarıyla damga vuran 4 Yüz grubu 13 yıl sonra müzik piyasasına geri döndü. Grup üyeleri ile Müzikonair okuyucuları için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba Müzikonair’a hoşgeldiniz. Uzun bir aradan sonra tekrar müzikseverlerle buluşmaya  nasıl karar verdiniz? Sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Gülnur – 23 Nisan da Onur’un TV programına konuk olduk. Programda o kadar eğlendik ve geçmişi özlemle andık ki aynı gün stüdyoya koştuk ve gerisi hızla gelişti.

Didem- Aslında tekrar birleşme demek çok doğru olmaz çünkü biz hiç kopmadık. Sadece 4Yüz olarak yeni bir şeyler üretmiyorduk. Program çekiminde de aslında başta eskileri yad ederken, sona doğru gelecek hayalleri başladı. Galiba yarım kalan bazı şeyleri tamamlamız gerektiğine inandık. 

Müzik Hayatınız nasıl başladı?

İlkay- Hepimiz konservatuar sahne sanatları mezunlarıyız müzik hayatımızın her anında vardı. 

4 YÜZ kimlerden oluşuyor?

Didem Ergüven Tatlıdil, Gülnur Gökçe, İlkay Sipahi, Onur Kırış.

Bir de görünmeyen yüzlerimiz ve grubun kurucuları yapımcımız, aranjörümüz Temel Zümrüt ve yönetmenimiz, şarkılarımızın asıl sahibi Süleyman Yüksel’i de dahil etmek gerekir. 

Müzik türünüzü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Onur – Çok sesli müzik yaptığımız için daha çok r&b soundlarında pop diyebiliriz. 

‘Hala 2000’lerdesiniz Gibi Eleştiriler Alıyoruz’

90’lara damgasını vuran ve Sezen Aksu’nun unutulmaz hitlerinden biri olan “Hadi Bakalım” şarkısını kendinize has tarzınızla yorumlayarak  dinleyicilerinizle yeniden buluşmaya başladınız. Öncelikle bu şarkınızda kimlerle çalıştınız. Ve gelen yorumlar nasıl memnun musunuz?

Gülnur- ‘Hadi Bakalım’ bizim için çok özel bir şarkı. Çocukluğumuzda bağıra bağıra söylediğimiz ve enerjisini tam anlamıyla yaşadığımız bir şarkı. Şarkıya güncel soundlar katan yine Temel Zümrüt oldu. Her zamanki 4Yüz vokalleri de bizce bu şarkıya çok yakıştı ki gelen yorumların hepsi bu yönde. Klibin yönetmenliğini de Süleyman Yüksel online olarak uzaktan yaptı. klip çekimi öncesi hazırlıklar, klipten daha uzun sürdü. Sonucundan da çok memnunuz.

Onur- Güzel yorumların yanında eleştiri almıyor değiliz aslında. ‘Yeni nesil müzik tarzı bu değil hala 2000l’erdesiniz’ gibi ama bunları çok da manalı bulmuyoruz. Bizde nabza göre şerbet yok keyfimize müzik yapıyoruz. Seveni olursa ne ala sevmeyen dinlemesin.

‘Yeni Şarkının Kaydına Başladık Bile’

“Hadi Bakalım” şarkınızdan sonra yeni çalışmalarınızla da sizleri müzik dünyasında görmeye devam edecek miyiz?

Gülnur- Şimdiden yeni şarkının kaydına başladık bile. Biz üretmekten haz alan bir grubuz. Beraber çalışırken de çok eğleniyoruz. 

İlkay –  4Yüz yıllar dönüyorsa bu tek şarkılık olamaz, bu bize yakışmaz. 4yüz geri döndü cümlesinin hakkını vereceğiz bundan kimsenin şüphesi olmasın.

‘Tek Başıma 4Yüz’deki Enerjiyi Bulamadım’

Müzik sektöründen uzak kaldığınız dönemlerde neler yaptınız.Biraz bahsedebilir misiniz?

Gülnur – Hiç bırakmadım. Neredeyse her seneye bir single çalışma sığdırdım. Ama sanırım yaptığım en özel iş “İçimdeki Ses” adını verdiğim türkü cover albümümdü. Bunu en çok babam için yapmak istemiştim. Çok keyifli ve bence bir o kadar da renkli bir albüm çıktı ortaya. Arada düet çalışmalarım da oldu. Aynı zamanda profesyonel olarak seslendirme ve Jingle çalışmalarım hep devam etti.

Onur- Ben müzikal eğitimime devam ettim. Konservatuar müzik bölümü yüksek lisansımı bitirdim. Sonrasında solo bir şeyler yapmak beni mutlu etmedi. Çünkü -dürüst olacağım- tek başıma sahnedeyken 4Yüz’deki enerjiyi bulamadım. Tam o dönemde Kral TV’den ekran yüzü olmam için teklif alınca, solistliği bir kenara bırakıp program sunuculuğuna başladım. 7 yıl Kral TV’deydim. Geçtiğimiz sene DreamTürk TV ile anlaştım ve şu an hala program yapmaya devam ediyorum. Bu arada yine şarkı söylemeye devam ettim ama sahnelerde değil sinema filmlerinde, reklam jingle’larında. Hatta Gülnur’la beraber konuştuğumuz ve şarkılarını söylediğimiz onlarca projemiz oldu. 

İlkay- 2010 senesinde ilk solo albümüm ‘Aşkın İlk Hali’ni yayınladım. Yoğun bir konser takviminden sonra Ekrem Yıldırım ve Fatih Konka ile birlikte Manevra grubunu kurdum. Manevra ile birlikte üç albüm çalışması yaptık. Aynı zamanda 2016 yılında Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil ettik. Bunların yanı sıra uzun yıllardır Mazhar Alanson ile çalışıyorum. 

Didem- Ben de konservatuar dışında bir de okuduğum İtalyanca Sanat ve Tasarım bölümünden mezun olup, iç mimarlık yapmaya başladım. Grup yoksa müzik de yoktu benim için. Uzun yıllar bir sürü projeler vs. derken sonra bir de heykel yapmaya başladım. Müzikle ilgilenmedim ama sanattan da kopmadım.

Oyunculuk düşünüyor musunuz? Kariyerinize oyunculuk yönünüzden de projeler de eklemeyi düşünüyor musunuz?

Onur: Düşünmekle olsaydı o işler, ortalık oyuncudan geçilmezdi…  Oyunculuk eğitimimizi soruyorsan, hepimiz sahne sanatları üzerine okuduk zaten. Ama şu anda öyle net bir planımız yok. Güzel bi proje gelirse neden olmasın?

Gülnur: Ben İÜDK Sahne Sanatları Tiyatro Bölümü mezunuyum. Bugüne kadar müzikal kariyerime odaklıydım ama bir yanım tiyatro sahnelerine ve oyunculuğa büyük bir özlem duyuyor. Umarım iyi bir proje ile en yakın zamanda diyelim.

‘Eurovision Teklifi Gelirse ‘Hayır’ Demeyiz’

Türkiye yeniden Eurovision’a katılma kararı alsa ve size teklif gelse Eurovision’a katılmak ister misiniz ?

Gülnur: Ben bu büyük gururu deneyimlemiş biriyim. Yaşadığım heyecanı ve mutluluğu tabi ki 4Yüz’üm  ile yeniden yaşamayı çok isterim.

Onur: 10 yıl önce aslında 4 Yüz olarak Romanya ‘da gerçekleşen yine uluslararası bir müzik yarışması olan Golden Stag Müzik Festivali’nde yarıştık. Kariyerimizde asla unutamayacağımız bir deneyimdi. Hem ülkemizi temsil etmek hem de diğer ülkelerin temsilcileriyle bir arada olmak bizi çok mutlu etmişti.

Didem: Uluslararası bir platformda ülkemizi temsil edip müziğimizi her yerde icra etmekten büyük keyif alan bir grubuz. Yıllar sonra tekrardan bir araya gelmişiz böyle bir teklif gelirse hayır demeyiz.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Didem: Yeniden birlikte olmaktan ve müzik yapmaktan dolayı çok keyifliyiz. Tüm sevenlerimiz ve müzik severler için güzel imzalar atmaya devam edeceğiz takipte kalın.

İlkay: Bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz. Biz içimizden geldiği gibi üretmeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Gülnur: Hep söylediğim gibi; iyi ki müzik ve iyi ki sanat var. Müzikonair ailesine ve sevgili okurlarına kucak dolusu sevgiler.

Onur: Dinleyicimizle buluşmak harika bir his. Biz grup olarak sizlere pozitif enerji vermeye devam edeceğiz, Müzikonair ve tüm sevenlerimize sevgiler.

ALPER ERGEZ | Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu