SosyalSosyal Medya

ABD Hükümeti, TikTok Hisselerini Satmadığı Taktirde Yasakla Tehdit Etti

ABD Hükümeti TikTok'a, uygulamanın Çinli sahipleri şirketteki hisselerini elden çıkarmadığı takdirde uygulamanın potansiyel bir yasakla karşı karşıya kalacağını bildirdi.

ABD Hükümeti TikTok’a, uygulamanın Çinli sahipleri şirketteki hisselerini elden çıkarmadığı takdirde uygulamanın potansiyel bir yasakla karşı karşıya kalacağını bildirdi. Bir TikTok sözcüsünden alıntı yapan Reuters bugün, sınır ötesi yatırımlardaki ulusal güvenlik risklerini denetleyen ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’nin (CFIUS) yakın zamanda şirketle temasa geçtiğini bildirdi.

Bildirilen talep ve TikTok’un potansiyel yasağı, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin 1 Mart’ta Başkan Joe Biden’a ABD’de TikTok’u yasaklama yetkisi verecek bir yasa tasarısını kabul etmesinin ardından Çinli şirket için son engel oldu. Ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamanın Federal çalışan cihazlarından silinmesi için Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi tarafından belirlenen 30 günlük bir süreyi takip ediyor.

TikTok “Ulusal Güvenlik İçin Risk Yok” Dedi

Ancak TikTok, şirketin ulusal güvenlik için risk oluşturmadığını defalarca savundu. Reuters , TikTok’un şimdiye kadar veri güvenliği çabalarına 1,5 milyar dolardan fazla harcadığını söyledi. WSJ’nin bildirdiğine göre Çarşamba günü TikTok, Çinli sahiplerin şirketteki hisselerinin zorla satışının algılanan güvenlik riskini ele almayacağını söyledi.

TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, WSJ tarafından aktarıldığına göre, “Amaç ulusal güvenliği korumaksa, elden çıkarma sorunu çözmez: mülkiyet değişikliği, veri akışları veya erişim üzerinde herhangi bir yeni kısıtlama getirmez. ” Oberwetter, “Ulusal güvenlikle ilgili endişeleri ele almanın en iyi yolu, halihazırda uygulamakta olduğumuz güçlü üçüncü taraf izleme, inceleme ve doğrulama ile ABD kullanıcı verilerinin ve sistemlerinin ABD merkezli şeffaf korumasıdır” diye ekledi.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.