Acun Medya Kaybetti Ceza Ödeyecek -
MüzikMüzik HaberÖzel

Acun Medya Kaybetti Ceza Ödeyecek

Edisyon hakları Too Production şirketi tarafından korunan Orhan Akdeniz, Acun Medya şirketine açtığı davayı kazandı.

Acun Medya kaybetti Ceza Ödeyecek

Edisyon hakları Too Production şirketi tarafından  korunan Orhan Akdeniz, Acun Medya şirketine açtığı davayı kazandı.

Müziği Orhan Akdeniz’e ait olan “Taht Kurmuşsun Kalbime” eserine yapılan izinsiz kullanımlar üzerine, Too Production hukuk departmanı harekete geçti.  Konu ile alakalı açıklama yapan Too Production Avukatı Kaan Yenibertiz “Müvekkil Orhan Akdeniz’in bestecisi olduğu “Taht Kurmuşsun Kalbime” adlı ölümsüz eserin tespitimizce 9 defa farklı yarışmacılar tarafından izinsiz olarak Davalı Acun Medya’nın yapımcısı olduğu “O Ses Türkiye” adlı televizyon programında seslendirilmesi neticesinde açtığımız davada ilk derece mahkemesi taleplerimizi kabul etti ve Davalı tarafın maddi ve manevi tazminat ödemesine hükmetti. İlgili televizyon programı ve buna benzer radyo ve televizyon programlarında izinsiz şekilde seslendirilen eserler için gerekeni yapmaya devam edip eser sahibi söz yazarı ve bestekarların mali haklarını korumaya devam edeceğiz.” dedi.

Konu ile alakalı bir açıklama da Too Production kurucu CEO’su Cem Başaran Aksan’dan geldi.

Aksan, “ Türkiye bu FİKRİ ve SINAİ HAKLAR konusunda malesef Amerika’nın 1980 lerini yaşıyor. Müzik programı yapacaksın, söz ve bestekardan izin almadan eserini okutturacaksın. Sonra 1.000 tl eser başına adama para teklif edeceksin. Bir açık bulmuşlar onun üzerinden eser sahiplerini sömürmeye devam ediyorlar. Normal şartlarda en az 15 20 bin tl verip alacakları izinleri, izinsiz kullanım yapıp sonrasında komik paralara konuyu kapatmaya çalışıyorlar. Programı müzik üzerine yapıp müziğe para ödemiyorlar. Türkiye bu konularda gelişmeli ve mahkemeler bir eseri mal olarak kabul etmeli, izinsiz kullanım ve gelir elde etme konularında en ağır hapis cezalarını vermelidir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)