Genel Bilgiler

Afetzede Barınma Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden başlatılan Afetzede Barınma Desteği başvuruları depremden etkilenen bölgelerde ikamet eden vatandaşlara yöneliktir.

E-Devlet üzerinden başlatılan Afetzede Barınma Desteği başvuruları, deprem bölgesindeki konutları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlara yöneliktir.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından duyurulan bu destek için hatalı başvuru yapıldığında “İPTAL” seçeneği kullanılarak yeniden başvuru yapılabilmektedir. Konutların hasar durumu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekipleri tarafından tespit edilmektedir. Afetzede ailelere taşınma yardımı ve kira yardımı yapılacaktır.

Barınma Desteği İçin Şartlar Nedir?

Afetzede Barınma Desteği Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2022 tarihinde meydana gelen deprem sonrası, afetzedelere çeşitli yardım ve destekler sunmaktadır. Depremde hasar gören konutlarda oturan vatandaşlar, kira yardımı ve konteyner hizmeti gibi geçici barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere destek almıştır. Bunun yanı sıra, acil yardım çalışmaları kapsamında AFAD, Kızılay, UMKE gibi kurumlar bölgede çalışmalar yürütmüştür. Afetzedelere gıda, su, ilaç, battaniye, çadır gibi ihtiyaç malzemeleri dağıtmıştır. Ayrıca, Türk Kızılayı tarafından yürütülen yardım kampanyasıyla da depremzedelere yardım toplanmıştır.

15.000-TL taşınma yardımı yapılacak olan afetzede aileler, ikamet adreslerinin bulunduğu il valilikleri tarafından yapılmaktadır. Kimlik paylaşımı sistemi ve tapu sorgulamaları sonrasında konutları deprem afeti nedeniyle yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı veya orta hasarlı olarak tespit edilmiş olmalıdır.

Afetzede Barınma Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afetzede Barınma Desteği deprem veya doğal afetler sonucu konutu hasarlı olan ev sahibi veya kiracı vatandaşlara, geçici barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla sağlanan bir destektir. Bu destek kapsamında, hasarlı konuttan tahliye edilen ailelere, geçici barınma için kira yardımı veya konteyner hizmeti gibi çeşitli destekler sağlanabilir. Afetzede Barınma Desteği için başvurular, AFAD ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen şartlar çerçevesinde e-Devlet üzerinden yapılabilir.

Ağır hasarlı ev sahiplerinden konteyner talebi olanlara sadece taşınma yardımı yapılacak, barınma desteği yapılmayacaktır. Ev sahiplerine 12 ay boyunca aylık 5.000-TL, kiracılara ise aylık 2.000-TL olmak üzere toplamda 60.000-TL ve 24.000-TL kira yardımı yapılacaktır. İkamet adresleri incelemeleri sonrasında, taşınma ve kira yardımı sırasıyla yapılacaktır.

Çocuklara Deprem Nasıl Anlatılır ? Çocuk Bireylere Doğal Afet Eğitimi

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.