Köşe Yazıları

Ağustos 2016 Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Merhaba,

RİAK tarafından yayınlanan ilk reyting sonuçlarına öncelikle haber radyolarından başlamam gerekiyor.

Haber radyolarında en son sırada Habertürk Radyo’yu görüyoruz. Habertürk Radyo’nun son sırada olmasının nedenlerinden bir tanesi televizyonda tam olarak match edilmiş olmaması.

A Haber Radyo, NTV Radyo ve CNN Türk Radyo, televizyonda en iyi eşleşen radyolar olma özelliğini taşıyor ve buradaki ulusal radyo avantajıyla ve TV-Radyo uyumunu iyi yaptığı için A Haber Radyo en çok dinlenen haber radyosu imajını korumaya devam ediyor.

Tabii bu arada TGRT Radyo’yu da unutmayalım, ulusal olması ve TV-Radyo uyumu ile kendine özgü TV’den ayrı programlarıyla iyi dinleniyor.

Küresel Ortadoğu savaşı sürecinde her gün olağan üstü haberler geldikçe haber radyoları dinlenmeye devam edecek.

Sevin Ergun’un radyosu Radyo Viva 20-21. sıralarda gerçekten umut vaadediyor… Yeni kurulmuş radyolar gibi geleceği parlak görünüyor… O kadar iyi yönetiliyorlar ki Park FM gibi yerel bir radyonun bile altındalar… Hatta haber radyolarının bile altındalar… Bu radyoların yönetiminde ve aynı zamanda yayında olan arkadaşları yürekten tebrik ediyorum… Bu kadar başarılı olmak gerçekten büyük bir iş bilmezlik gerektiriyor…

Araştırmanın en dikkat çeken noktalarından birisi yine Kral Pop Radyo’nun dördüncü sırada karşımıza çıkıyor olması ve olağanüstü dinleniyor olması… Herkesin alkışını, takdirini topluyor ama nedense galiba Ferit Şahenk’in sahibi olduğu Doğuş Yayın Holding tarafından çok inandırıcı gelmiyor ki son zamanlarda Gezegen Mehmet abimizin sıkıntılar yaşadığı kulaktan kulağa dolaşıyor… Hatta ayrılacağı ve bu konuda Gezegen Mehmet’in son savaşını verdiği konuşuluyor.

Aslında araştırmaya girmeyen diğer kategorideki arabesk radyolar o kadar çok dinleniyor ki, son zamanlarda Kral FM’in de dinlendiğini gören olmuyor ya da duyan olmuyor. Daha doğrusu bu nedenle de araştırmadaki Baba Radyo gibi çok fazla arabesk radyo olmadığından dolayı Kral FM yine birinci sırada karşımıza çıkıyor maalesef… Maalesef diyoruz çünkü artık Kral FM eski Kral FM değil!..

TRT FM istikrarlı başarısını devam ettiriyor ancak TRT FM’in ikinci sırada olması da yine insanları düşündürüyor. İçeriye baktığımızda, yani TRT FM’in içeriğine baktığımızda TRT FM’de gereksiz bazı programların uzun konuşmalı programların, konuklu programların ve aynı zamanda canlı müzik programlarının çok fazla olduğu, belki de reyting düşüşünün bundan kaynaklandığı ya da reyting yükselememesinin birinci olamamasının nedenlerinden bir tanesinin bu olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

TRT FM, renkli programlar ve renkli seslerin olduğu bir radyo aslında. Radyoculuğun tam anlamı ile yapıldığı bir istasyon ve tabii bu arada saat dilimlerine baktığımızda sabah yayınının birinci radyo Kral FM’e yaklaştığını, gece yayınlarının da Kral FM’i yakaladığını görüyoruz. Yani birinci ile ikinci arasındaki eşitliğin özellikle gece yayınlarında 24:00 – 07:00 arasında yakalandığını görüyoruz.

TRT FM belki de aynı stratejileri diğer saatlerde kullanırsa ya da taktikleri uygularsa Kral FM’i çok rahat geçeceğini tahmin ediyorum. Yeni yayın döneminde buna dikkate alması gerekir diye düşünüyorum TRT FM yönetiminin…

Bir tavsiyem daha olacak, TRT FM’in özellikle TRT 1 ve TRT Müzik televizyon kanallarında reklamlarının dönmesi gerekiyor. Bazı özel programlarının duyurulması, tanıtılması bence çok şey katar. TRT Televizyonlarının radyolarını desteklemesi gerekiyor.

Başta TRT Genel Müdürü Şenol Göka olmak üzere, TRT Radyo Daire Başkanı Amber Türkmen ve TRT FM’in başarısında önemli rol sahibi Ayfer Durak’ı yürekten kutluyorum. TRT FM tarihinin en iyi döneminde diyebiliriz. Özverili yükselişte bu isimler büyük pay sahibi…

Talk radyolara baktığımızda Show Radyo’nun rakibi Emrah Hattat’ın sahibi olduğu Best FM’in hemen üzerinde olduğunu görüyoruz.

Ama ikisinin de ilk 10’da olduğunu görüyoruz. Bunun dışında bu iki radyonun sabah programlarının neredeyse birbirlerine eşit mesafede dinlendiğini görüyoruz. Show Radyo’nun bir tık daha fazla sabah dinlendiği gözümüze çarptı. Show Radyo – Best FM arasındaki mücadelede gece kuşağında Show Radyo’nun Best FM’den daha fazla dinlendiği gözümüze çarpıyor.

İshak Antika’nın sahibi olduğu ve Ali Abhary yönetimindeki Karnaval Radyolarına gelince, beşinci sıradaki Süper FM yeniden toparlanıyor gibi görünüyor. Bunun dışında Metro FM yedinci sırada karşımıza çıkarken, Joytürk, formatının allak bullak olması ve iyi yönetilmemesi sebebiyle ilk 10’daki yerini tamamen kaybetmiş durumda ve 12. sırada karşımıza çıkıyor.

Gerçekten de inanılmaz bir düşüş trendine iyi geçmiş vaziyette Joytürk. Toparlanması da zor görünüyor. Ne zaman ki başka bir taktikle, başka bir yöneticiyle hayatına devam ederse, eski yayın formatına dönüp, aynı zamanda daha da iyisini yaparsa başarılı olacaktır…

Bu arada Karnaval radyolarının çok iyi yönetildiğini de söyleyemeyeceğim.

Geçtiğimiz günlerde Pascal Nouma ve Kadir Çöpdemir’in programlarında Ramazan programlarının tekrarı yayınlanıyordu.

Sabah saatlerinde insanlar canlı program dinlediklerini sanırken, bir anda Pascal Nouma – Kadir Çöpdemir’in Ramazan muhabbeti yaptıklarını duydu ve irkildi. Bir an kendilerini sorguladı. Dinleyiciler acaba Ramazan ayında mıyız diye düşündüler… O denli kötü yönetiliyor söz konusu bu grup…

Joytürk’ün kötü yönetilmesinden kaynaklanan avantajıyla Slowtürk yine ilk 10’da karşımıza çıkıyor. Aslına bakarsanız Slow Türk’ün stratejik hatalarının çok fazla olduğunu görüyoruz ama en yakın ve en güçlü rakibi Joytürk, slow formatından ayrılıp farklı bir formata bürününce bu kulvarda tek kalmasının avantajını ve keyfini yaşıyor. Böylece, kendiliğinden rakipleri sayesinde sırası yükselmiş görünüyor.

Gelelim Power Gruba…

Grupta Cem Hakko Power FM’de sevdiği şarkılar yayınlattırmaya devam ediyor. Şuan bence eski havası yok ve dolayısıyla da beklenen reytingler yansıyor. İlk 10’da görünmüyor Power FM…

Bunun dışında daha iyi, daha doğrusu daha piyasa müzikler çalan Radyo Fenomen’in Power FM’in altında olması düşündürücü bir mevzu. Çünkü Metro FM ne kadar piyasa müziği çalıyorsa, Radyo Fenomen de ona yakın bir müzik tarzı benimsemiş vaziyette. Dolayısıyla Fenomen’in Power FM’in üzerinde olması gerekiyor. Fakat burada da bir enteresanlık var.

Spor radyolarında Radyo Spor aldı başını gidiyor… En yakın rakibine fark atmış durumda… Dolayısıyla da bu kategoride reklam verenlerin de bunu gözününde bulundurmaları gerekir diye düşünüyorum. Ama Sadettin Saran’ın sahibi olduğu Saran Radyolarından Radyo Müzik’in durumunun hiç iyi olmadığını, burada başka taktiksel yatırımların ve içeriklerin hayata geçirilmesi gerektiğini, top yekün bir değişimin ve yepyeni bir kimlik gerektiğini de hatırlatalım… Ve bu konunun da dikkate alınması gerektiğini yönetime iletelim.

Ethem Sancak’ın sahibi olduğu ve Mehmet Ayan yönetimindeki Alem FM’in sabahtan akşama kadar yayınlanan tüm programların gözden geçirilmesi gerekiyor. Mehmet abiyi uyarmıştık, tek saatlik programlar kaldırılmalı diye sağolsun dikkate aldı ve gereğini yaptı. Şimdi de sevdiğimiz arkadaşlarımızın yayın yaptığı Alem FM’de programların saatlerini değiştirmek gerekiyor gibime geliyor. Mesela Hilal Özgani kesinlikle haftaiçine yakışır. Fatih Yıldırım geceye alınmalı. Daha aklımda niceleri var ama buradan yazmak doğru olmaz. Gençler iyi ama Alem FM’i ateşlemeye yetmez!.. Alem FM’e bir de takım kaptanı gerekiyor. Biraz paraya kıy Ethem abi, Alem FM’i kaybetmemeli radyo sektörü.

Ve bu araştırmanın yıldızlarından bir tanesi de, Mustafa Ödübek’in sahibi olduğu, Amasyaspor Başkanı 05 Mustafa’nın radyosu, Radyo Seymen… Ve bu radyoda sabah yayıncısı Melih’in Sevgi Çemberi, sabah yayıncıları arasında üçüncü sırada. Dolayısıyla Radyo Seymen’i bu istikrarlı başarısından dolayı da aynı zamanda Melih’in Sevgi Çemberi’ni kutluyoruz, alkışlıyoruz…

Bu arada Park FM ve Bayram FM’i de başarılarından dolayı özel tebrik ediyorum, kutluyorum, alkışlıyorum…

Son olarak bu araştırmada olmayan ulusal radyoların da bir biçimde bu araştırmaya dahil edilmesi, ardından bölgesel radyoların da dahil edilmesi ve ardından en az %50 oranında yerel radyoların da bu araştırmada mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum.

Şu anda 42 radyonun durumunun araştırılmasının değil en az 100 radyonun bu araştırmada olması gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü diğer kategoriye baktığımızda diğer kategorinin ölçülenlerden daha fazla dinlendiğini görüyoruz. Bu nedenle bunun şart olduğunu hatırlatıp, bunun da ekonomi ile alakalı olduğunu biliyoruz ve bir an önce araştırmanın daha uygun fiyatlı olması gerektiğini düşünüyorum.

1.000 küsür radyonun yayın yaptığı bir ülkede, 42 radyo ile ölçülen bir araştırmanın asla inandırıcılığının olmayacağını da, radyo araştırmasını yapan ve bu konuda emeği geçen bütün kurumları ve kişilere hatırlatmak istiyorum. Bu konuyu ciddi olarak ele almanız gerekiyor…

Sevgiler, saygılar…

Özcan Beylan | MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/zyTnt
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.