Müzikonair Albüm Çıkarmak İçin Gerekenler! Tüm Soruları Cevapladık! | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Albüm Çıkarmak İçin Gerekenler! Tüm Soruları Cevapladık!

Profesyonel düzeyde bir albüm çıkarmak için gerekli adımlar nelerdir? Sizler için derledik.

Profesyonel düzeyde bir albüm çıkarmak için gerekli adımlar nelerdir? Sizler için derledik. Müzik konusunda kendine güvenen, sesi ve şarkılarıyla müzik sektöründe kariyer hedefleyen kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi de başlangıç aşamasıdır. Kendi söz ve müziği olan, sesine güvenen kişiler nereden başlamalı ve nereye başvurmalıdır? Albüm çıkarma kişilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Burada kişilerin nitelikleri, yetenekleri, beklentileri ve hayalleri belirleyici rol oynamaktadır. Standart bir albüm yahut single çıkarmak günümüzde eskiye nazaran çok daha kolay bir iştir. Ancak teknolojinin ve paylaşım ağlarının gelişim göstermesi avantajların yanı sıra bazı dezavantajları da beraberinde getirmiştir. Bu dezavantajlardan bir tanesi de rakiplerinizin bir hayli fazla olmasıdır. Yani albüm çıkarmak değil, albümü dinletebilmek, şarkılarınızı patlatmak ve dinlenen bir isim olmanız çok daha önemlidir. Albüm çıkarmak isteyenler Müzikonair şirketine başvurabilir.

Albüm Çıkarmak Ne Kadara Mal Olur?

Bilindiği üzere Türkiye’de birçok plak şirketi vardır. Bu plak şirketleri yeni başlayan kişiler için çeşitli seçenekler sunar. Öncelikli olarak sizden bir demo istenir. Demo stüdyo veya ev ortamında okunmuş basit düzeyde sesinizi, şarkınızı dinleten bir denemedir. Bu demolar plak şirketlerinin ilgili birimlerince incelenir ve size geri dönüş yapılır. Yahut yapılmaz. En geleneksel yöntem olarak yapım yahut plak şirketlerine demo göndermek söylenebilir.

Modern yöntemlere geçmeden önce albüm çıkarmak için ne gerekiyor? Albüm çıkarmak ne kadar mal olur gibi soruların yanıtını vermek yerinde olacaktır.

Bir şarkı çıkarmak ne kadara mal olur ?

Bir şarkı çıkarmak için öncelikle söz, müzik ve besteden oluşan bütüncül ve özgün bir esere ihtiyacınız vardır. Bu eseri kendiniz üretmişseniz, şarkı çıkarmanızın maliyeti en aza iner. Ancak profesyonel kişilerden satın almak yahut cover şarkı çıkarmak isterseniz, daha yüksek bütçelere ihtiyacınız vardır.

Single çıkarmak için gerekenler ?

Single çıkarmak için öncelikle bir müzik eserine ihtiyacınız vardır. Stüdyo ortamında kaydedilip, teknik olarak tamamlanmış bir eserin yanı sıra yapım şirketiyle anlaşılması, eserin hakları alınmış olması, ve video klip çalışması gerekmektedir.

Albüm çıkarmak kaç TL ?

Albüm çıkarmanın maliyeti sürekli olarak değişkenlik gösterir. Ekonomik konjonktür, piyasanın durumu ve yetenekleriniz maliyeti etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

Albüm çıkarmak isteyenler Nereye Başvurabilir ?

Albüm çıkarmak isteyenler Müzikonair Company ile iletişime geçebilir.

Single çıkarma maliyeti ?

Single çıkarmanın maliyeti albüme göre daha azdır. 5-10 bin TL bütçelere de single tamamlanabilir. Milyonluk yatırımlar da yapılabilir.

Single çıkarmak Ne Demek ?

Single çıkarmak 1 yahut 2 müzik eserinden oluşan fiziki ve dijital eser piyasaya sürmektir.

Şarkı çıkarmak ne kadar kazandırır ?

Sanatçıların kitlesine, dinlenme düzeyine göre değişmektedir.

Albüm çıkarma için gerekli adımlar;

  • Söz, beste ve düzenlemesi yapılmış ve lisanslanmış eser
  • Şarkı yahut şarkıların demo kaydı
  • Bir yapım şirketi yahut dağıtım şirketi
  • Tercihen video klip
  • Bütçe
  • PR, dağıtım ve tanıtım anlaşmaları

Günümüzde albüm çıkarmak için birden fazla yol vardır. Eğitimli olmanız bu noktada önem taşır. En önce kendinize yatırım yapmanız, işin mutfağını ve eğitimini almanız bu sayede çevre edinmeniz önerilmektedir. Albümünüzü kendiniz yapmayı tercih etmiyorsanız, albümü üçüncü kişilere yaptırabilirsiniz. Söz ve beste satın almalı, aranje yaptırmalı ve stüdyoya girmelisiniz. Bunun için öncelikli olarak bütçeye sahip olmanız gerekir. Günümüz şartlarında plak şirketleri no-name, amatör ve bağımsız müzisyenlere yatırım yapmaktan çekinmektedir.

Albüm Çıkarmak İçin Yapmanız Gerekenleri Adım Adım Anlattık!

80’li ve 90’lı yıllarda demo göndererek işe başlamak popüler ve tercih edilebilir bir yöntem olsa da günümüzde pek çok yol ve yöntem bulunmaktadır. Müzik endüstrisinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli devinim halinde olması yıldızını parlatmak isteyen no-name ve amatör şarkıcılar için fırsatlar sunmaktadır. Albüm piyasaya sürmek için ilk olarak isteğinizin bu yönde olması ve kararlı olmanız beklenmektedir. Bununla birlikte sabırlı olmalı ve üretmekten asla vazgeçmemeniz işin profesyonelleri tarafından önerilmektedir.

Albüm çıkarmak başlı başına zorlu ve çetrefilli bir yoldur. Hem single hem de albüm fark etmeksizin henüz tanınmamış ve sektörde bilinmeyen birisi birçok aşama gerekmektedir. Ancak hayalleriniz, beklentileriniz ve yeteneklerinizi sizi öne çıkaracak en büyük silahınız olacaktır. Bununla birlikte kendi müziğinizi üretiyor olmanız en büyük avantajlardan bir tanesidir. Yalnızca sesine güvenen ve şarkıcılık yapmak isteyen kişiler de piyasaya albüm çıkarabilmektedir. Ancak bunun için bir prodüktöre yahut güçlü bir sermayeye ihtiyacınız olabilir.

Albüm nasıl çıkarılır sorusunun cevabı dönem dönem değişkenlik gösterir. En popüler yollardan bir tanesi de sosyal medya mecralarında yıldızınızın parlamasıdır. Günümüzde birçok kişi sosyal medyadan ünlenip, müzik yolculuğuna başlamaktadır. Profesyonel bir hizmet almak için geç kalmadan işe koyulmanız önerilir.

Albüm çıkarma isteğiniz varsa bu yolda Müzikonair her daim yanınızda olacaktır. Uzun yıllar müzik sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin en güçlü Müzik PR ve yapım şirketlerinden biri olan Müzikonair Company albüm çıkarma aşamalarına dair A’dan Z’ye her konuda bilgilendirir ve somut adımlar atmanıza yardımcı olur.

Bize Ulaşın

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu