Müzikonair Albüm Çıkarmak İçin Yapmanız Gerekenleri Adım Adım Anlattık! | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Albüm Çıkarmak İçin Yapmanız Gerekenleri Adım Adım Anlattık!

Albüm çıkarmak için gazinoda şarkı söyleyip, prodüktörün sizi tesadüfen keşfetmesini beklemek zorunda değilsiniz. Albüm ve single çıkarmak isteyenlere tavsiyeleri derledik.

Albüm çıkarmak için ne yapmak gerekiyor? Artık albüm çalışması yapmak ve meşhur olmak için bir gazinoda şarkı söyleyip, prodüktörün sizi tesadüfen keşfetmesini beklemek zorunda değilsiniz. Yahut Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nda kapı kapı gezmek zorunda değilsiniz. Özellikle 80’li- 90’lı hatta 2000’li yıllarda adeta bir klişe olan bu tesadüf aslında sanıldığı kadar da gerçekdışı değildi. Müzik yapımcıları ve prodüktörler sık sık bu noktalarda keşifler yapar ve yeni yetenekleri kitlelere sunardı. Ancak günümüz müzik sektörü öyle gelişti ki artık bu geleneksel yollara başvurmak eskide kaldı. Teknolojinin gelişmesi ve müzik dağıtımlarının artması ile birlikte yetenekli kişiler seslerini çok daha rahat duyurabiliyor. Sesiniz güzelse, çok iyi söz yazıp beste yapıyorsanız zaten bu işin anahtarını elinizde tutuyor olabilirsiniz. Sanatçı adaylarının merak ettiği hatta hayat boyu merak edilecek konu albüm için ne yapmak gerekiyor? sorusunun cevabıdır.

Albüm çıkarmak için belli bir yöntem yahut matematik yoktur. Müzik ile ilgilenmek ve şarkıcı olmak istiyorsanız, pek çok yöntemi deneyebilirsiniz. Küçük yaşlardan müzikle ilgilenmeye başlayan, bir enstrüman çalan, konservatuar eğitimi almış kişiler zaten süreç içerisinde müzik sektörüne dair pek çok noktaya aşina olur. Bu alanda çalışmalar yapan kişilerle tanışır ve çevresi sayesinde çok daha kolay sonuçlar elde edebilir. Peki tamamen yeteneğine güvenerek bir yola çıkmış insanlar ne yapacak?

Demo Kayıt Oluşturun

Müzik albümü çıkarmak için ulaşılacak en geleneksel yöntem bir müzik yapım şirketi ile iletişime geçmektir. Kendi imkanlarınızla bir demo oluşturarak yapım şirketine ulaştırabilir, bir besteci yahut söz yazarı vasıtasıyla yapımcıya ulaştırabilirsiniz.

Albüm çıkarmak için yapmanız gereken en basit adım kendi imkanlarınızla hazırladığınız bir demoyu müzik yapımcılarına ulaştırmak. Günümüzde müzik yapım şirketlerinin demo gönderebileceğiniz mail adresleri yahut sistemleri bulunuyor. Beste yapıyorsanız kendi eserlerinizi amatör yahut profesyonel stüdyolarda kaydettikten sonra YouTube kanalınızda yayımlamanız yararınıza olacaktır. Müzik yapım şirketlerinin demo kayıtlar üzerinde çalışan pek çok departmanı vardır. Ancak özellikle büyük ve başarılı plak şirketlerine günde yüzlerce hatta binlerce demo kayıt geliyor ve bunların hepsi titizlikle incelenemeyebiliyor.

Kendi Şirketinizi Ücretsiz Kurun

Bir diğer yöntem ise müzik yapımcısına bir vasıta aracılığıyla ulaşmaktır. Bir tanıdığınız yahut sektörden aşina olduğunuz kişiler size yardım edebilirler. Bu sayede prodüktörün kapısını çalabilir ve büyük bir fırsat yakalayabilirsiniz. Müzikonair güçlü iş birlikleri sayesinde pek çok amatör ve bağımsız sanatçıya destek olmuş ve geniş kitlelere ulaştırmayı başarmıştır.

Albüm çıkarmak için plak şirketini tercih etmiyorsanız, başka bir alternatif de var. Global çapta faaliyet gösteren müzik dağıtım şirketleri yahut plak şirketleri üzerinden kendi label şirketinizi kurarak tamamen bağımsız olarak müzik yaşamınıza adım atabilirsiniz. Detaylı bilgi için Kendi Label Şirketini Kurmak İsteyen Müzisyenler İçin Tavsiyeler

Believe Music, Sony Music, Orchard Music, DMC, Müzikonair gibi pek çok plak şirketi ve label üzerinden kendi şirketinizi ücretsiz olarak kurabilir ve şarkılarınızı YouTube, Spotify gibi platformlarda yayınlayabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu