MüzikMüzik HaberVitrin

Ali Eyüboğlu: 102 Müzisyeni Açıklayın

Gazeteci Ali Eyüboğlu Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan 'Sosyal Medyadaki Yalan Satıcıları' başlıklı köşe yazısında pandemi döneminde 102 müzisyenin intihar ettiği yönünde çıkan gündem konusunu ele aldı.

Gazeteci Ali Eyüboğlu Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan ‘Sosyal Medyadaki Yalan Satıcıları’ başlıklı köşe yazısında pandemi döneminde 102 müzisyenin intihar ettiği yönünde çıkan gündem konusunu ele aldı. Ali Eyüboğlu 102 müzisyenin intihar ettiği yönündeki haberlerin teyit edilmemiş olduğunu belirtti. Müzisyenler sendikası ve dernek başkanlarıyla görüştüğünü dile getiren Ali Eyüboğlu, yetkililerin 12 müzisyenin bile ismini veremediğine dikkat çekti.

İlgili Haber: Salgın Döneminde İntihar Eden Müzisyenlerin Sayısı 102 Oldu

İşte o yazı;

Sosyal medya sayesinde yaygınlaşan ‘halk gazeteciliği’nin tek tehlikeli yanı şu:

Teyit edilmemiş yalan yanlış bir bilgiyi gerçekmiş gibi kamuoyu ile paylaşmak.

‘Yalan’ı satın alan çok, gerçeğin tarafına bakan yok.

O yüzden birinin sosyal medyada dolaşıma soktuğu yalan yanlış bilgi, gerçek gibi alınıp, satılır ve gerçeğin yerini alır.

Örnek mi?

“Pandemide 102 müzisyen intihar etti.”

Değil 102, bir müzisyen bile işsiz ve parasız olduğu için intihar etmişse elbette ki önemsenmeli…

O yüzden bu konuda sayı veren müzisyenler sendikası ve dernek başkanlarıyla konuştum, değil 102, intihar eden 12 müzisyenin bile ismini veremedi hiçbiri.

Peki, nereden çıktı bu sayı diye sorduğumda da verdikleri yanıt aynıydı:

“Sağdan soldan bize gelen duyumlar.”

Pandemide müzisyenlerin intihar ettiğine ilişkin iddiayı ilk dile getiren CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Taşcıer’di.

Milletvekilinin pandemide 100 civarında müzisyenin intihar ettiğini açıkladığı tarih 16 Eylül 2020.

Pandemi yüzünden müziğin sustuğu ilk sekiz ayda 100 civarında müzisyen intihar ettiğine göre ikinci sekiz aylık dönemde bu rakamın ikiye katlanması gerekmez mi?

İşsizliğin getirdiği maddi ve manevi yük daha da ağırlaşmasına rağmen, intihar eden müzisyenlerin sayısı niye aynı kaldı?

İnsanlar nasılsa bu sosyal medya yalanını satın aldı, o sayıları güncellemeye gerek yok çünkü.

Zerrin Özer’den sonra Gaye Su Akyol da sosyal medyada bu yalanı alıp, satanlar kervanına katıldı. Şarkıcı yedi kez alt alta “Pandemide 102 müzisyen intihar etti” diye yazdı.

Siyasetçisinden şarkıcısına sosyal medyada ısrarla “Pandemide 102 müzisyen intihar etti” diye paylaşım yapanlar, lütfen kaynağınızı ve mümkünse 102 ismi açıklayın.

Sayenizde Türkiye öğrensin o müzisyenlerin kimler olduğunu.

Şayet siz de, “İntihar etti” dediğiniz müzisyenler kimler soruma, “Bizde liste yok. Aldığımız duyumlar öyle” diyen sendika ve dernek başkanları gibi, “Sosyal medyanın yalancısıyız” şeklinde yanıt verecekseniz, o zaman özür borçlusunuz kamuoyuna.

Hakkınız yok ‘sosyal medya yalanları’yla insanları kandırmaya, haksız yere müzisyenlerin intihara meyilli insanlar olduğunu topluma lanse etmeye…

 

Reklam

Kaynak
Milliyet | Ali Eyüboğlu
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.