Alman Müzik Endüstrisi Art Arda Üç Yıldır Önemli Bir Büyüme Yaşıyor -
MüzikMüzik Haber

Alman Müzik Endüstrisi Art Arda Üç Yıldır Önemli Bir Büyüme Yaşıyor

Alman Müzik Endüstrisi Derneği ( BVMI ) tarafından yayınlanan yeni rakamlara göre Almanya'nın rekor düzeydeki ticari gelirleri, 2021'de üst üste ikinci yıl için (perakende bazında) 2 milyar doları aştı.

BVMI, Alman pazarının fiziksel müzik satışlarından ve dinlemeden elde ettiği gelirin 2020’ye kıyasla yıllık %10 artışla toplam 1,96 milyar Euro (yaklaşık 2,2 milyar $) oluşturduğunu bildirdi. Ülkenin fiziksel müzik satışları ve dinlemeden elde ettiği gelir, 2020’de yıllık %9 artışla 1,79 milyar Euro’ya (yaklaşık 2,02 milyar $) ulaştı. Pazarın kayıtlı müzik gelirlerinin en büyük payı (%76,4) dijital müzikten geldi ve 2021’de dijital müziğin 1,3 milyar € (1,44 milyar $) ürettiği önceki yıla göre %17,7 artarak 1,5 milyar € (1,6 milyar $) gelir sağladı.

2021’de toplam gelirlerde %68,3’lük bir paya sahipti. Bu, Spotify ve Apple müziğin beğenilerinden elde edilen gelirlerin önceki yıla göre daha büyük bir pazar payını oluşturan 1.33 milyar Euro’ya (1.47 milyar $) ulaştığı anlamına geliyor. Müzikal para akışı kaydedilen toplam müzik gelirlerinin %63.4’ünü oluşturdu. Almanya , 2021’de 165 milyar müzik akışı üretti ve bu, 2020’den neredeyse beşte bir fazlaydı.

BVMI’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Florian Drücke; “%10’luk büyüme, dijital öncü olan ve uzun yıllardır zirveye doğru ve bazen de baş döndürücü bir hızla ilerleyen müzik endüstrisinin, dijital değişimi bir fırsat ve doğru stratejik sonuçlarla sahiplendiğini gösteriyor.” dedi. Drücke sözlerine: “Bu, özellikle müzik akışının format portföyüne başarılı bir şekilde entegre edilmesiyle gösterilmektedir. Alman müzik endüstrisi üst üste üçüncü yıldır önemli bir büyüme yaşıyor; 2021’de toplam 1,96 milyar € ciro ile gelirler yeniden 2002 seviyesine yaklaşıyor. Yine de bu olumlu gelişme, canlı sektördeki zorlukların hala çok büyük olduğu gerçeğini göz ardı etmemelidir. Bu arka planda, sektördeki sanatçıların ve meslektaşlarımızın daha iyi planlayabilmelerini umuyoruz, ki bu şimdi gerçekleşmeye başlıyor gibi görünüyor. ” diye devam etti.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)