Ana Sayfa » Müzik » Alman Müzik Yapımcısından Gaye Su Akyol’a Övgü: “Çok Güçlü Bir Sanatçı”

Alman Müzik Yapımcısından Gaye Su Akyol’a Övgü: “Çok Güçlü Bir Sanatçı”

oduller-reklam-banner

Alman plak şirketi Glitterbeat Records’un kurucu ortağı ve yönetici Chris Eckman, başarılı şarkıcı Gaye Su Akyol hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Gaye Su Akyol’u çıkardığı ilk albümden sonra keşfedip birlikte çalışmayı teklif eden Alman müzik yapım şirketi Glitterbeats Records’ın kurucu ortağı Chris Eckman, BBC’ye verdiği röportajda Gaye Su Akyol’un özgün işlere imza attığına vurgu yaptı. Eckman, ünlü sanatçıyla ilgili şu sözleri söyledi:

“Plak şirketimizde yer vermeye çalıştığımız müzik türü gelenekler ve coğrafyayla derin bir bağlantısı olan ama aynı zamanda günümüze ait ve küresel müzikler. Gaye’de bunu en başından beri hissettim. Bu yüzden albümün yurt dışında çok ilgi görmesine şaşırmadım. O çok güçlü bir sanatçı. Eğer bir aidiyet hissiniz varsa uluslararası piyasada da şansınız var. Ama diğer herkes gibi bir müziğiniz varsa uluslararası piyasada muhtemelen başarı şansınız daha az olacaktır. Orijinal ve size bağı olan ve bir coğrafyayla bağı olan bir iş yapmalısınız. Bence bu çok önemli”

Öte yandan Akyol ise “İyi ki doğduğum yerde doğmuşum ve iyi ki bu acıların ve bu mutlulukların farkında olmuşum. Kültürümüze ait acıları yok saymaktansa onları fark etmek ve onlarla derdimizi haykırmaktan yanayım” dedi.

KÖY ENSTİTÜLERİNE ATIF YAPTI

Dünya çapında başarı yakalayan Akyol, Türkiye’de köy enstitülerine benzer bir proje hayali olduğundan bahsetti. “Bir kompleks yaratıp onun içinde insanlarla müzik yapmak, üretmek, yeni genç insanların müzik yapabileceği alanlar yaratmak, daha kaliteli müzikler üretmek gibi bir hayalim var. Bir gün umarım ülkemizin her köşesinde insanlar müzikler üretebilir ve birlikte takıldıkları güzel alanlar olur ve bu bahsettiğim mini kompleks bütün ülkeye yayılır. Baktığınızda Türkiye’de bir zamanlar köy enstitüleri vardı ya, onun aslında farklı versiyonlarla ülkede olduğu bir işe imza atmak istiyorum”

İşte Programın Tamamı:

oduller-reklam-banner
● haberalani

İlginizi Çekebilir