MüzikMüzik HaberÖzelSosyal

Almanya’da İlk Kadınlar Diskosunu Açan DJ Türkiye’de

Almanya’nın ilk Kadınlar Diskosunu açan DJ Nimet, Müzikonair’den Gamze Doğan’a samimi açıklamalarda bulundu.

DJ Nimet, 2002’den beri düzenlediği Kadınlar Matinesi etkinlikleri ile tanınıyor. Bu eğlencelere sadece kadınlar katılabiliyor ve yıllarca güvenilir bir imaj oluşturmak için harıl harıl çalışıyor. Almanya’nın ilk kadınlar diskosunu açarak başlıyor bu yolculuğa. 

Bu yolculuğa nasıl başladınız?
*Ailecek otururken kadın kadına eğlenecek bir yerin olmadığını fark ettim. Kadınlar için bir eğlence yeri olsa nasıl olurdu diye düşündüm. İlk kadınlar diskosunu açtım. Tanıtımı çok uzun sürdü. Benim için kazanılması en zor şey güvendi. Tanıtım için tanıdığım tüm işletmelerle tanışıp teker teker konuşup, reklamını yaptım. Tam bir yıl sürdü. Alkolsüz bir mekân düşünüyordum. Bunun için yepyeni kokteyller gerekiyordu”

Peki, kokteylleri oluştururken nasıl çalışmalar yaptınız?
*Bir süre en iyi kokteylleri yapmak için bir sürü kitap okudum. Tabi eskiden bu kadar zengin içerikli internet ortamı yoktu. Evim küçük bir bar haline geldi. Sürekli yeni kokteyller deniyorduk. Komşularım ve çocuklarım kokteylleri içmeyi çok seviyordu. 100 tane alkolsüz kokteyl spesiyali oluşturdum.”

Dj’lik nasıl başladı?
*Almanya gibi bir ülkede kadınların çıkıp eğlenebilecekleri yerler olmadığından kadınlara özel bir yer açmaya karar verdim. Sadece kadınların eğleneceği bir yer olacağından kadın DJ ihtiyacı doğdu ve bu işi ben yapmaya karar verdim. Böylelikle Dj’lik kariyerim başladı. Ardından kokteyl ve menü hazırlıklarını öğrenmeye başladım. Müzikle ilgili kapsamlı bilgi almak için Müzik okuluna yazıldım. Okul bana çok şey kattı.”

Dj’likte en çok neye dikkat ediyorsunuz?
*Bütün şarkıları orijinal CD’den yazmaya dikkat ediyorum. Geçişler çok önemli istek parça gelse bile müziklerin ritmine göre karar veriyorum. Kendi remixlerimi de oluşturuyorum. Evim CD’lerle dolu. Favori listeme albümlerin en iyi parçalarını seçmeye dikkat ediyorum. Sürekli güncel şarkıları takip ediyorum. Ayrı ayrı hazırladığım, farklı türdeki CD’lerim var. Ortama göre çalıyorum. Sadece kadınlar olduğu zaman kedimi rahat hissediyorum. Onlarla birlikte oynuyorum. ”

Evlilik programlarında başlayan furya ile bir şekilde ünlü olan birçok kişi, tanıdık mekânlarda DJ olarak sahne almaya başladı. Sosyal Medya Fenomenleri de artık mekânlarda sahne alıyor. Bu insanlar magazin gündeminde de aldıkları yüklü miktarda paralarla karşımıza çıkıyor.
DJ’liğin popüler hale gelmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?
*İşini bilmeyen insanlarla kıyaslanmak hoşuma gitmiyor. Laptoptan DJ’lik yaparak para kazanıyorlar. Emeğe saygı yok. Ben sahne aldığım her yer için devlete vergi ödüyorum. Günlük eğlencelerde bile fiş kesiyorum. Hak yememeye çalışıyorum. Yaptığım işte pozitif tepkiler almak beni mutlu ediyor.”

Almanya’da çalışmanın olumsuz tarafları var mıydı?
*Eğer Alman değilseniz hep ikinci planda oluyorsunuz. Hep iki kat emek vermek zorundasınız. İkinci vatandaş olmaktan yorulmuştum, çocuklarım üniversiteye başlamadan Türkiye’ye dönmek istedim”

Antalya’yı tercih etme nedeniniz neydi?
*Sürekli aynı şeyleri yapıyordum. Almanya’da bahsedilen düzenli hayat, bana hep robot hayatı gibi gelmiştir. Ölü bir şehirde yaşıyordum ve artık denizi olan kolay ayak uydurabileceğim bir şehir istedim. Çocuklar büyüyünce oradaki düzenini terk edip gelemiyorsun. Eşimle deniz kenarında kiralık ev seçip, Antalya’ya ya geldik ve Türkiye’deki maceramız başlamış oldu.”

Türkiye’de neler yaptınız?
*İlk geldiğimizde düğün salonu açtık. Almanya’da öğrendiğimiz sistemi, kurmaya çalıştık. Her şeyin fişi, raporu tutularak yapılıyordu. Eğlencelere neyi dâhil ettiysek onu fazlasıyla veriyorduk. Yavaş yavaş adımız duyulmaya başlandı. Düğün salonunda da Kadınlar Matinesini yapıyordum. Oradan birçok tanıdığım oldu. Başka fırsatlar doğurdu bana. Ama kiraladığımız yeri iş yeri sahibi satınca, yıllarca uğraştığımız emek boşuna gitti. Şimdi herhangi bir yer kiralamayı düşünmüyorum. Önümüzdeki bir yılda etkinlik listem dolu. İlgi hoşuma gidiyor. ”

“Şurada çalışmak istiyorum” dediğiniz bir yer var mı?
*Festivallerde çalışmak isterim. Şimdiye kadar bir türlü denk gelmedi. Konserden önceki kitlenin enerjisini seviyorum.””
Nimet Hanım’In bir gün bile boş vakti yok. Mesleğine olan sevgisi ve inancıyla bugünlere kadar gelmiş. Mesleğini tanımlarken ise,
*Hem eğleniyorum hem de para kazanıyorum. Başka işleri de denedim ama beni en çok yansıtan iş bu. İnsanların en mutlu günlerinde yanlarında oluyorum. Eğlenmek isteyen insanları mutlu etmek çok zor değil. Müziğin olmadığı bir ortam hayal edemiyorum.”
Başarılı DJ, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel Nevale’de Kadınlar Matinesi yapacak.

DJ Nimet Web Sitesi: http://djnimet.de/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu