MüzikMüzik HaberVitrin

Alpay: Sosyal Medyada Müthiş Bir Lince Uğradım

''Zeki Müren Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir'' ifadelerini içeren açıklamasının ardından eleştiri oklarının hedefi olan Alpay, konuştu.

”Zeki Müren Türk Sanat Müziği’ni katletmiştir” ifadelerini içeren açıklamasının ardından eleştiri oklarının hedefi olan Alpay, konuştu.

Müzik camiasında tartışma yaratan sözleri nedeniyle linç edildiğini söyleyen Alpay, ”Eleştiri hakkımdır, kişisel görüşümdür. 84 yaşında usta bir müzisyen olarak dinlemekten zevk aldığım isimler olduğu kadar, tahammül edemediklerim de olmuştur, olacaktır. Zeki Müren de dinlemekten haz etmediğim, kulağıma, ruhuma dokunmayan bir isim olmuştur hep…” açıklamasını yaptı.

‘Kimseye Hakaret Etmedim’

”60 küsur yıllık bir sanatçı olarak, bir başka müzisyen hakkındaki fikirlerimi söyledim. Kimseye hakaret etmedim. Ama ne yazık ki sosyal medyada müthiş bir lince uğradım. Bu da aslında sosyal medyanın ne kadar kontrolsüz bir mecra olduğunu, isteyenin isteyeni yerden yere vurup itibar suikastı yapabildiğini gösteriyor.” diyen Alpay açıklamalarını şöyle sürdürdü;

Son dönemlerde bizde Türk Sanat Müziği diye adlandırılan türün gerçek adı Klasik Türk Müziği’dir. Klasik Türk Müziği çevrelerinde, yani bu işin duayenleri arasında yıllardır Müren’in özellikle son 20-30 yılında Klasik Türk Müziği’ni bozduğu, arabesk hale getirdiği, abartılı nameler kullanıp, harflerin üzerine gereksiz yere bastığı konuşulur.

Ama kamuya açık bir alanda dile getirilmez. Çünkü Müren bir tabudur ülkemizde… Tarihçi, yazar ve aynı zamanda bir müzisyen olan Murat Bardakçı da vaktiyle Müren’in müziğini eleştirmişti…

Bana yapılan en büyük hakaretlerin başında ‘Ölmüş bir insanın arkasından konuştuğum’la başlayan, onur kırıcı sözler geliyor. Hiçbir siyasi liderin, halka mal olmuş sanatçının ve tarihi kahramanın eleştiri defteri öldükten sonra kapanmaz. Öyle olsa dünya renksiz, tek sesli bir yer olurdu. Kendimizi geliştiremezdik.

Geçmiş kahramanlar, bugün hayatta olanlar gibi eleştirilir, anıları paylaşılır, yaptıkları, yapamadıkları üzerinden konuşulurlar. Bu benim için de öyle olacak. Mühim olan hakaret etmeden, yaralar açmadan söz söylemek. Eleştiri ve linç arasındaki farkı gözeterek…

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
60
+1
150
+1
180
+1
0
+1
25
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/Bj0N0
Kaynak
Günaydın
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.