Ana Sayfa » Müzik » Anadolu Rap Mi Ortaya Çıkıyor?

Anadolu Rap Mi Ortaya Çıkıyor?

oduller-reklam-banner

Milliyet yazarı Mehmet Tez, Ezhel ve Murda’nın ‘Made In Turkey‘ isimli ortak albümünü mercek altına aldı. Yeni albümlerinde anadolu ezgilerine ve çağrışımlarına yer veren ikilinin bakış açısını 60’lar ve 70’lerdeki Anadolu rock akımına benzeten Mehmet Tez, ”Anadolu rocktan sonra, acaba 2020’de Avrupa’nın göbeğinden farklı kültürlerle etkileşim içinde bir Anadolu rap mi ortaya çıkıyor?” ifadelerine yer verdi.

Anadolu Rap Mi Ortaya Çıkıyor?

İşte köşe yazısının ilgili kısmı;

Ezhel ve Murda imzalı “Made in Turkey” adlı albüm pek çok açıdan yenilikler içeriyor. Bu albüm hem Türkçe rapin yol haritasında yeni bir dönem hem de yerel müziğin nasıl globale doğru uzanabileceğini gösteren yeni bir model

Ellerindeki özel ve kendilerine has malzemeyle neler yapabileceklerini deniyorlar. Mesela “Anadolu Flex”te Murda, “Yeni nesil Karaca ve Manço” gibi olduklarını söylüyor. Ezhel, “Takside çalan Neşet Baba”dan bahsederken bu referansı boşuna kullanmıyor. Urban bir müzik olan hip hop ile Anadolu arasında bir ilişki kurmaya çalışıyor. Kullandıkları dil, Türkçe, İspanyolca, Almanca, Hollanda dili birbirine karışıyor. Özellikle Ezhel’in İç Anadolu aksanıyla rap yaptığı yerler sanırım bize bir mesaj veriyor. Ben bu karmakarışık yeni dili çok sevdim.
Ezhel iyi bir şair ve Murda gibi birkaç dilde çok iyi konuşan ve rap yapan birinin dil kullanımı da benzersiz. “Made in Turkey” şarkı olarak Avrupa’ya göçen ve bir şekilde orada tutunmayı başaran Türklere selam çakıyordu. “Turco we made it” şarkının nakaratıydı. Ama bahsedilen göç yeni nesil bir göç! Artık ‘60’ların ‘70’lerin göçü değil. Son 5-10 yılda Türkiye’den dünyaya yayılan yeni bir göçü anlatıyor Ezhel ve Murda bu şarkıda.

Uzun lafın kısası esas soru şu: ‘70’lerde çıkan ve etkileri bugüne uzanan Anadolu rocktan sonra, acaba 2020’de Avrupa’nın göbeğinden farklı kültürlerle etkileşim içinde bir Anadolu rap mi ortaya çıkıyor? Elimizdeki tek kanıt “Made in Turkey” albümü. Gelecekte devamı gelir mi göreceğiz.

Milliyet | Mehmet Tez

Reklam
oduller-reklam-banner