Araç çubuğuna atla
Özcan BeylanRadyoReytinglerYazarlar

Aralık 2014 Dönemin Ait Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Değerli okurlarım,

İlgili Makaleler

Ratingler geldi ve yine şaşırttı.

İlk araştırmada Radyo Müzik ve Show Radyo alt sıralardayken ikinci ay iki radyo sıralamada basamak atlamışlar şaşırtmışlardı.

Bu ay şaşırtan radyo Slowtürk oldu.Ne oldu da Slowtürk 8. Sıradan 5. sıraya sıçrama yaptı?

Yine konuşulan konulardan birisi de Metro Fm. Metro Fm yükselişini istikrar ile sürdüren tek yabancı radyo. Buna göre ocak sonuçlarında Süper Fm’i geçerse şaşırmayın.

Süper Fm, Powertürk’ün yokluğunda pop radyolarındaki liderliğini devam ettiriyor.Radyo Seymen ise yine 6. sırada karşımıza çıkarken erişimini artırdığı halde aynı sırada kaldığını görüyoruz.

Spor radyolarında çok ilginç bir sonuç ile karşı karşıyayız. KMG döneminde de yıllarca bu kategoride liderliğini sürdüren Radyo Spor tarihinde ilk defa Lig Radyo tarafından zirveden indirildi.Yeni kurulan Radyo 24 Spor bile Radyo Spor’u neredeyse yakalamış durumda.Denek sayıları hemen hemen aynı.

Saran Grup Radyoları’ndan Slow Time, Joy Fm’e rakip olunca tabiri caizse çuvalladı, hatta türkçe slow yayın yaptığı dönemdeki yükselişini ve denek sayısını mumla arattı.

Radyo Müzik olumsuz bir vaka olduğunu bu ayki gelen sonuçlarda da gösterdi.Öyle ki daha önce belki de adını bile duymadığımız Radyo Banko isimli yerel radyo bile yaklaşık 33 ilde yayın yapan Radyo Müzik’in üzerinde çıktı. Sadettin Saran çok başarılı bir iş adamı. Şimdi gönüllerin ve yakın geleceğin Fenerbahçe Başkanı. Fakat yakışıklı Başkan şu radyo işini bir türlü rayına oturtamadı. Şuanda yöneticisi olduğu Belkıs Hanım ve ekibi bu işi kıvıracakmış gibi de gözükmüyor. Acilen bir kan değişimi şart oldu.

Doğan Grubu’nun amiral gemisi Radyo D amiral battıyı oynuyor. Belli ki aylardır gelen bu sıralama ve deneklere göre artık ilk 15’te yer almak bile hayal olacak gibi görünüyor. Araştırmada olmayan ve daha önce KMG’de üst sıralarda yer alan yaklaşık 10 radyonun yapılan bu araştırmaya tekrar dahil olduğunu düşünürsek Radyo D ilk 20’de bile yer alamaz gibi görünüyor. Hal böyle olunca da ki böyle de oluyor reklam verenler bundan sonra Radyo D’ye pay ayırmayacak ve üst sıralardaki diğer radyolara pay ayıracaklar gibi görünüyor. Böyle de bir gerçek var. Aksi takdirde 9., 10., 11., 6., 7., radyoların reklamcılara itiraz hakkı doğuyor.

Sezgin Onat’ın Doğan Grubu’nda ki ilk 5 yılında ilk 5’e giren Slowtürk ve Radyo D’sinden, sonraki 4 yılda eser kalmamış. Buradan çıkardığımız sonuca göre ilk 5 yılda olan şeyler belli ki son 4 yılda olmayan şeylerden ibaret olsa gerek. Sezgin Hanım’ın sürekli çıkış yapan ilk 5 yılın ardından aldığı kararlar, son 4 yılda tutmamış. Ne olduysa ondan sonra olmuş. Ahmet Kaya’nın da söylediği gibi “yani benim güzel annem ala şafağında ülkemin yıldız uçurmak varken, oturup yıldızlar içinde kendi buruk kanımı içtim.”

Number One Grup Radyoları büyük bir marka değeri olmasına rağmen kan kaybetmeye devam ediyor. Mert Hakan’ın Metro Fm’deki başarısız dönemini şimdi Number One Fm’in düşüşünde görüyoruz. Kardeş radyosu Number One Türk ise acilen kan aranıyor sinyali veriyor. Aranan kan bulunamaz ise dipteyim, sondayım, depresyondayım şarkısı yayınlayarak reklam alamaz hale gelmiş olacak. Tabi bu durumun en büyük sorumlusu radyonun kimliğini kullanarak türkçe pop şarkıcılarına remix yapmak ve gece klüplerinde dj’lik yapmaya çalışarak zamanı kendi kasasını doldurmak ile geçiren Mert Hakan ve sonra da Powertürk taklidini ısrarla bu gruba empoze etmeye çalışan hala Power Group aşkıyla yanıp tutuşan Haldun Bey’dir. Ali Karacan Bey umarız bu tespitleri iyi okuyup değerlendirecektir.

Best Fm yıldızlarını kaybetti yerine koyduğu isimler de tutmadı, tutmayacak da. Söz konusu isimler zaten çeşitli radyolarda başarısız olup işten çıkarılan isimlerdi. Maalesef gelenler gidenleri arattı. Emin olun bir iki ay sonra Best Fm ilk 10’da yer almayacaktır. Gazoz ve Serdar da bu radyodan giderse düşüş çok keskin ve hızlı olacaktır. Yani Best Fm’i şuanda ayakta tutan Gazoz ve Serdar’dır. Berkay Acar’ı da görmezden gelemeyiz. Gidenleri aratmayan tek isim. Baba Radyo da babasına yayın yapan bir radyo olup, tematik bir radyo olmadığı sürece baba gibi ratingleri rüyasında görecektir.

Fenomen araştırmaya bir döndü pir döndü. 10. sırada yer alırken buralar benden sorulur diyerek Number One Fm’i ilk 10’dan kovdu. Kışın bu sırada ve bu erişimde gördüğümüz Fenomen bize göre yaz mevsiminde ilk 5’i zorlar haberiniz olsun. Sadece bir not: Şarkıların orjinal hali ile oynamadan yayınlarsanız daha dinlenir olacaksınız.

Haber radyoları bu dönemin hem para kazanan hem de gittikçe ratingleri artan tematikleri olarak yükselişini sürdürüyor.Bu kategoride Ntv Radyo liderliğini sürdürürken, A Haber Radyo’nunda peşinden geldiğini görüyoruz.

Bir zamanlar ilk 10’u zorlayan Karadeniz Fm’in ise yerinde yeller esiyor. Eskiden Kral Fm’in bile çekindiği tek radyo iken Karadeniz Fm’de enteresan şeyler oluyor ve gittikçe rating kaybediyor. Karadeniz Fm’in acilen silkelenmesi, üzerindeki çürük elmalardan kurtulması ve deneyimli bir yönetici ile anlaşarak özüne dönmesi gerekir. Sporda, siyasette, sanatta, özel sektörde, tarih yazan Karadenizlileri tekrar temsil eder hale gelmelidir.

İstanbul Kent Fm tematik yayın içeriği ile iyi bir çıkış yaptı. Kısa zamanda hedef kitlesi ile buluştu. Önümüzdeki birkaç ay daha yükselişi sürecektir ve sonrasında belli bir denek sayısında kalacaktır. Çünkü eski şarkıların dinleyici kitlesi bellidir. Maalesef radyo dinleyicisinin büyük bir çoğunluğu gençlerden oluşuyor ve bu gençler de yeni şarkılar dinlemeyi seviyor.

TRT Fm denek sayısını arttırarak Kral Fm’e yaklaşmaya devam ediyor. Anlaşılan o ki aralarındaki bu orantı devam ederse 10 ay sonra Liderlik koltuğuna oturabilir. Radyo 1 ise bu ay 14. sıradan karşımıza çıktı. Artık rating ve reklam pastasında benimde payım var dedi.

Park Fm bir Ankara klasiği olarak birçok ulusal radyoyu geride bırakarak 13. sırada karşımıza çıktı ve aslan payına ortak oldu. Kral Pop Radyo sıralamada bir basamak yükseldi ancak denek sayısını düşürdü. Bu radyonun ciddi bir kimlik sorunu var. Programcıların ses bütünlüğü yok. Radyonun ratingini etkileyecek ivmeleri yok. Kulağı doyuracak bir müzik akışı yok. Mükemmel bir jingle’ı yok. Başarılı bir müzik direktörü yok. Başarılı bir yayın yönetmeni yok. Yani yok oğlu yok. Bu radyoya yapılan yatırım, tanıtım, grup sinerjisi, barter ve yapılan ısrar inanın şuanda ikinciliği hakediyordu. Bu radyo adeta Mehmet’in Gezegeninde kayan bir yıldız gibi.

Bu sonuçlara göre alkışlarımız Kral Fm, Süper Fm, Metro Fm ve TRT Fm’e. Çünkü geçen 3 ay içerisinde yerlerini korumayı başardılar ve tesadüfen orada olmadıklarını ispatladılar. Ocak araştırmasında görüşmek üzere…

Saygılarımla,

Özcan BEYLAN 

MüzikOnair Editörü/Yazarı

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.