Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Aranje Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Güncel müzik aranje fiyatları neye göre belirleniyor? Aranje yaptırmak pahalı mı?

Aranje fiyatları hakkında bilgi vermeden önce bir şarkının söz ve müziği kadar aranjesi de oldukça önem taşır. Aranjesi iyi yapılmamış bir eser, beklentiyi karşılayamaz ve nitelik olarak zayıf kalır. Günümüz müzik teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte aranje yani düzenleme denilen teknik işlem profesyonel cihaz ve programlarla yapılır. Bunun için müzik ve ses teknisyenleri yetişmektedir. İyi bir aranje işinin ehli ve vizyonlu kişilerce yapılmalıdır. Peki söz ve müziği, stüdyo okumaları hazır bir eserin aranjesi kaç gün sürer ve ücreti ne kadardır?

Aranje Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Bir aranje fiyatları yahut çalışması için net bir zaman aralığı yahut fiyat vermek mümkün değildir. Bu hem sanatçının bütçesi hem de yapılan işin kalitesiyle doğru orantılı olarak şekillenir. Bir aranje bir günde bitebildiği gibi, günler hatta haftalarca sürebilmektedir. Bu noktada işinize ne kadar titizlendiğiniz yahut beklentileriniz önem taşımaktadır. Talebe göre şekillenen aranje fiyatları için birçok paket bulunur. Burada işi yapan stüdyo, aranjör, teknik işlemler ve daha fazlası belirleyici rol oynamaktadır.

Aranje kelimesi köken olarak İngilizce’den gelmiştir. Bu terim yani arrange ifadesi ‘düzenlemek’ ve ‘koordine etmek’ gibi anlamlara eş değerdir. Müzik camiasında aranje olarak bilinse de Türkçe karşılığı düzenleme olarak ifade edilebilir. Söz, müzik ve enstrümanlardan oluşan eser katmanlarının karmaşık yapısını düzeltmek, daha özgün ve yalın bir eser ortaya koymak için aranje kaçınılmazdır.

Güncel Aranje Fiyatları

Aranje fiyatları sorusuna yanıt bulmak için ilk olarak eserinizi aranje edecek bir aranjör bulmanız gerekecektir. Bunun için kişilerin referansları, arşivi, ismi ve nitelikleri son derece önemlidir. Bir aranjör ilk etapta sanatçının beklentilerini sorar ve esere uygun bir şablon hazırlar. Eserin hangi müzik türünden olduğu ve şarkının melodisi aranjenin kabaca oluşturulmasındaki en büyük etkendir. Aranje işleminin kaç gün süreceği ise aranjör tarafından belirlenmektedir.

Bir eserin kayıt altına alınması sürecinde nasıl çalınacağı, notalarının düzenlenmesi, oktav ölçüleri ve perdeleri bir bütün olmalıdır. Melodinin profesyonelce ve uyumlu olmasını aranjör sağlamaktadır. Aranje yapan kişi en az şarkıyı besteleyen kadar nota bilgisine sahip olmalıdır. Nitekim günümüzde özellikle müzik endüstrisinin dijitalleşmesi ile bu meslek oldukça önem kazanmıştır.

Aranje Fiyatı Al

Aranje fiyatları oldukça değişken bir aralıktadır. Bu işe yıllarını vermiş, ün kazanmış ve profesyonel kişiler daha yüksek ücretler talep edebildiği gibi nispeten daha az tecrübeli ve daha az referansa sahip kişiler de bu işi yürütebilmektedir. Sonuç olarak aranje bir yetenek ve nitelik işidir. Kimi zaman oldukça başarılı denilebilecek aranjörlerin elinden çıkan eserler de aranje konusunda eleştirmenlerden sert yorumlar alabilmektedir. İşinizi şansa bırakmamak adına titizlikle yaklaşmanız ve doğru aracılardan tavsiye almanız gerekir.

daha fazla bilgi için tıkla

Şarkınızı Türkiye’nin en büyük müzik kanalı Netd Müzik’te yayınlatmak için Müzikonair ile [email protected] e-posta ve 0552 685 38 82 Whatsapp Bilgi Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu