Genel Bilgiler

Araştırma: Avrupa’da Görgü ve Nezaket Kuralları Nasıl Farklılaşıyor?

Kültürden kültüre farklılaşsa da bazı ortaklıklara da rastlanabilen görgü kuralları, günlük hayata ve insan ilişkilerine büyük ölçüde şekil veriyor.

Kültürden kültüre farklılaşsa da bazı ortaklıklara da rastlanabilen görgü kuralları, günlük hayata ve insan ilişkilerine büyük ölçüde şekil veriyor. Yeni bir dil öğrenme yolculuğuna çıkan herkesin farklılaşan görgü kurallarıyla da karşılaştığını bilen online yabancı dil öğrenme platformu Preply, yeni araştırmasında Avrupa’daki görgü kurallarının nasıl farklılaştığını araştırdı.

Toplumsal hayata yön veren, insan ilişkilerini belirli bir düzende tutan ve nezaketin göstergesi olan görgü kuralları toplumdan topluma değişiyor mu? Avrupa’da görgü kuralları nasıl farklılaşıyor? Tüm bu soruların yanıtlarını, ana dili İngilizce olan öğretmenlerin online kurslarını tek platformda sunan Preply, yeni araştırmasında yayımladı. Online İngilizce kursu almanın en kolay yolunu sunan Preply’nin araştırmasında, Avrupa’nın dört bir yanından 1.600’ü aşkın kişiye, az bilinen görgü kuralları ya da yaygın nezaket ilkeleri konusunda neler düşündükleri soruldu. Eve ayakkabıyla girip girmemek, misafirliğe giderken hediye götürüp götürmemek, selamlaşırken karşıdakini öpüp öpmemek gibi konulara odaklanan sorularla Avrupa’nın görgü kuralı manzarası ortaya kondu. 

Avrupa Görgü Kuralları

Avrupa’nın ortaklaştığı konu: Görgü kuralları

Avrupa haritasıyla hazırlanan infografiklerle Preply Blog’da yayımlanan araştırmanın en temel bulgularından biri, genel olarak görgü kurallarında Avrupa ülkelerinde yaşayanların ortaklaştığı oldu. Preply’nin araştırma kütüphanesine eklediği Avrupa Görgü Kuralları araştırmasında, Türkiye’nin de Avrupa’yla görgü kurallarının büyük bölümünde ortaklaştığını gösterdi. Örneğin katılımcıların %89’u, misafirliğe gittikleri bir evde ev sahibi istemeden ayakkabılarını çıkararak içeri girdiklerini söyledi. Çoğuluğun içerisinde yer alan Türkiye ise eve girerken ayakkabı çıkarmayı kesin bir görgü kuralı olarak uygulayan ülkeler arasında başı çekti. 

27 farklı ülkenin, 27 farklı kültüre sahip toplumun ortak özelliklerinden bir diğer örnek ise buluşmaya zamanında gitme konusunda oldu. Preply’nin araştırması, buluşmaya zamanında gitmenin tüm Avrupa kültürlerinde ortak bir görgü kuralı olduğunu gösterdi. Çekya, Almanya, Polonya, Fransa, erken gitmeyi tercih eden ülkeler arasında yer alırken Türkiye ve Yunanistan, buluşmalara zamanında gitmek konusunda çok kesin bir duruş sergiledi.

Dil öğrenmeye istekli herkese, yabancı dil öğrenme amacına uygun seçenekleri ana dilini konuşan nitelikli öğretmenlerle sunan Preply’nin araştırmasında, Avrupa halklarının ortak özelliklerinden biri de selamlaşma biçimleri oldu. Araştırma, ülkelerin %85’inin konu selamlaşmaya geldiğinde yanaktan öpmek konusunda istekli olmadığını ortaya koydu. Selamlaşırken yanaktan öpme konusunda Avrupalıların daima karşı tarafın hamlesini bekledikleri görüldü.

İnternetteki en popüler aramalardan biri: Görgü kuralları!

Türkiye’nin de dahil olduğu 27 Avrupa ülkesinde, 1.600’ü aşkın kişiyle gerçekleştirilen Preply araştırması, görgü kuralları ve nezaket konusunun son dönemde internetin en popüler konularından biri olduğunu gösterdi. Araştırma, son dönemde görgü kuralları ile ilgili soruların aranma sıklığının %95’in üzerinde arttığını ortaya koydu. Öte yandan en popüler içerik platformlarından TikTok’ta, #etiquette ifadesiyle üretilen içerik sayısının 73 binin üzerinde olduğu tespit edildi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu