Köşe YazılarıMüzikMüzik Haber

Atalay Erol Yazdı: 2020 Model Yaz Hitleri!

Her açıdan şaşırtıcı, alışık olmadığımız, ilginç zamanlardan geçiyoruz. 2020 yaz sezonu da aşina olduğumuz yoğun müzikal rekabetlerden, kalabalık konserlerden uzak, bi’ hayli sakin ve iddiasız şekilde ilerliyor.

Geçtiğimiz yaz, rap yıldızlarının egemenliğinde geçmiş, pop yıldızlarının ortalama işlerine maruz kalınmış ve genel dinleyici için tatminsiz bir süreç yaşanmıştı. Aynı verimsizlik hali pandeminin de etkisi ile sürdü, uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Serdar’lı, Kenan’lı, Tarkan’lı, Gülşen’li, Hande’li, Demet’li; hit savaşlarının kıyasıya yaşandığı, listelerin kaynadığı, konserlerin gırla gittiği, o şaşalı yazları çok özledik.

Hiçbir zaman eskisi gibi olmaz; lakin o mutlu ve bereketli yazlara bi’ nebze de olsa yaklaşmak, hepimize iyi gelecek. Umarım bi’ gün o her açıdan doyurucu, heyecanlı, hitlerin havada uçuştuğu yazları yeniden tecrübe edebiliriz.

Tüm bunlara rağmen, 2020 yazında mevcut negatif atmosferin üzerine giden ve yenilik arayışı ile üretimlerini sunan sanatçılarımız oldu, oluyor… Zor zamanlara inat hazırlanan bu işler, müzikseverlerin hayatlarında kıymetli bir noktada duracak ve teşekkürle anılacak.

2020 yazında geniş kitleleri derinden sarsmasa da eski görkemli yaz hitlerini aratsa da; öne çıkan ve benim de radarıma giren bazı başarılı işler oldu.

Zehra – Cennetten Çiçek

Yazın sürprizi kuşkusuz bu şarkı oldu. Ülkemizin en önemli prodüktörlerinden Erol Köse’nin keşfi olan Zehra, Cennet Çiçek ile sosyal medyanın en fazla paylaşılan, en trend işini yarattı. Fenomen şarkı, hali hazırda Spotify & Türkiye Viral 50 listesinde 3 numarada yer alarak, popülerliğini koruyor. Bu yaz Cennetten Çiçek’e denk gelmeyeceğiniz yer yok gibi.

Demet Akalın – Nostalji

Her haliyle ülkenin en çok konuşulan solistlerinden olan Demet Akalın, sezonu es geçmedi.

Zira Demet Akalın’sız bir yaz, bir hayli eksik ve yavan olacaktı. Nostalji, Akalın’ın eski görkemli hitlerine uzak düşse de; ilginç ve kendi müzik stiline göre farklı sayılabilecek bir iş. Yaza damga vurmak zorlaştı, artık öyle şarkılar çıkmıyor; lakin ortama enerji yüklemesi yaptığı ve eski yazları anımsattığı için ‘Nostalji’, dinleyicilerin anılarda eğlenceli bir iş olarak yer alacak.

Soner Arıca – Çözelim Düğümü

1992 tarihli ‘Bir Umut’ albümünden günümüze, sayısız başarılı çalışmayla pop müziğin en özel isimlerinden biri haline gelen Soner Arıca, bu yazı da es geçmedi. Çözelim Düğümü, yaz hislerini tavana vurduran, sımsıcak bir aşk şarkısı. Söz konusu iş, çoktan radyoların gözdesi haline gelip, yazın önemli şarkıları arasında ön sıralara yazıldı bile.

Hande Ünsal – Yorgun Savaşçı

Kalemini, sesini, çalışkanlığını ayrı ayrı sevdiğim, üst üste çıkardığı hitlerle yerini sağlamlaştıran Hande Ünsal’ın son şarkısı Yorgun Savaşçı; melodik yapısı, su gibi akan sözleri ile beni hemen yakaladı. Rakipleri sessizliğe gömülmüşken, onun inatla şarkılarını servis etmesi, işine yatırım yapmayı sürdürmesi, fazlasıyla alkışı hak ediyor. Nitekim işine olan tutkusu da dinleyici tarafından ziyadesiyle karşılık buluyor.

Zeynep Bastık – Bir Daha

Ben Her Mevsim Yazım, dijital platformda hükmünü sürdürüp güncelliğini korurken; pozitif enerji yüklemesi yapan Bir Daha’yı yayımlayan Zeynep Bastık, yine hedefi 12’den vurmuş gibi görünüyor. Kim ne derse desin enerjisini ve çalışkanlığını çok takdir ettiğim Bastık, bu işiyle birlikte yaz sezonuna 2. hitini bırakmış oldu.

Oğuzhan Koç – Kendime Sardım

Yayımlandığı günden beri dijital platformların tepesine konumlanan şarkı, sezonun en trend ve en kazançlı işlerinden biri haline geldi. Ne yapsa kendine yakıştıran ve başarılı bir stil oluşturan Oğuzhan Koç, bu işinde de oldukça renkli, eşlik etme hissi yaratan ve kolay akılda kalan bir iş hazırlamış.

Atalay Erol | Müzik Onair

Atalay Erol’un bir önceki yazısı için tıklayın

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.