Köşe Yazıları

Atalay Erol Yazdı: 2022 Yazına İz Bırakan Hitler

2022 yazı ağırlıklı olarak genç pop üreticilerinin egemenliğinde geçti, geçiyor diyebiliriz. İşte 2022 yazına iz bırakan hitler...

2022 yazının genel bir değerlendirmesini yapmak ve yazın şarkısını ilan etmek için haftalar önce bu yazıya başladığımda; rakamların, listelerin ve sosyal medya paylaşımlarının işaret ettiği isim gayet açıktı. Ancak beklemeyi
sürdürdüm bir son dakika gelir mi diye? Gelmedi! Ben bekleme modundayken; düş kırıklığı devam etti ve itimadımızın giderek azaldığı sanatçılarımız, bizi eski coşku yüklü yazlara götürecek şaşalı bir pop hiti armağan edemediler. Canları sağ olsun….

Nisan sonunda yayımlanan Serdar Ortaç Şarkıları projesinde; ‘’Canıma Minnet’’in orijinal versiyonundan çok başka bir lezzet vaat eden Sakiler ve akıllıca bir seçim yaparak, ‘’Hadi Çal’’ın sıfır şarkı gibi algılanmasını sağlayan, Derya Uluğ dışında; tesirini yaza taşıyıp, iz bırakabilen bir şarkı çıkmadı.

Edis, ‘’Martılar’’ ve ‘’Arıyorum’’ gibi sınırsız güzellikte iki hit şarkının peşinden yayımladığı ‘’Yalancı’’ ile bir miktar düş kırıklığı yarattı, oysa ki bu yaz için ondan beklentim epey yüksekti. Kenan Doğulu, Ajda Pekkan, Serdar Ortaç gibi güçlü yaz hislerinin simgesi olan sanatçılar, yaza özel bir proje hazırlamayı tercih etmedi. Özetle; birkaç parlak, heyecan verici iş dışında, tatsız ve verimsiz bir pop yazına katlanmak zorunda kaldık son birkaç senedir olduğu gibi.

Pop müzik kendi içinde bir dönüşüm yaşayıp, yeni yıldızlarını yaratırken; 2020’lere kadar gayet hasarsız gelen 1. Lig pop yıldızlarının da ışıklarını çalmayı ihmal etmedi. 2022 yazı ağırlıklı olarak genç pop üreticilerinin egemenliğinde geçti, geçiyor diyebiliriz.

Köfn ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’

18 Mart’ta dijital platformlara servis edilen şarkı, yayımlandığı günden beri her türlü listenin gözbebeği durumunda.

Bahar bitti, yaz geçti, güze merhaba demeye şunun sorasında sadece 2 hafta kaldı, biz halen aynı ısrar ve keyifle bu şarkıyı dinliyoruz. Söz konusu şarkıyı köşeye sıkıştıracak, tahtından edecek ihtişamda bir şarkı da yoktu, malum er meydanı boştu.

Sonuç olarak, bu yaz istisnasız hemen hemen her yerde duyduğumuz ve Spotify’da, 48 milyon gibi ciddi bir dinlenme sayısına yaklaşan, ‘’Bi’ Tek Ben Anlarım’’, 2022 yazının şarkısı olmayı sonuna kadar hak etti.

Gelelim 2022 yazının diğer iddialı hitlerine…

Sefo & Capo – Isabelle

‘’Bilmem Mi?’’ ile 2021 yazının galibi olan Sefo, bu yaz birden fazla şarkıyla arz-ı endam ediyor.
Affettim ve Tutsak ile ciddi bir performans gösterip asla fire vermeyen Sefo, Capo ile güçlerini birleştirerek, ‘’Isabelle’’ gibi bir marş yarattı.

Benim kişisel favorilerim arasında başı çeken Isabelle, 29 milyona yaklaşan dinlenme sayısı ile, 2022 yazına enerji yüklemesi yapma görevini başarıyla yerine getirmiş gözüküyor.

Zeynep Bastık ‘Ara’

Magazinse magazin, üretimse üretim, rakamsa rakam… Zeynep Bastık, bir pop yıldızının sahip olması gereken tüm vasıflara sahip. Çalışkanlığı ile de kolayca ayrışan Bastık, İstikrarlı üretimlerinin sonuncusu
‘’Ara’’ ile yaz sezonunu es geçmedi. Yayımlanmasının üzerinden henüz 2 hafta geçmişken, Spotify’da 10,5 milyonu
aşan dinlenme sayısı ile 2022 yazına dingin ve kendinden emin bir hit bırakmayı başarıyor.

Güneş ‘Suçlarımdan Biri’

İlk olarak Uzi ile yayımladıkları ‘’Dua’’ ile geniş kitlelere ulaşıp, Spotify’da 90 milyona yaklaşan bir dinlenme sayısı elde eden Güneş;  Haziran tarihli albümü ‘’Atlantis’’ ile birçok övgü aldı. Aldığı haklı övgülere ek olarak, sosyal medyanın en fazla ilgi gösterdiği, şarkılarını paylaştığı kadın rapçi olma özelliğine de kavuştu. Güneş, hemen hemen her yerde duyduğumuz şarkısı ‘’Suçlarımdan Biri’ ile fazla zorlanmadan, 2022 yazının kazananlardan oldu diyebiliriz.

Tarkan ‘Yap Bi Güzellik’

Millet olarak ortak paydada buluştuğumuz  yegane güzel şeylerden biri olan Tarkan’dan, beklentimiz her daim yüksek. Şubat tarihli ‘’Geççek’’ ile gündemi belirledikten sonra, kendini suskunluğa teslim etmeyen megastarımızdan yeni bir hamle daha geldi. ‘’Yap Bir Güzellik’’ eski Tarkan hitleri kadar sarsıcı değildi belki ancak; yıllar sonra yaz için bir şarkı hazırlamış olması, kıymetli bir durumdu.

Ozan Doğulu x Gülşen ‘Bir Kereden Hiçbir Şey Olmaz’

Gülşen’in bir röportajında yeni single’ı için Temmuz sonunu işaret etmesi, yaz için beklentimi başka bir noktaya taşımıştı. Derken… Gülşen ters köşe yaptı. Kendine ait sıfır kilometre bir şarkı ile arz-ı endam etmek yerine, Ozan Doğulu ile bir işbirliğine girdi ve 2022 model ‘’Bir Kereden Hiçbir Şey Olmaz”a kavuştuk.

Gülşen’in epeydir terk etmiş gibi göründüğü, 90’lı 2000’li yıllardaki vokal stilini yeniden kullandığı şarkı (çok özlemişiz), video klipsiz ve sıfıra yakın tanıtımla, sadece Gülşen ve Ozan Doğulu etkisiyle, 11 gün gibi kısa bir sürede, büyük bir etki alanı yarattı.

Sarsılmaz güçlü duruşu, Lolipop etkisi ve son olarak, Kenan Doğulu cover’ı ‘’Bir Kereden Hiçbir Şey Olmaz’’ ile Gülşen, 2022 yazının oyun kurucularından oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu