Köşe Yazıları

Atalay Erol Yazdı… Yılın Son Büyük Hiti: Antidepresan

2022 yazı müzik endüstrisi için gayet verimliydi. Güzel rekabetlerin yaşandığı ve etkisi uzun sürelere yayılan ve ciddi rakamlara ulaşan birçok hit şarkıya şahitlik ettik.

2022 yazı müzik endüstrisi için gayet verimliydi. Güzel rekabetlerin yaşandığı ve etkisi uzun sürelere yayılan ve ciddi rakamlara ulaşan birçok hit şarkıya şahitlik ettik.

Bu parlak dönemin aksine sonbaharda hit kavramını tam olarak karşılayabilen, vurucu ve geniş kitlelerin evet dediği çok az şarkıyla tanışabildik.

Bunlardan en iddialısı açık ara farkla 4 Kasım’da yayımlanan Mert Demir – Mabel Matiz iş birliğinin şahane ürünü ‘’Antidepresan’’ oldu.

Mabel Matiz, kariyerinin ilk dönemlerinde mesafeli yaklaştığım, itiraf etmem gerekirse yadırgadığım, sonrasında ise beğeni oranımın giderek yükseldiği bir sanatçı. 

Yıllar içinde ön yargılarımı bertaraf etti, birçok şarkısıyla hayatıma girdi.

2012 yılında başlayan yolculuğunda sayısız zaferler yaşadı, müzikalitesi yüksek, kalıcı eserler yaratmayı başardı. Gün sonunda; yeniliğe olan gayreti ve üretkenliği ile hem popüler hem de saygın bir isim haline dönüştü.

Mert Demir ise, ‘’Pusulam Rüzgar’’ ile tanışıp, sonrasında diğer şarkılarıyla da yakınlık kurmaya başladığım, duruşuna ve çalışkanlığına ayrıca tav olduğum bir isim. 

Markasını önümüzdeki yıllarda çok daha çarpıcı bir noktaya taşıyacağına, adından çok daha fazla söz ettireceğine eminim.

Bu iki ismin bir araya gelmesinden doğan ‘’Antidepresan’’ her haliyle çok havalı çok dinlenilesi ve eşlik edilesi bir iş.

Öncelikle, Mert Demir ve Mabel Matiz’in ses uyumunun nefis olduğunu belirtmem gerekiyor.

Şarkının sözleri dile düşmeye, hep bir ağızdan söylenmeye o kadar müsait ki…

‘’En yakın dostum şişelerin gibi, onun da bi’ sonu var tıpkı senin gibi’’

‘’Gitme bur’dan sen olmadan ben asla yaşayamam’’

‘’Kesmiyo’ ne ilaç ne antidepresan’’ gibi arabesk soslu sözlerin hüküm sürdüğü şarkının alt yapısı da bir o kadar modern ve güçlü.

Benim için çok geçerli, cazibe oranı yüksek bir birleşim bu.

Şarkının Youtube’da sade ve sadece bir görsel ile hazırlanan videosunun bile 19 milyonu aşan bir görüntülenme elde edişi, etkisinin hangi boyutta olduğunu anlatmaya yetiyor.

Özetle; hit kavramının hakkını doyasıya veren, ortamı ateşe verme görevini başarıyla yerine getiren bir hit ile karşı karşıyayız.

An itibari ile Spotify’da 29,5 milyon dinlenme rakamına ulaşan ve günden güne ivmesini yükselten bu feat için, yaz sonrası çıkan en görkemli şarkı, 2022’nin son büyük hiti diyebiliriz.

Atalay Erol | Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu