MüzikMüzik HaberRöportajlarSanatçı Röportajı

Ayaz: Sakındığım Tek Şey Olmadığım Biri Gibi Görünmek…

Rap müziğin güçlü temsilcilerinden Ayaz, Müzik Onair’dan Mehmet Çelik’e konuştu.

Yeni single çalışman hayırlı olsun. Neden bu kadar uzun aralar ile üretim yapıyorsun?

– Teşekkürler. Üreteceksem içi dolu bir şeyler paylaşmak istiyorum. Şu anki endüstiriye ters bi durum olsa da hikayelerin anlam barındırması için gözlemlemek ve yaşamak gerekiyor. Şu an yeteri kadar hikaye biriktirdim. Son 2 ay’da 2 single paylaştım önümüzde ki ay’da da 2 single paylaşıcam ve ardından albüme hazırlanıyorum.

Herkes son dönemde müzikal anlamda ekip işi yaparken neden tek kalmayı tercih ediyorsun?

– Solo çalışmak daha özgür bir alan oluşturdugundan tercih ettiğim bir şeydi. Ta ki Stabil özgürlüğün simgesi güvercini sembolü yaptığı “Neopolis’i” kurana kadar.:) Artık Neopolis bünyesindeyim. Neopolis Stabil ve benim yanısıra Güray, Neva, Piego ve bir çok yetenekli genç kardeşimi bünyesinde barındırıyor. Şu an hazırlık sürecindeyiz. Yakında gerek solo gerek toplu albümlerle karşınızda olacagız. Birbirinden yetenekli kardeşlerimizi sizinle paylaşmak için çok heyecanlıyız.

Biz aynı zamanda seninle çocukluk arkadaşıyız hiphopa tutkunu henüz küçük yaşlardan beridir bilen insanlardanım. Nazilli sokaklarında yürüdüğüm “ayaz” ile şu an ki “ayaz” arasında müzisyen olarak en büyük fark nedir?

– Müziğim benim kimliğim. Hiphop’la tanışmadan önce dinlediğim adamları benimsiyordum. Tanışınca kendi fikriminde değerli olabileceğini farkettim. Kendimi tanıma yolculuğum başlamış oldu. Hala daha devam ediyor. Sadece fikrimi, hislerimi müziğime yansıtıyorum. Aralarında ki fark olgunluk diyebilirim. Önceki hiç yoktu, şimdiki ben buradayım diye avaz avaz bağırıyor

Son dönemde herkesin birbirine diss attığını düşünürsek ve diss şarkıları daha çok dinleniyorken senin bu konuya bakış açın nedir?

Bu konu gerçekten bir şeylerden rahatsızlık duyanlar ve sadece PR için yapanlar olarak ikiye ayrılıyor. Zaten ikiside ne için yaptığını belli ediyor. PR icin yapılan komik geliyo bana. Diğeri ise Rapin en büyük doğası zaten. Ben 2008’den beri ilk defa geçen sene diss yaptım. Büyük rahatsızlık duydum ve öfkemi yazarak paylaşmak istedim insanlarla. Yazdım. Fakat buna rağmen başka şekilde çözülmesi gereken hassas bi konuyu bu kadar gündem yapmaya gerek yokmuş şimdi bakınca. Ama o an öfkeni kusmadan yoluna bakamıyosun. Tekrar yapacağım bir şey oldugunu sanmasam da işimiz Rap. Asla diss yapmam desen de sözünü yutman bir kıvılcıma bakar :)

Saçını boyatmanın özel bir nedeni var mı?

– Hahaha ilk defa 4 yıl önce boyattım. 28 yaşındayım ve genlerim sağ olsun tip olarak pek yaşlandığım söylenemez. Haliyle arada aynada ki yüzü farklı görmek istiyor insan. Sakal opsiyonum olmadığından saçlarımla uğraşıyorum galiba. Gayet dümdüz bir neden. Herhangi bir özelliği yok.

Ailene ilk rapci olacağım dediğinde sana ne tepki verdiler?

– Rap yapmaya başlamadan önce uzun yıllar sağlam bir dinleyiciydim. 2004 yılında daha çocukken bol giyinmeye başladım. Bu onlara gülünç geliyordu. Tipik bir karadeniz ailenin dinlediği müziğin etkisiyle o tarz giyinmesi alışılmış bir sey hiç degildi o dönem. Yinede karışmıyorlardı. Kimsenin umrunda değildi. Ta ki babam ilk küfürlü rap şarkımı duyana kadar. Beni arabaya bindirip şarkıyı açtığını ve bağırmaya başladığını hatırlıyorum. Bir daha yapmamam icin tehdit etmişliği bile vardır.Gel gelelim şimdiyse en büyük destekcim babam. Beni dinlemeyi de dinletmeyi de çok sever, gurur bile duyuyo sanırım.

Prodüksiyonun her zaman kaliteli olmasına dikkat ediyorsun. Her şarkının bir tarzı vardır mantığındaki kliplerin izleyiciler tarafından da sevilmekte projelerinin imaj yönetimini nasıl şekillendiriyorsun?

– Şarkıya göre değişiyor. Genelde şarkıyı okuduğum tavrım neyse onu yansıtmaya çalışıyorum görsele. Bunu en iyi son single’ım “Göremezsin” de başardığımı düşünüyorum. Sakındığım tek bir şey var, o da olmadığım biri gibi görünmek. Çok şükür 12 yıldır bunu korudum. Devam edeceğim.

Son olarak MüzikOnAir takipçilerine ne söylemek istersin?

Şairlerin de var olduğunu unutmayın :) Sağlıcakla kalın! Teşekkürler.

Röportaj: Mehmet Çelik | Müzik Onair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.