MüzikMüzik Haber

Azer Bülbül’ün Vefatının Üzerinden 9 Yıl Geçti

Arabesk ve fantezi müzik sanatçısı Azer Bülbül'ün vefatının üzerinden 9 yıl geçti.

Arabesk ve fantezi müzik sanatçısı Azer Bülbül’ün vefatının üzerinden 9 yıl geçti. 2012 yılının ocak ayında albümünün tanıtımını yapmak için gittiği Antalya’da kaldığı bir otel odasında kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılan ünlü sanatçı şarkılarıyla anılmaya devam ediyor.

İşte Azer Bülbül’ün hayatı;

Kars’ın Akyaka ilçesinde gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Daha sonra ailesi ile Almanya’ya taşındı. Düğün salonlarında şarkı söylerken ünlü sanatçı Yıldız Tezcan tarafından keşfedildi. Yıldız Tezcan, ona Azer Bülbül adını verdi. Müzik yaşantısına 1984 yılında Uzelli Müzik etiketiyle çıkardığı “Garip Yolcu” albümü ile başladı. 1985 yılında Mavi Mavi Masmavi filmi ile ilk kez kameralar karşısına geçti. Arabesk tarzında “Yalan Olur”, “Ben Sana Vurgunum”, “Fırat” gibi albümleri ile müzik yaşamına devam etti. Asıl çıkışı 1995 yılında Barış Müzik etiketiyle çıkardığı “Ben Babayım” adlı albümüyle yakaladı. Albümünde yer alan “Yaralandın mı Ey Can” , “Dokunmayın Çok Fenayım”, “Her An Her Şey Olabilir ve “Çoğu Gitti Azı Kaldı” adlı parçaları popüler oldu. Arabesk müzikte “Baba” ve şarkı söylerken titremesi nedeniyle “Titrek Kral ” lakapları ile tanındı.

Ağıt, Zordayım, Kör Kurşun, Bana Düştü gibi tek kelimeyle klasik olacak albümlere imzasını attı. Artık sesini büyük kitlelere duyuran, milyonlarca hayranı olan ve şöhreti Türkiye sınırlarını aşan bir sanatçı oldu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu