Köşe Yazıları

Basın Danışmanı ve Menajer Kime Denir?

Merhaba değerli okurlar,

Korona günleri tam gaz devam ederken evde daha çok müsait olduğum için hemen yeni bir yazı kaleme almak istedim. Bugünkü yazımda sizlere müzik sektöründeki bazı terimlerin anlamlarını açıklayacağım. Sözlük görevi görecek bu yazıya gerçekten ihtiyacımız var. Çünkü kavramlar birbirine girmiş durumda. Bu bir yazı dizisi olacak ve aşağıdaki terimlerin kelime anlamlarını iyice kavradıktan sonra diğer meslek tanımlarıyla devam edeceğim yeni yazımda. Online eğitim gibi oldu bu ama… :)

Sanatçı nedir?

Sadece canlı müzik yapan kişiye sanatçı denmez. Playback yetersiz elbette ama sadece çok başarılı bir canlı müzik yapmak yetmez. Duruşuyla, kariyeriyle, yaptığı işlerle sanatçı kimliği kazanılabilir. Canlı müzik yapıp da özel hayatıyla örnek olamayan, insanlara, gençlere, çocuklara örnek olan ama kötü örnek olan, saygı duymayı bilmeyen, rakibini alkışlayamayan, her şarkı söyleyen sanatçı tanımına uymaz. Sanatçı ve şarkıcı olmak bir yetenektir. Hiç kimse şansına sanatçı olmaz. Çok duyuyoruz bir şarkıyla star oldu, iki konser yapıyor parayı götürüyor, bunun yaptığını ben daha iyi yaparım gibi bir sürü söylemler var ya, sanatçıları kıskanan tiplerdir ya da gerçeği görmek istemeyenlerdir onlar. Halka mal olmuş, halk tarafından benimsenmiş ve gerçekten insanlara değer katan kişiye sanatçı denir.

Menajer nedir?

Sadece adını ve telefon numarasını sanatçının instagram hesabına koyarak konser teklifi bekleyen kişi değildir. Öncelikle menajerin ne olmadığını söylemiş olalım. Çünkü Türkiye’de bir sanatçının imajını en çok zedeleyen en yakınındaki menajerlerdir. Sanatçısını sadece para olarak görmeyen bir kişidir menajer. Sanatçı için hiçbir şey üretmeyip, hiçbir imajına ve müzik kariyerine deneyimlerini aktarmadan, yeniliklere açık olmayan, sanatçının marka yönetimini ve ne yapması gerektiğine ışık tutamayan biri değildir menajer. Tüm bunların tersini yapabilene sanatçı menajeri denir. Türkiye’nin %25’inin menajer olduğunu biliyor muydunuz? İnanmazsanız sayın…

Basın danışmanı nedir?

Sanatçı ile medya ilişkilerini düzenleyen ve planlamasını yapan kişidir. Sanatçının katılacağı TV programlarını, gazete röportajlarını sanatçı ile istişare ederek hazırlar. Sanatçı ile medya organları arasında köprü kuran kişidir. Yani günümüzdeki gibi kafasına göre şarkıcı adına karar verip sağa sola şarkıcının adıyla hava atıp onun adına herşeye tek başına karar veren kişi değildir. Sevdiği basın mensuplarıyla sanatçısını paylaşan, sevmediği veya kişisel husumeti olan basın mensuplarına karşı sanatçısını izole eden kişi değildir. Her tür yayın organına saygı duyup gelen teklifleri sanatçıyla paylaşan ve değerlendiren kişidir basın danışmanı. Türkiye’de en çok bu meslek tanımı yanlış anlaşılmıştır. Ama Türkiye’nin %25’i menajerse bir o kadarı da basın danışmanıdır. Sayın bakın…

Aranjör nedir?

Aranjör bir şarkıya hayat veren kişidir. Şarkının müziğini, teknolojisini hazırlayan ve hayal gücüne ihtiyaç duyulan bir meslek erbabıdır. Yani günümüzdeki gibi bazı aranjörlerin kendi mesleklerini ezip şarkıcı olma hayalleri çabuk suya düşer.

Söz yazarı nedir? Besteci nedir?

Söz yazarı bir şarkının sözlerini yazan kişiye denir. Besteci de şarkının müziğini, melodisini hazırlayan kişidir. Yani günümüzdeki gibi söz yazarı ve besteciler şarkıcılık yapmaya çalışıp ön plana çıkmak için tam tersi düşüş yaşayan demek değildir.

Günümüz Türkiye’sinde müzik dalındaki meslekler çok yanlış anlaşılmış durumda. Kavramlar birbirine girmiş durumda. Herkes kurumsal ve önemli bir karakter olduğunu düşünüyor ama kimse görevini tam yapmıyor. Sadece afiş, logo, kaliteli bir fotoğraf ve grafikle marka olunmuyor. Sosyal medya insanlara ayrı bir kimlik oluşturdu bu insanları çok değerli hale getirdi ama müzik dünyasında yukarıda saydığım çeşitli mesleklerde yer alan bazı kişiler o değerlerinin altında eziliyor maalesef.

Özcan Beylan | MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.