Müzikonair Berkay: Takipçisi Olan Herkes Şarkıcı | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Berkay: Takipçisi Olan Herkes Şarkıcı

Kısa bir süre önce çıkardığı 'Bal Badem' isimli şarkısını hayranlarının beğenisine sunan ünlü şarkıcı Berkay, Hürriyet'ten Hakan Gence'ye konuştu. Müzik sektörünü de değerlendiren Berkay'dan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Sektörün kalbi tam anlamıyla atmıyor diyen Berkay, ” 2-3 milyon takipçisi olan herkes şarkıcı. Sosyal medyada kendini kanıtlamış ama hiçbir altyapısı olmayan biri 50 kat fazla dinlenebiliyor. Geçenlerde Spotify’a baktım, en çok dinlenenler listesindeki ilk 50 isimden sadece 7’sini tanıyorum” diye konuştu.

Müzik dünyasının yüzde 80’i belki üç-beş yıl içinde hiç hatırlanmayacak bile sözlerine yer veren Berkay şöyle devam etti;

İyi müzik yapılmıyor. İyi müzisyenler de hak ettiği değeri asla görmüyor. İyi müzisyenlere sadece sosyal medyada güçsüz oldukları, gerçekten hak ettikleri fırsatlar verilmediği için. Popüler kültürün beslediği, altyapısı olmayan kişilerin, sadece sosyal medya gücünü kullanarak yaptıkları üç akordan oluşan şarkılar, insanlara sosyal medyanın gücü kullanılarak diretiliyor. Bu sebeple ortaya çıkan işler, ki hepsi için söyleyemem ama, her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

Tabii ki sosyal medya önemli bir güç, bunu görmezlikten gelemeyiz ama 2-3 milyon takipçisi olan herkes de şarkıcı yani. Eskiden de bir dönem böyleydi, doktordan mankene herkes son meslek olarak şarkıcılığı denerdi. Bu sebeple iyi eğitimli müzisyenler hak ettiği değeri bulamıyor, inanılmaz harika şarkılar söylüyorlar ama videoları 2-3 milyon izlenmiyor. Onların karşısındaysa sosyal medyada kendini kanıtlamış ama hiçbir altyapısı olmayan biri 50 kat fazla dinlenebiliyor. Geçenlerde Spotify’a baktım, en çok dinlenenler listesindeki ilk 50 isimden sadece 7’sini tanıyorum.

Pop müzik her dönem nefes alan, yaşayan bir müzik, bu furya geçecektir.

Kaynak
Hürriyet | Hakan Gence
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu