RöportajlarSanatçı Röportajı

Besteci Levent Gürsel ve Yusuf Gürsel Müzikonair’a Konuk Oldu

Besteci Levent Gürsel ve Yusuf Gürsel, Müzikonair'dan Alper Ergez'in sorularını yanıtladı.

Birbirinden başarılı sanatçılarla çalışan Levent Gürsel ve Yusuf Gürsel, Müzikonair’dan Alper Ergez’in sorularını yanıtladı. Levent Gürsel ve Yusuf Gürsel, verdikleri röportajda dolu dolu geçirdikleri müzik kariyerleri hakkında pek çok şeyden bahsetti.

Merhaba Levent Bey MüzikOnair’a hoş geldiniz Öncelikle bestecilik hayatınız nasıl başladı.İlk eseriniz ne zaman yayınlandı? Neler söylemek istersiniz?

Merhaba. Hoş bulduk.İlk eserim 1987 yılında yayınlandı.Sevgili Neşe KARABÖCEK hanımefendi okumuştu.15 yaşındaydım.Müziğe Anne ve Babam’ın teşvikleri ile söz yazarak başladım.1987-1997 yılları arası Onlarca şiirim bestelenerek ,dönemin albümlerinde yer aldı.Akabinde Müzikal eğitimim(Hem akademik-Hem alaylı)Beste yapmaya başladım.İlk bestem HAZİN GELİYOR isimli Hicaz makamın da,hüzün dolu bir şarkıydı.Sözlerini Rahmetli Cemal SAFİ yazmıştı.Hakan Taşıyan okudu ve döneminde çok hit olan bir şarkıydı.

Hit olan eserlerinizin olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar hangi sanatçılara bestelerinizi verdiniz? Biraz bahsedebilir misiniz?

Bugüne kadar çeşitli müzik branşların da pek çok sanatçı dostumla çalıştım.No name isimlerde dahil olmak üzere;Ebru GÜNDEŞ-Müslüm GÜRSES-Sibel CAN-HAKAN TAŞIYAN-Eli TÜRKOĞLU-GÜLLÜ-EMRAH-Ferhat GÖÇER-Cengiz KURTOĞLU-Sinan ZORBEY-Bülent SERTTAŞ-Tuğçe KANDEMİR-Seda-Ebru YAŞAR-Yasin EMİR-Gökhan GÜNEY-CEYLAN-Bilal SONSES…Vs

Bu arada kardeşiniz Yusuf Gürsel ile beraber beste çalışmalarınıza devam ettiğinizi biliyoruz. Daha çok hangi tarz beste çalışmalarınız oluyor?

Kardeşim Yusuf GÜRSEL daha güncel pop müziği ağırlıklı çalışıyor.Ferhat GÖÇER’de yayınlanan LACİVERT GECELER-Ebru GÜĞNDEŞ yeni albümde yer alan YAVAŞ-YAVAŞ şarkıları gibi.

Bazı eserlerinizin sinema filmi, tv dizileri, reklam müzikleri olarak kullanıldiğini biliyoruz. Peki bugüne kadar kaç hit esere imza attınız?

aklaşık yayınlanmış 80 civarı eserimiz oldu.Bunlardan bir 17 tanesi döneminde ve günümüzde Hit olan şarkılar.Bir kaç örnek vermem gerekirse,ilk hit olan bestem
HAZİN GELİYOR(HAKAN TAŞIYAN) akabinde
BENİ SEVMEDİĞİN BELLİYDİ ZATEN(Sibel CAN)
GÖZÜN SEVEM-A CANIM(HAKAN TAŞIYAN)
SEVDİM YETMEZMİ-ADI HASRET-YALANCI BAHAR(Cengiz KURTOĞLU)
HAKKIM VARSA HARAM OLSUN(Yalancısın-Bülent SERTTAŞ)
AĞLAMAM ONDAN(GÜLLÜ)
DAYANAMAM(Sinan ZORBEY)
İNSAN NE ZAMAN ÖLÜR(Yasin EMİR)
AŞK OLSUN(Safiye SOYMAN)
ELİNDEN GELENİ ARDINA KOYMA(Rahmetli-Devran ÇAĞLAR-Emre KAYA-Ebru YAŞAR)İlk aklıma gelenler.

Şimdilerde müziğin psikolojik boyutu isimli bir kitap ve ilk tekli single hazırlığında olduğunuzu biliyoruz. Çalışmalarınız nasıl gidiyor. Kitabınız tamamlandı mı? Ve single şarkınız belli oldu mu ne zaman müzikseverlerle buluşacak?

Kitap çalışmam şu an müzik adına farklı bir bakış açısı oluşturan çizgide oldu.Editör aşamasında şu an. Sıngle çalışmam ise,stüdyo da yeni 2 bestemin demosunu soliste örnek olsun diye kendim okurken,tüm müzisyen dostlarım ve çevrem,dinleyen herkes bu şarkıları mutlaka sen oku,çokyakıştı dediler.Sonra,sonra neden olmasın dedim ve çıktık yola.İlk etapta slow bir şarkı ile çıkış yapacağız.İnsanların kalplerinde ki yara bantlarına değecek,Retro bir eser oldu.Nihavent makamında.Yüreklerde yer almasını ümit ediyorum.Tüm yazım-çizimler bitti. Stüdyo aşamasına geldik. İsmi sürpriz olsun tüm dostlara.Sanırım yeniyılın ilk haftası gibi çıkarmış olacağız.

Covid 19 süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi?

COVİD sürecinde çok üzgün anlarım oldu.Çünkü süreçten en çok Müzik Camiamız yara aldı. Onca genç müzisyen arkadaşım İntihar gibi çok acı bir ölüm sebebiyle vefat ettiler.Çok üzgünüm bu duruma.Yapımlar ertelendi,albümler Maxi Sıngle’a,Maxi Sıngle’ler,Tekliye dönüştü.Maddi-Manevi çok kaybımız var,teselli olabilecek tek yanı,duygularımız demlendi ve beste çalışmalarına daha çok ağırlık verebildik.

Birazda kardeşiniz Yusuf beyden bahsedelim isterseniz.ilk eseriniz neydi ve hangi sanatçı okumuştu eserinizle ilgili gelen geri dönüşlerden memnun musunuz?

Yusuf GÜRSEL ben;MÜZİKONAİR Ailesine kalben teşekkür ederim.Sevgili ağabeyim,ilk hocam Levent GÜRSEL’in teşviki ve yönlendirmesi ile müzik camiasına girdim.Kısa bir dönem Söz Yazarlığı akabinde,beste yapmaya başladım.İlk eserim Sn-Ebru GÜNDEŞ hanımefendinin albümünde yer alan TUTUŞTU YÜREĞİM isimli şarkıydı.Böyle güzide ve dev bir ismin albümünde ilk kez yer alrak Müzik dünyasına girmem,elbette ki çok ayrı bir kazanım sağladı bana.Kendisine kalben teşekkür ederim.Kaderin Cilvesi odur ki seneler sonra şimdi Ebru Hanım’ın 2022 yarihinde çıkacak olan 16.stüdyo albümünde yine bir şarkım ile yer aldım.YAVAŞ-YAVAŞ isimli bu bestem,albümün en çok öne çıkan şarkılarından oldu.Müzikseverlere gözlerinin nemleneceği bir bestenin haberini,MÜZİKONAİR vasıtası ile buradan müjdeleyelim.

Yusuf bey bu arada bestecilik dışında aranjör ve söz yazarlığıda yaptığınızı biliyoruz. Hikayenizden bahsedebilirmisiniz. Nasıl başladınız ve Bugüne kadar hangi sanatçılarla çalıştınız?

Aranjörlük yeni bir sayfa hayatımda. Öykü GÜL-Yasin EMİR-Gökhan ŞEN-Ferhat GÖÇER(Lacivert Geceler)İlk etapta sayabileceğim isimler.Bu ara Ağabeyim Levent GÜRSEL’in ilk tekli sıngle çalışmasının aranjelerindeyim.

Levent bey, Türkiye’de şuanki söz yazarlığı ve besteciliği nasıl değerlendirirsiniz?

Ülkemizde söz yazarı ve besteci olmak;İnanılmaz bir güzel olgu.Bunca müzikal çeşitliliğin içinde,ruhumuzu ifade edebilmek için müthiş bir hazine.Bu konuda çok şanslı ve mutlu olduğumuz görüşündeyim.Gerek ülke insanımızın duygu dolu yaşam anlayışı,gerek dilimizde ki her anlatımı çok rahat yağpabileceğimiz dil zenginliği,gerek mizah yönümüz,gerek müziğe olan ilgi ve tüketim emsalsiz bir malzeme bizler için.ÜZÜCÜ olan kısmı ise;Ülkemiz de Telif Hakları acıdır ki;Emekleme döneminden yürümeye dahi geçemedi henüz.Aynı alanda 4 farklı Meslek Birliği olmanın,senkronize olamamanın sıkıntıları,Telif Bilinci yoksunluğu hayat idamelerimiz noktasında çok sorun bizler için

Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Öncelikle Müzik dostlarımızla buluşmamızı sağlayan MÜZİKONAİR ekibine kalben teşekkür ederim.İlkeli,samimi,doğru haber anlayışı eksenli yayın çizginizi takdiren tebrik ederim.Sektörde önemli bir yer ve konumunuz var.Baki kalmasını dilerim.
Tüm Müziksever dostlara da,Yüreklerince mutlu olacakları,günler diliyorum.Çok özel şarkılar ile kalplerine misafir geliyoruz.Selamım/saygımla.

Röportaj: Alper Ergez // Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu