Köşe YazılarıMüzikMüzik HaberVitrin

‘Bir Sanatçı Niçin Müzik Şirketiyle Çalışmalı?’

Bir sanatçının tanınması ve müziğin geniş kitlelere duyurulmasını sağlayan faktörlerden biri müzik şirketleridir.  

Bir sanatçının tanınması ve müziğin geniş kitlelere duyurulmasını sağlayan faktörlerden biri müzik şirketleridir.  Peki müzik şirketleri ne işe yarar, neden müzik şirketleriyle çalışmalıyız, müzik şirketlerinin faydaları nelerdir? Bu ve daha fazlasını bu yazıda toparladım.

NEDEN MÜZİK ŞİRKETİYLE ÇALIŞMALIYIM?

Bir sanatçının bir müzik şirketiyle çalışmasının sebebi kesinlikle sadece yaptığı müzikle ilgilenip sanatına daha yüksek performansta odaklanması içindir. Müzik şirketleri diğer tüm işleyişle ilgilenip sanatçının üstündeki yükü hafifletir.

MÜZİK ŞİRKETLERİNİN SANATÇILARA SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Müzik şirketleri yapılan müziğin sadece dağıtımıyla ilgilenmez. Müziğin yapım sürecinde koordine edilmesinden başlayarak müziğin farklı platformlara dağıtımını ve tanıtımını yani reklamını yapar. Şarkının telif haklarının takibini yaparak şarkının izinsin kullanılmasını engeller. Sanatçıyla sözleşme yapar ve bu süreçte hem sanatçının hem de kendisinin mağdur olmamasını sağlar. Bunun yanı sıra yeni sanatçılar keşfeder ve bu kişileri geliştirir.

Anlaşıldığı üzere sanatçı, müziğiyle ilgilenirken geri kalan tüm ayrıntılarla ilgilenen müzik şirketleridir.

MÜZİK YAPIM VE DAĞITIM ŞİRKETLERİYLE ÇALIŞMANIN FAYDALARI

Müzik dağıtım şirketleri, dağıtımını yaptığı platformlardan rapor alır. Bu raporlarda şarkının dinlenme ve indirilme sayılarının takip sonucu vardır. Rapor doğrultusunda bir gelir elde edilir. Eğer yaptığınız sözleşmede gelir elde etmek adına bir madde varsa bu sayede sanatçıda bu gelirden pay alabilir.

Müzik dağıtım şirketleri, sanatçının ve şarkının kitlelere reklamını yapar, menajer, styling seçimi, işbirliği yapacağı söz yazarı(bestecisi), aranjör, prodüktör gibi çalışmalarda doğru kişilerle çalışmasına yardımcı olur ve sanatçının daha sonraki çalışmalarında yön gösterici olur.

ŞARKILARIMI DİJİTAL MÜZİK MAĞAZALARINDA NASIL YAYINLARIM?

Eskide bulunan plaklar yerine günümüzde şarkılar Spotify, Apple Music, Youtube, Deezer, Fizy, Muud vs. çeşitli platformlar var. Artık şarkıların dinlenmesi bu platformlar sayesinde yapılıyor. Akla gelen soru ise şarkılarımı Spotify, Apple Music gibi dijital platformlarda nasıl yayınlarım?

Müzik Onair sanatçılarla anlaşarak şarkılarını Müzik Onair etiketiyle ya da kendi markasıyla yayınlanmansına olanak sağlar. Ayrıca sanatçıya bağlı farklı sanatçılar var ise bağlı olan sanatçıları yine sanatçının kendi markası altında şarkı yayınlamasını sağlar. Bu sayede sanatçının kendi yapım ve dağıtım şirketi kurmasına olanak sağlar. Bu şekilde sanatçı iyi bir gelir modeli kazanmaya başlar. Müzik Onair’la çalışmanın avantajları tabi bunlarla sınırlı kalmıyor.

ŞARKILARIMI SPOTIFY VE APPLE MUSIC’TE NASIL YAYINLARIM?

Sanatçı şarkılarını spotify, apple music gibi diğer tüm online müzik mağazalarında yayınlatmak istiyorsa mutlaka bir distribütöre ihtiyaç duyar.  Bu görevi Müzik Onair, DMC, Sony Music gibi şirketlerin yanı sıra birçok farklı firma aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu hususta en güvenilir şirketlerin biri Müzik Onair’dır. Neden Müzik Onair?

Sanatçıya sağladığı avantajlar, pr hizmetleri, sanatçıya dijital gelirlerden ödediği ücret, kaliteli işleri satın alma, sanatçıya avans verme gibi önceden peşin olarak verdiği ücretler vardır. Sanatçılar açısından bakıldığında Müzik Onair’la çalışmanın avantajları oldukça fazladır. Günümüzde yüzlerce sanatçıya, pr alanında – iki tür pr vardır, dijital pr (tiktok, instagram reklamları, youtube reklamları, spotify-apple music gibi dijital platformlarda dinlenme, listelere girme) ve klasik pr (gazete, televizyon, radyo, haber ve reklamları, şarkı yayınları) , müzik yapım ve dağıtım alanında, sanatçıların ihtiyaç duyduğu kariyer yönetimi alanında hizmet vermektedir.

Şirketler nasıl bir yol izleniyor?

Şirketler sanatçılarla hakların korunması adına bir anlaşma yapıyor. Şirket sonrasında bazı kriterlerden geçiriyor. Bunlar telif için uygun olması, çalıntı vb. olmaması gibi. Daha sonrasında sanatçıya belli başlı sorular soruluyor. Bunlarda, şarkının söz yazarı, şarkıyı kimin söylediği, şarkının prodüktörlüğünün kime ait olduğu gibi şarkı hakkında belli başlı sorular oluyor. Cover şarkılar içinde bu şekilde belli başlı izinler çerçevesinde kabul görülüyor.

Bu kriterlerden geçen şarkı 7 ila 20 gün içerisinde dijital platformlarda yerini alıyor.

Dijital platformlar 3 ayda bir sanatçıya ödeme yapar.

ŞARKILARIMI KENDİ ŞİRKETİMDEN NASIL YAYINLARIM?

Günümüz müzik dünyasında pek çok sanatçı şarkılarını kendi şirketi adına çıkarmayı daha sağlıklı buluyor ve şuan ülkemizde bu popüler hale geldi. Sanatçılar kendi label şirketlerini kuruyor ve bu şekilde ticari bir adımda atmış oluyor. Fakat bunu yapmanın yani sektöre bir girişimci olarak girmenin dezavantajları da bulunuyor. Belli bir kitlesi olmayan sanatçılar böyle bir girişimde olumsuz dönüş alabiliyor.  Peki, daha sağlıklı bir label oluşturmak için nasıl bir yol izlenmesi gerekir?

Kişisel label şirketlerini kurmak isteyen sanatçılar için bazı şirketler kendi bünyelerinde sanatçılara yardımcı olabiliyor. Ülkemizde bu anlamda çalışan şirketlerden biri Müzik Onair Company.

Müzik Onair Company, sanatçıya bağlı olan sanatçıları bir başka deyişle sanatçının ekibinde bulunan sanatçıları ya da sanatçının kendi şarkısını kendi markasıyla tüm dijital platformlara dağıtıyor. Labelını kuracak arkadaşlar mutlaka Müzik Onair Company’den bilgi almalı!

ŞARKI YAYINLAMAK İÇİN YAPIMCI BELGESİ ALMAK ZORUNLU MU?

Şarkı yayınlamak için yapımcı belgesi almak şart değil. Şarkınızı belge veya izin almadan yayınlayabilirsiniz.

EN İYİ MÜZİK YAPIM VE DAĞITIM ŞİRKETLERİ NELER?

Ülkemizde çok fazla müzik yapım ve dağıtım şirketleri var. Fakat eğer ilk üçüne bakacak olursak;

Müzik Onair, DMC ve Sony Music var. Bunlar dışında tabii çok fazla şirket mevcut. Ama genel olarak şarkınıza sahip çıkan, tüm haklarını koruyan, tüm sorunlarınızda ulaşabilecek bir muhatap bulabilecekleriniz şirketler bunlar. Belirttiğim üç şirkette de tüm sorularınıza cevap bulabilir, aile kavramı çerçevesinde güvenli bir şekilde müziğinizi emanet edebilirsiniz.

BELIEVE Mİ ORCHARD MI DAHA İYİ?

Ülkemizde sanatçılar tarafından merak edilen bir konuda Believe ve Orchard arasındaki farklar. Sanatçılar hangi dağıtım şirketiyle çalışmanın daha güvenilir olduğuna emin olamıyor. Bu konu hakkında biraz araştırdım. Sonuç olarak Believe Dağıtım Şirketi’nin ülkemizde daha çok tercih edildiğini ve daha iyi olduğunu farkettim.

Türkiye’nin en büyük müzik yapım şirketleri (DMC, Müzik Onair gibi) Believe alt yapısını kullanmaktadır. Believe Dağıtım Şirketi’nin youtube, spotify, apple music vb. dijital platformlarda etkisi daha yüksek.  Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşmanız daha da kolaylaşıyor. Believe ile çalışmak sanatçıya oldukça katkı sağlar.

DISTROKID’IN DEZAVANTAJLARI

Ülkemizde özellikle müzik hayatına yeni giren sanatçıların ilk olarak çalıştıkları dağıtım şirketi çoğunlukla Distrokid oluyor. Fakat farkına varılmayan dezavantajları neler?

Bu şirkette bir sanatçı, amatör olarak şarkı dağıtım işini gerçekleştirebilir. Fakat işi profesyonelliğe dökmek açısından şirket yardımcı olmaz. Hukuki, muhasebe ve altyapı konularında sanatçının yanında değildir. Hukuki olarak sanatçı kimliğini korumaz. Telif hakları vb. konularda yardımcı olmaz. Muhasebe açısından bakıldığında fatura kesmez ve bundan dolayı ileride geçmişe dönük vergi borçları görülebilir. Teknik anlamda yetersizdir, güvenilir arayüzleri yoktur. Fikir, marka danışmanlığı konusunda sanatçı ihtiyaçlarını karşılamaz. Bir problemle karşılaştığınızda muhatap olunabilecek bir kişi bulmak imkansızdır.

Yani genel olarak baktığımızda sanatçının üzerinde durmayan, yukarıda belirttiğim şirketler gibi bir aile kavramı içerisinde bulunmayan ve bundan dolayı sanatçıya yeteri değeri göstermeyen bir şirket olduğunu anlayabiliriz.

Distrokid’ın sunmuş olduğu avantajlardan çok daha fazlasını Müzik Onair size sunar. Yazının yukarısında da belirttiğim üzere gelir modellemesi, avans, şarkı satın alımı gibi birçok olanakları vardır. Bir şarkı çıkartmak istiyorsanız farklı şirketlerle görüşmeden Müzik Onair’la mutlaka görüşmelisiniz!

Sonuç olarak müzik hayatına yeni başlayacak bir sanatçı için gerekli bilgileri bir arada toplamaya çalıştım.

Eğer sende müzik hayatına güvenli bir şekilde girmek ve ilerlemek istiyorsan Müzik Onair ailesi seni bekliyor!

Daha detaylı bilgi ve işbirliği için:

E-posta: muzikonair@gmail.com

Whatsapp bilgi hattı: 0552 685 38 82

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.