RöportajlarSanatçı RöportajıVitrin

BRO: Balon Gibi Hızlı Şişirilen Bir Piyasa Var

Rap şarkıcısı BRO, MüzikOnair'dan Alper Ergez'e verdiği röportajda müzik hayatına nasıl başladığı, yeni albümü ve sektörde örnek aldığı sanatçılar hakkında konuştu.

Rap şarkıcısı BRO, MüzikOnair’dan Alper Ergez’e verdiği röportajda müzik hayatına nasıl başladığı, yeni albümü ve sektörde örnek aldığı sanatçılar hakkında konuştu.

1. Merhaba öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba adım gerçek adım Burak ÖZEN Aslen Trabzonluyum ama doğma büyüme İstanbuldayım. 28 Yılımın yarısı G.O.Paşa ve Başakşehirde geçti. Yakın ve kardeş olarak bildiğim arkadaşlarım bro diye seslendikleri için müzik piyasasında da ingilizcesi kardeş anlamına gelen ve ismimin kısaltılmış hali olan bro olarak kaldı.

2. Müzik hayatınız nasıl başladı?

Müzik hayatım aslında ben daha beşikteyken başlamış. Annem ve babam anlatır ben kundaktayken uyumayıp ağladığım zamanlar bir müzik kanalı veya radyo açtıklarında ağlamayı bırakıp dinleyerek uyuduğumu söylerler. Henüz ilkokula başlamadan ilgi duymaya başladığım müzik türüdür rap. Kendim yazar kendim söylerdim. Daha sonrasında piyasada rap yaptığını düşünen mc’leri görünce mirası ve meydanı onlara bırakmamak adına 6B1R albümü ile giriş yaptım.

3. Şimdilerde “6B1R” isimli albümünüzle müzikseverlerle buluştunuz. Öncelikle albümünüzün hazırlık sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

6B1R Albümü planlamasından yayın tarihine kadar 3 aylık bir süreç geçti. Manevi kardeşim oibeatz albümün prodüktörlüğünü üstlenirken yine manevi kardeşlerim Mymi ve Gio-G ‘nin feat. yapacağı drill müziğin popüler tarzlarını seçmeye başladık. Amacım drill müziğin her tarzının dinleyici kitlesine hitap etmek oldu. Ayrıca albümüme birde T-Rap parça sevenler için için Merila’nında feat. yaptığı T-Rap tarzda bir parça ekledim. Çıkış parçam olan 6B1R sözlerindede geçtiği gibi “uk-drill değil us-drill değil bu İstanbul Drill-TR” olarak drillde olmayan yeni dizilimde bir Drill-Tr tarzı oluşturmayı başardık. Adının oluşum hikayesini ise ‘6 farklı tarz 1 albümde’ mantığı ile düzenledim.

4. Şuana kadar albümünüzle ilgili gelen geri dönüşlerden memnun musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Gidişattan memnunum geri dönüşleri çok güzel almaya başladık insanlar bizi yeni yeni tanımaya başlıyor zaten şuan birden balon gibi hızlı şişirilen bir piyasa var her hızlı çıkışın bir hızlı ve sert inişi vardır. Hedefimiz bir dönem değil uzun yıllar dinlenmek o yüzden albümün sözleri dahil olmak üzere geleceğe dair olarak soundlarını da titizlik ile düzenledik.

5. Üzerinde çalıştığınız yeni şarkılarınız,besteleriniz var mı?

Evet prodüktörlüğünü kendim üsteleceğim bir projem var. Çok uzak değil yaz aylarına yakın bir süreç için planlama aşamasındayım.

6. Müzik türünüzü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben rap müziği biraz farklı yorumlarım. Rap müzik açık ve net bir şekilde hiçbir müzik türünün erişemediği global anlamda her kültürü, her duyguyu ve her karakteri yansıtabilen özelliğe sahip tek müzik türüdür. Çoğu müzik türünde derdini anlatmaya satırlar yetmez buna müziğin formu engel olur ama rap müzikte durum öyle değil istersem bir parçada satır satır çekinmeden derdimi anlatabilirim.

7. Sahne çalışmaları düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyorum kısa sürede bir kaç teklif geldi ilk sahne performansımı sunmak için sabırsızlıkla bekliyorum o yüzden hava şartları dahil olmak üzere en uygun zaman aralığı için acele etmek istemiyorum.

8. Sektörde örnek aldığınız ve özellikle düet yapmak istediğiniz sanatçılar var mı?

Evet yabancı mclerden eminem ve snoop dogg ‘a ayrı bir hayranlık duyarım. Ülkemde de her ne kadar rap yaptığını müzik yaptığını sanan mc’ler türediyse de çok şükür o kitleden daha fazla kaliteli iş çıkaran başarılı bulduğum isimler fazlasıyla var. Tabi en başta türkçe rap’in temeli olarak kabul ettiğim üstadlar ceza, fuat ve sago üçlüsünü örnek alıp yılların tecrübelerinden feyz almak isterim.

9. Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

şuanda ve geçmişte rap sevmeyen bir kitlenin olduğu doğrudur ama gelecek için tahminim şudur ki ‘ileride rap müziği sevmeyen kalmayacak’ yeni bomba gibi projelerde görüşmek üzere.

Röportaj: Alper ERGEZ – MüzikOnair

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.