RöportajlarSanatçı Röportajı

Bruda412 ve Erdal Toprak Olarak Solo Şarkılar Da Yayınlamaya Başlıyoruz

Uzun yıllar ortak işler çıkaran Toprak Kardeşler, müzik hayatlarına BRUDA412 ve Erdal Toprak olarak ayrı devam etme kararı aldılar.

Uzun yıllar ortak işler çıkaran Toprak Kardeşler, birlikte yaptıkları projelerin yanı sıra BRUDA412 ve Erdal Toprak olarak çıkaracakları solo şarkılarla da kariyerlerlerine devam edecekler. Müzik Onair’dan Meryem Tanrıverdi’ye konuşan BRUDA412, yeni çıkan albümleri hakkında merak edilenleri, bundan sonraki ilerleyişi, müzik hakkındaki düşüncelerini anlattı.

Merhabalar. Albümde düet şarkı olan ve albüm ismi olan ‘Ayna’ dedikleriniz kimler?

Merhabalar.  “Ayna” sözcüğü bizim iki farklı şekilde anlamlandırdığımız bir sözcük oldu. Şarkı özelinde sözlerinde de bahsettiğimiz gibi aslında güncel piyasadaki karşıt işlerin dahi birbirini yansıttığını anlatan bir metafor olarak kullanıldı. Birbirini eleştiren işler ve kişiler görürken aralarında bir fark göremiyoruz, bunu anlatmak istedik.  Ama albüm ismi olarak kullandığımız “Ayna” ise bu albümde bulunan farklı tarz şarkılara dinleyicinin göz gezdirdiğinde mutlaka kendinden bir şeyler bulabileceğini anlatmaya çalışıyor. Albümde alaturka stilde işler varken, son zamanda popüler olan drill, uk dancehall, dark trap gibi güncel soundlarda şarkılar da duyabilecek insanlar. Bunu yaparken de gerçekten dinlerken keyif aldığımız ve özgün bir şeyler üretebildiğimiz için yapıyoruz. Genel bir kitle yakalama kaygımız hiçbir zaman olmadı. Fakat belki de müzik dinlerken de yaparken de kendimize kısıt koymamamız farklı tarzları denemenin heyecanını duyuyor olmamız buna sebep oluyor.

2020 yılı ne kadar kötü bir yıl olarak görülse de birçok kişinin kendine ait farklı yetilerini fark ettiği bir yıl oldu. Siz bu dönemde hangi konuda kendinizi keşfettiniz?

Öncelikle en kısa zamanda normal hayata dönmeyi diliyoruz. Pandemi döneminde daha içimize dönüp, stüdyomuzu sosyal hayatımız haline getirdiğimiz bir dönem oldu. Başlarda çok alışamadık, nasılsa biter diye düşündüğümüz için belki de alışmak istemedik. Ama sonrasında yine birbirimize tutunarak bir düzen kurduk. Bu dönemde ekstra bir yeti ortaya çıkmamışsa da olanı kuvvetlendirdik ve sağlığın önemini bir kez daha anladık.

Müziğin kişiliğinizde bıraktığı en önemli iz nedir?

Biz küçük yaştan beri müzikle ilişkili iki kardeşiz, kendimizi bildik bileli de müzikle uğraşıyoruz. Hayatımızda birçok ilki yaşamamıza müzik vesile olmuştur. Kendi adıma konuşacak olursam, hayatıma neşe ve aynı zamanda disiplin kattı. Çok eğlenceli bir iş de olsa kesinlikle ciddi bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu dengesi ile yarattığı tempo karakterimi olumlu yönde etkiledi diyebilirim.

‘GENÇ YETENEKLERE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

O Ses Türkiye Rap yarışması hakkında çok fazla tartışma oldu. Eski bir O Ses Türkiye yarışmacısı olarak bu konu hakkında yorumunuz nedir?

Rap artık popüler. Sadece müzik olarak bahsetmiyorum, raple gelen her şeyiyle beraber popüler. Bu nedenle herkesin bu alanda iş yapmak istediğini ve küçük kardeşlerimizin de başladığını görüyoruz. Bence amatör olarak başlayan kişilerin kendilerini gösterebilecekleri bu tarz platformlar her zaman faydalı olacaktır. Biz de İzmir’in bir ilçesinden çıkıp yaptığımız işlerle milyonlarca stream aldık ve bunda yarışmaların büyük payı var.

İleride yapacağınız şarkılarda Oğuzhan Atmaca gibi genç yeteneklere yer vermeyi planlıyor musunuz?

Kesinlikle. Oğuzhan çok yetenekli bir müzisyen, hem kendi müzik yapabiliyor hem beste yapıyor hem de söylüyor. Şuan aranjelerimizi yapan Cem Coşkun da aynı şekilde, genç yaşına rağmen çok yetenekli bir müzisyen. Toprak Kardeşler olarak aslında ön yüzünde iki kişi görünsek de bu işe emek veren geniş bir ekibimiz var. İnandığımız, beğendiğimiz kardeşlerimize bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz.

Bazı sanatçılar kadar sosyal medyayı çok fazla aktif kullanmadığınızı biliyoruz. Fakat buna rağmen dinlenmelerinizin yüksek oluşunu nasıl dengeleyebiliyorsunuz?

Ne yazık ki böyle bir problemimiz var. Hem çok sosyal medya insanı değiliz, hem de iş yoğunluğumuzdan çok uğraşacak fırsat bulamıyoruz. Bu nedenle de çoğu zaman yaptığımız işleri dinleyiciye ulaştırmakta sıkıntı yaşayabiliyoruz. Üst üste beş şarkı çıkarsak beşincinin altına siz niye üretmiyorsunuz gibi yorumlar geliyor. Bu konuyu düzeltmek için uğraşıyoruz.

Dinlenme konusunda da iyi müzik yapmaya bağlayabiliriz. Çok titiz çalışıyoruz, bir albüm ve ya bir şarkı yapacağımız zaman en ince detayına kadar özenip yapıyoruz. Bu da dinleyicide karşılık buluyor. Şu an için sosyal medya yanımızın zayıf olması belki de çok kişiye ulaşmamızı engelliyor ama ne zaman televizyona çıkıp çok kişiye karşı şarkı söylesek şarkıların tuttuğunu görüyoruz. Bu da doğru yaptığımızı gösteriyor bir yandan.

‘SOLO İŞLER YAPARAK DİNLEYİCİLERİMİZE ULAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Toprak Kardeşler dışında Erdal Toprak ve yeni açıkladığınız isim BRUDA412 olarak solo şarkılar çıkarma fikriniz var mı? 

Bu aslında tam olarak bu sıralarda üzerinde durduğumuz bir konu. Toprak Kardeşler olarak ne kadar belirtsek de dinleyicinin kafasında tam olarak bazı konuları oturtamamıştık. Erdal Toprak bir rapçi değildi ve hiçbir zaman yapmadı. Burak Toprak da aksine rap dışında bir şey yapmadı. Son dönemlerde solo birkaç single yayınlamıştık fakat yine aynı isim üzerinden gittiğimiz için yine fark edilmedi. İnsanlar pop duyunca siz rapçisiniz, rap duyunca siz pop yapmıyor muydunuz gibi sorularla geliyor. Bu nedenle artık BRUDA412 olarak solo işlerimi yayınlayacağım. Aynı şekilde Erdal Toprak da kendi adı üzerinden solo işlerini yayınlayacak ve bu şekilde bu karmaşıklığa da son vereceğiz.

Farklı platformlarda içerik üreten kişilerin rapin şuan ki popülaritesinden dolayı rap müzik yapması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizce yapabilirler tabi ki. Fakat şaka videosu yapıp da bir milyon izlenme alan kişi şarkıya da aynı izlenmeyi alınca bu o şarkıyı başarılı mı yapıyor o konuda şüpheliyim. Ne atsam izleniyor diye yapılan işler var. Yüksek izlenmelerinden dolayı da dijital platformun müzikle ilişkili listelerini işgal ediyorlar. Bu kişilerin gelir kaynağı müzik değil fakat geçimini müzikten sağlayan insanlar bu durumda mağdur kalıyorlar. Yapanın suçu değil belki ama sistemin açığı. Zaten tekelleşmeye meyil ediyorken sürekli piyasa bir de bunlar çıkınca kendimizi duyurmamız git gide daha zor hale geliyor.

Albüm sonrası bir sessizlik olacak mı yoksa yakın tarihte single düşünceleriniz var mı?

Şu an albümümüz yeni çıktı ve albüm için çekilmiş 3 klip var. “Usandım” bunlardan ilkiydi ve 31 Aralık tarihinde yayımlandı. Daha sonrasında “Kaybol” ve “Tuzak” şarkılarına da klipler gelecek. Hatta pandemi nedeniyle çok istememize rağmen çekemediğimiz bir “Ayna” klibi var. Onu da belki uzaktan uzağa da olsa bir kliplendirme düşüncemiz var. Bu nedenle albüm daha yeni başladı diyebiliriz.

Ama boş durmuyoruz ve albüm sonrası için hazırlıkları yapılmış birçok çalışma var. Yakın zamanda Erdal Toprak’ın Sancak ve Taladro ile ayrı ayrı solo çalışmalarının geleceğini söyleyebiliriz. Ayrıca BRUDA412 olarak birçok çalışma gelecek. 2021 yılında bol bol bizi duyabileceksiniz.

Bir gün pes etmeyi düşündüğünüzde sizi tekrardan ayağa kaldıracak cümle ne olur?

“Bir gün pes edecek olursan ne için başladığını hatırla.”

Röportaj: Meryem Tanrıverdi | Müzik Onair

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/5O72d
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.