MüzikMüzik Haber

Bugüne Kadar Yapılmış En Popüler Dünya Kupası Şarkılarını Mercek Altına Aldık

FIFA, pazar günü oynanacak Katar-Ekvador maçıyla birlikte başlayacak 2022 Katar Dünya Kupası'nın resmi taraftar şarkısını paylaştı. 2022 Katar Dünya Kupası'nın resmi taraftar şarkısının yayımlanmasının ardından bugüne kadar iz bırakmış diğer dünya kupası şarkıları akıllara geldi. Bugüne kadar yapılmış en popüler dünya kupası şarkılarını sizler için mercek altına aldık.

FIFA, 2022 Katar Dünya Kupası’nın resmi taraftar şarkısını paylaştı. ‘Tukoh Taka’ isimli şarkıyı; Nicki Minaj, Maluma ve Myriam Fares seslendirdi. Şarkı dünya çapında pek çok kişi tarafından dinlendi ancak sosyal medyada pek çok eleştiri de yapıldı.

2022 Katar Dünya Kupası’nın resmi taraftar şarkısının yayımlanmasının ardından bugüne kadar iz bırakmış diğer dünya kupası şarkıları akıllara geldi.

İşte FIFA tarafından paylaşılmış bazı dünya kupası şarkıları;

1994

“We Are the Champions”, 1994 FIFA Dünya Kupası için resmi tema şarkısı seçilmiş ve pek çok organizasyonda marş olarak kullanıldı.

1998

La Copa de la Vida (The Cup of Life)  , Porto Rikolu şarkıcı Ricky Martin’in dördüncü stüdyo albümü Vuelve (1998) için kaydettiği bir şarkıdır.  Martin, şarkıyı FIFA’nın kendisinden bir marş istemesinin ardından seslendirmiştir.

2002

“Boom” Amerikalı şarkıcı Anastacia’nın Güney Kore ve Japonya’da düzenlenen 2002 FIFA Dünya Kupası’nın resmi şarkısı olan bir şarkısı. Şarkı, 2002 FIFA Dünya Kupası Resmi Albümünde ve Anastacia’nın ikinci stüdyo albümü Freak of Nature’ın (2001) koleksiyoncu baskısında yer aldı. 2014 yılında MTV İtalya , şarkıyı ülkenin en sevilen FIFA Dünya Kupası şarkısı ilan etti.

2006

” The Time of Our Lives ” çok uluslu operatik pop dörtlüsü Il Divo ve Amerikalı şarkıcı Toni Braxton tarafından Almanya’da düzenlenen 2006 FIFA Dünya Kupası’nın resmi şarkısı olarak kaydedilmiştir.

2010

Waka Waka (This Time for Africa) Shakira ve John Hill tarafından yazılan, bestelenen şarkı 7 Mayıs 2010’da Epic Records tarafından Güney Afrika’da düzenlenen 2010 FIFA Dünya Kupası’nın resmi şarkısı olarak yayınlandı. Şarkı birçok müzik eleştirmenine göre tüm zamanların en iyi FIFA Dünya Kupası şarkılarından biri olarak nitelendiriliyor.

2014

Amerikan rapçi Pitbull’un One Love, One Rhythm – The 2014 FIFA World Cup Official Album (2014) için kaydettiği şarkı. Şarkıya Amerikan şarkıcı Jennifer Lopez ve Brezilyalı şarkıcı Claudia Leitte de eşlik etmektedir.

Bonus:  K’NAAN – Wavin’ Flag (Coca-Cola Celebration Mix)

Orijinal versiyonun sözleri, K’naan’ın memleketi Somali’ye atıfta bulunarak, savaş nedeniyle yerinden edilmiş mültecilerin mücadelesini konu alıyor. Ancak şarkı, Güney Afrika’nın ev sahipliği yaptığı 2010 FIFA Dünya Kupası için Coca-Cola’nın tanıtım marşı olarak seçildiğinde gerçek anlamda küresel bir hit oldu. 2010 yılında, şarkının “Celebration Mix” adlı bir remiksi, Coca-Cola’nın Güney Afrika’nın ev sahipliği yaptığı 2010 FIFA Dünya Kupası için tanıtım marşı olarak kullanılmak üzere kaydedildi.

Wikipedia’dan faydalanılmıştır.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu