Bülent Ersoy, Devran Çağlar'ı Sanat Dünyasında Engelledi Mi? -
MüzikMüzik Haber

Bülent Ersoy, Devran Çağlar’ı Sanat Dünyasında Engelledi Mi?

Bülent Ersoy Devran Çağlar’ın önünü kesti mi?
Bir ay önce hayatını kaybeden Devran Çağlar ile Bülent Ersoy arasında geçmiş yıllarda rekabet yaşanıp yaşanmadığı her zaman merak konusu olmuştur…

OLCAY ÜNAL SERT (Özel Haber)

90’lı yıllarda söylediği şarkılarla büyük beğeni toplayan ve yorumuyla Bülent Ersoy’a rakip gösterilen Devran Çağlar’ın 15 Ağustos’ta (2019) ani ölümü sanat dünyasını derinden sarstı. Son yolculuğunda Annesinin feryatları yürekleri dağlarken, sanat dünyasından törene kimsenin katılmaması “Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar” sözlerini akla getirdi..


Devran Çağlar ve Mehmet Yüzüak gençliklerinde birlikte görülüyor.

Devran Çağlar’ın ölüm haberinin duyulmasının ardından, google da yer alan haberlere bakınca biyografisinde ‘Bülent Ersoy’un önünü kestiği’ yönünde bilgilerin olduğunu gördüm. Bu durumu bir dönem Ersoy’un da çok yakın arkadaşı alan söz yazarı Mehmet Yüzüak’a sordum. Doğru mu bu haberler diye?

Yüzüak “İnsan kendisini hatırlatan birinin önünü neden kessin ki” diyerek böyle bir şeyin olmadığını, Devran Çağlar ve Bülent Ersoy’un kendi evinde görüştüklerini söyledi.

Mehmet Yüzüak bu açıklamanının ardından ertesi gün Devran Çağlar’ın cenaze töreninde annesinin feryad eden açıklamalarınının videosunu paylaşarak, isim vermeden instagram hesabından ilginç bir yorum paylaştı:

“Bak burdaki yatan garibana. Daha doğrusu Devran Çağlar’a. Bir zamanlar ekmeğiyle oynadın benim yanımda. Ama bu garibin seni ahı tutacak. Bu Ananın feryadı seni aynı tabutun içine sokacak. Bunun kadar belki de rahat ölmeyeceksin. Çok vicdan azabı çektim. Pisliksin, pislik…”
Yüzüak’ın bu sözleri kimin için söylediği bilinmesede merak konusu oldu… Mehmet Yüzüak’ın paylaştığı postları sonradan silmesi Devran Çağlar hayranlarının da dikkatini çekti.

“BİZ YALAN DÜNYADAYIZ SEN GERÇEK DÜNYADASIN”

Mehmet Yüzüak kısa bir süre önce bu kez Devran Çağlar’ın mezarını gösteren bir videoyu paylaştı İnstagram hesabından… Yüzüak; “Geçenlerde kalp krizi geçirerek hayata veda ettin, mekânın Cennet olsun Devran Çağlar, Allah’ım günahlarını affetsin, biz yalan dünyadayız, sen gerçek dünyadasın, bazen şarkılarını çalıp dinliyoruz. Bırakmış olduğun sesteki enerjin bizleri çok duygulandırıyor. Tekrar ediyorum, mekânın Cennet olsun” diyerek duygularını takipçileriyle paylaştı.

Mehmet Yüzüak birkaç gün geçince bu post’u da sildi..

Bizde iddiaları merak ederek, araştırmaya karar verdik.

Zeki Müren’in yıllar yılı rakiplerinin önünü kestiği, rahmetli Adnan Pekak ve Bülent Ersoy’u engellemeye çalıştığı yıllardır hep konuşulmuştur… Devran Çağlar – Bülent Ersoy arasında geçmişte bir rekabet yaşandı mı bu durumu bilmek zor..
Diva yanıt verirse bir sonraki yazımızın konusu da o olacak.. Eğer Ersoy cevap vermezse herkes yıllar yılı bu sorunun cevabını merak etmeye devam edecek.

Mehmet Yüzüak ve Bülent Ersoy’un dostluğu çok eski yıllara dayanıyor. Ersoy, Yüzüak’ı Baykal davasında tanık olarak göstermişti.
Mehmet Yüzüak, Bülent Ersoy’un “Yüz Karası” adlı sinema filminin müziklerini yapmış, Ersoy da “Sevgilim Var Gurbette Onu Sevdim İzmir’de”, “Biride Bir Bini de Bir”, “Yüz Karası” adlı eserleri seslendirmişti

“Kemancı” şarkısıyla ünlenen Mehmet Yüzüak’ın eserlerini; Zeki Müren, Bülent Ersoy, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Emel Sayın, Gönül Yazar, Gönül Akkor, Hülya Avşar, Muazzez Abacı, Adnan Şenses, Tanju Okan, Ahmet Özhan, Mediha Şen Sancakoğlu, Seda Sayan, Cenk Eren, Umut Akyürek gibi ünlü isimler okudu.

DEVRAN ÇAĞLAR KİMDİR?

Arabesk müziği sanatçısı Devran Çağlar 1 Ocak 1963’de Adana’da doğdu. 1990’lı yılların arabesk müziğinde önemli seslerinden olan Çağlar kariyeri boyunca 3 sinema filminde rol aldı. Asıl adı ise Muastafa Dağlar’dır.

Özellikle ses tonuyla Bülent Ersoy’a benzetilen sanatçı seslendirdiği “Sahte Sevgililer”, “İnsan Ararım” , “Ayrıldık işte”, “Gittin”, “Öldürürüm Kendimi”, “Bir Kadın Yüzünden” gibi seslendirdiği parçalarla dikkat çekmiştir.

Türk arabesk müziği sanatçısı Devran Çağlar 15 Ağustos 2019’da bir süredir sahne alarak müzik çalışmaları yaptığı Maltepe, İstanbul’da yaşamını sürdürdüğü bir rezidans’ta 56 yaşında ölü olarak bulunmuştur. Yapılan incelemede Çağlar’ın kalp krizinden öldüğü açıklanmıştır.

(Olcay Ünal Sert / Magazinsortie.com)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)