Köşe YazılarıÖzel

Çamlıca Anten Kulesi’ne Dair Sorular, Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Yeni kurulan ve işletmesi Ulaştırma Bakanlığı ile PTT’ye ait olan yeni anten kulesinde hazırlıklar tamamlanmak üzere.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kuleyi ziyaret etti ve son hazırlıklar konusunda bilgi aldı ve o ziyarette Cumhurbaşkanı’nın Ağustos sonunda kulenin tamamen faaliyete geçmesi gerektiğini işaret ettiği konuşuluyor.

Tamamen Ortadan Kaldırılacak

Cumhurbaşkanı ayrıca kuleden etrafı gözlemlerken büyük ve küçük Çamlıca’daki diğer anten kulelerinin Eylül başında tamamen ortadan kaldırılması talimatını verdi. Bunun üzerine Üsküdar Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir araya gelerek bu konuda çalışma başlattıkları biliniyor.

Kulelerin yıkılması için çok yakında radyolara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ve Üsküdar Belediyesi tarafından tebligatlar gidecek. Verilen süre içerisinde kulelerin yıkılması istenecek.

Öncelikle 105 radyonun yayın yapabileceği, her bir radyoda 5 kW transistörlü verici olacağı dünyada eşi benzeri olmayan bir anten sistemi ile Avrupa’nın en büyük kulesi İstanbul’un da yeni silüetlerinden birisi olacak.

Radyolarda Rekabet Eşitliği

Bugüne kadar en yüksek sayıda radyo yayınının yapılabileceği eşi benzeri görülmeyen bir kule olacak. Her bir radyonun aynı anten sisteminden aynı güçle yayın yapması teknik olarak rekabette eşitliği sağlayacak. Böylece anten sistemi ve verici gücü özellikle de kot farkı yüksek olan radyoların teknik egemenliği sona ermiş olacak.

Bundan sonra radyolar arasında sadece içerik rekabeti ortaya çıkacak ve inanın bundan sonra çok ama çok şey değişecek.

Yeni kulede 39 ve 40. katlarda 180 kişilik restoranlar olacak her biri 180 kişilik olacak. Berlin’deki gibi dönmeyecek ama 360° İstanbul’un her tarafını görebileceksiniz şu anda restoranda ilgili herhangi bir ihale yapılmadı.

Aşağıdaysa kafeler, hediyelik eşya satan yerler ve aynı zamanda fast food alanları olacak.

Mühendislik Harikası Yeni Kule

Yeni kuleyle beraber Paris’teki Eyfel Kulesi Berlin ya da Viyana’daki kulelerin pabucu dama atılacak ve buradaki turizm İstanbul’a kayacak.

Tabii kulenin maliyeti çok yüksek ve bu maliyetin karşılanması için de buraya gelecek olan radyolar ve televizyonlardan belli bir miktarda teminat mektubu isteniyor.

Radyolardan 2 milyon TL teminat mektubu istenirken televizyonlardan daha yüksek teminat mektupları istendiği biliniyor. Şimdi kısaca aslında buraya kadar kuleyle ilgili merak edilen her şeyi anlatmış olduk.

Bu arada hemen hatırlatalım radyo grupları ayrılıyor, her bir grubun da belli sayıda yedek sistemi var örneğin 20 radyo bir sistemden yayın yaparken 20 radyonun beş yedek vericisi olacak diğer 20 radyonun ayrı 5 yedek vericisi. Bu şekilde de yedeklenmiş aşağı yukarı elektrik enerji verici anten aklınıza gelebilecek her türlü teknik yedeklemeler kusursuz yapılmış. Aynı zamanda yangın ve soğutma ile ilgili de hiç kimsenin aklında soru işareti kalmayacak şekilde mühendislik harikası bir tasarım var yeni kulede.

Şimdi en büyük soru tüm radyolar 2 milyon TL teminat mektubu verebilecek mi?

Ulusal radyoların birkaçı verirken diğerleri veremeyecek. Yerel radyoların hiçbirisi veremeyecek.

Kulede yeni yapacak her bir radyonun aylık kirası KDV de dahil 27.500 TL’ye gelecek. Ancak bu rakama bakıp, şaşırmayın.  İçerisinde her şeyin olduğunu hatırlatalım. Elektrik son teknoloji ile satın alınmış anten sistemleri ve verici sistemleri ile güvenlik vs aklınıza gelebilecek her şey teknik bakım da dahil.

Bununla beraber, yeni kuleye çıkamayacak olan radyolar ne yapacak?

Bu arada stüdyosundan yeni kuleye ister uydu aplikasyonu aracılığıyla ister fiber internet ile isterseniz link ile gidebiliyorsunuz. Onunla ilgili de her türlü alt yapıyı hazırlamışlar. Yeni kuledeki yayınlarla beraber sağda solda kalacak yerel radyolar kapatılacak.

Örneğin İstanbul ili sınırları içerisinde Silivri’den yayın yapan radyolar ya da Gebze’den yayın yapan radyolar gibi İstanbul’a yayın basan tüm yayınlar kapatılacak.

İstanbul’da yeni kuledeki yayınlar hayata geçtikten sonra diğer şehirlerde de aynı sistem kurulacak diğer şehirlerde de İstanbul benzeri yeni kuleler inşa edilip tüm yayınlar bu kulelerde toplanacak.

Şu anda test edilen radyolara bakıldığında Silivri’den Bursa’ya Kocaeli’ne kadar kesintisiz net yayın olduğu söyleniyor.

Pandemi Radyoları Da Vurdu

Gelelim pandemi sürecinde yaklaşık 4-5 aydır reklam gelirlerinin tamamen düşmesi ve radyoların içinde bulunduğu mali zorluklara işin bu kısmından bakılırsa radyolar mevcut durumlarında bile yıl sonunu zor getirecekler. Hatta bir çok yerel radyo bilindiği üzere yayınlarını kapattı elektrik parası bile veremiyorlar.

Ulusal radyolardan bazılarının söylenenlere göre onlar da zor durumda ve onlar da yeni kuleye çıkmak için ne teminat mektubu ne de aylık kira bedelini ödeyebilecek durumda değiller. Hal böyle olunca birkaç radyo sahibi ile RİAK gibi bazı kuruluşlar bu konuda RTÜK’le görüşme yaptılar ancak RTÜK de kule yönetimi de bu kararın tamamen Cumhurbaşkanı’nda olduğunu ve radyoların taleplerini Cumhurbaşkanı’na ileteceklerini söylediler.

Radyolar Ne İstiyor?

Radyoların istediği şu; devlet herhangi bir yolu kamulaştırdığında bedelini ödüyor, bizim de Çamlıca’da kule ve anten yatırımlarımız var devlet en azından buraları kamulaştırılmış gibi yapıp yeni kuleyi bize iki yıllığına bedava kullandırsın sonra kira başlatsın diyorlar.

Ancak bu konuda radyoları temsil eden URYAD’ın hiçbir girişimde bulunmadığı ya da bulunduysa da kamuoyuyla paylaşmadığı görülüyor.

Bazı ulusal radyoların sahiplerince korkunç söylemler içerisinde olduğu da kulağımıza geliyor. Öyle ki bir tanesinin şunu söylediği iddia ediliyor; biz yeni kuleye çıkalım çıkamayanlar kapansın böylece frekanslar daha da rahat olsun diyorlarmış. Ancak beyler unutmayın ki hepinizin Anayasa karşısında RTÜK yasası karşısında şartları aynıdır.

Bugün randevular hep beraber adım atmazsa yarınları karanlık olacaktır.

15 Temmuz’da Ne Olmuştu?

15 Temmuz sürecinde radyoların hepsi Cumhurbaşkanı’nın yanında yer aldı. Devletin yanında yer aldı. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı’nın bu konuyu gözden geçirip ekonominin bu kadar kötü olduğu bir dönemde reklam gelirlerinin düştüğü bu dönemde radyo sahiplerinin ve çalışanlarının, yöneticilerinin isteklerine karşılık vermesi bekleniyor.

İki yıl ücretsiz yayın

Bugüne kadar anten ve verici güçleri sayesinde yani ekonomileri güçlü olan radyolar teknik üstünlükleri sayesinde reyting yaptıkları için bu sistem bozulacak diye her türlü şartı kabul etmeye ve diğer radyoların önünü kesmeye çalışıyorlar ama unutmayın ki eğer böyle bir şey olursa diğer radyolar sizi asla affetmeyecektir.

Bunu söyleyen radyo sahibini tanıyorum biliyorum ve şu anda kendimde saklıyorum zamanı gelince deşifre edeceğim.

İşte Çözümü

Son olarak çözümü bir kez daha tekrarlamakta fayda var:

Birinci seçenek radyolar yıl sonuna kadar testlerini yapsın ve ücret alınmasın.

Yılbaşından itibaren de iki yıl süresince ücretsiz olarak yayın yapsınlar, iki yıl sonrasında kira başlamış olsun.

2 milyon TL teminat tamamen kaldırılsın yoksa radyoların %90’ı kapanacaktır yeni kuleye geçemeyecektir.

Konu ile ilgili başka fikri olan varsa yazabilir ve seve seve biz bunu dile getirebiliriz bizim amacımız radyoların devamlılığı ve radyoların daha iyi olması hiçbir radyonun kapanmaması.

Özcan Beylan | Müzik Onair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.