Ana Sayfa » Müzik » Can Erbaş Yorumladı: Tuğba Yurt’un Sığınak Albümü Tutar Mı?

Can Erbaş Yorumladı: Tuğba Yurt’un Sığınak Albümü Tutar Mı?

oduller-reklam-banner

Müzik Onair ‘in köşe yazarlarından Can Erbaş Tuğba Yurt’un ilk solo albümü Sığınak’ı değerlendirdi. Erbaş, başarılı popçunun albümünde yer alan her şarkıyı tek tek değerlendirdi. Şarkılarla ilgili yapıcı eleştiri getiren Erbaş,  yazısında ayrıca albümün öne çıkması için neler yapılması gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

İşte O Yazı:

 

Merhaba Müzik Onair okuyucuları;
Bu hafta güncel Türkçe pop müziğin yeni isimlerinden Tuğba Yurt’un ilk solo albümünü değerlendireceğiz. Tuğba Yurt 2013 yılından beri hayatımızda olan bir yıldız. Vokal olarak hem kendi şarkıları hem de geçmiş şarkılara yaptığı yorumlarıyla ne kadar güçlü ve kusursuz bir okumaya sahip olduğunu bizlere kanıtlamış birisi. Bugüne kadar yayınladığı Single, EP ve içinde bulunduğu proje albümlerle hem hit sayısını arttırmış hem de kendi kitlesini genişletmeyi başarmış bir isim ve elbette yeni bir solistten beklediğimiz gibi onun da ilk solo albümünü hepimiz merakla bekliyorduk. Sonuç olarak şimdi karşımızda “SIĞINAK” adını verdiği ilk solo albümüyle boy gösteriyor.

Tuğba Yurt ve İlk Solo Albümü “Sığınak” 

DMC etiketiyle yayınlanan albüm hem CD formatında hem de tüm dijital mecralarda yerini aldı. Genel hatlarıyla güncel bir yapıya sahip ve sound olarak 2019 şartlarına ayak uyduran bir proje.  Albümde 12 şarkı bulunmakta. Şimdi hep birlikte şarkıları inceleyeceğiz.

1. Yas

Hayatımıza Levent Yüksel’in ikinci albümüyle giren Yas aslında çok bilinen bir şarkı. Söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan şarkı günümüze kadar birçok isim tarafından yorumlandı. Hali hazırda sevilen ve es geçilmesi imkansız olan bir şarkı yeni bir solistin ilk albümünde A1 olarak sıralamada yer alması ilk gördüğümde beni biraz şaşırttı. Açıkçası “Acaba albümde bu şarkı kadar güvenebilecekleri bir parça yok mu?” dedirtti. Tabii bu sorunun yanıtını yazının ilerleyen kısmında beraber karar vereceğiz. Şarkıya dönecek olursak Tuğba Yurt şarkıyı okumamış resmen şarkıya yeni bir ruh kazandırmış. “Ben bu şarkıya böyle bir can veririm.” demiş. İyi bir yorum olmuş. Sağlam bir giriş olmuş albüme ama A1 olması şart mıydı burada beni biraz üzdüğünü belli etmek isterim.

2. Vur Kaç

İşte bu! Olmuş. Şarkıyı dinlemeye başladığınız anda kendine doğru sizi çeken bir şarkı. Popüler Türk pop müziğinde hiç de geri plana atılmayacak bir şarkı ve prodüksiyon yürütücüleri bunu fark etmiş olacak ki albümün ilk promosyonu, klibi bu parça üzerinde çalışılmış. Kısacası LOKOMOTİF parçamız aslında VUR KAÇ! Her ne kadar klibiyle şimdiden iyi ve kötü yorumlar alsa da asla şarkının gücünü geri plana atabilecek bir yorum henüz yapılmadı.

3. Çürüdüm

Hepimizin hayatında yer edinen şarkılar vardır ya, efendim işte bu şarkı o şarkı. Hem eğlenceli hem dertli. Şarkının yaratıcısı Sezen Aksu yine hepimizin derdine ortak olmuş ve kalemiyle hepimizin adına bu şarkıyı üretmiş. Tuğba Yurt ise mükemmel vokaliyle şarkıya büyük değer katmış. Bu şarkı göz ardı edilmemeli ve belki ikinci promosyon olarak olmasa da en geç üçüncü promosyonda bu şarkı eğlenceli ve kalabalık bir kliple taçlandırılmalı. Hepimizin hayatta zor günler yaşadığı bu dönemde bu şarkı dillere MARŞ olabilecek eser. Zaten dinlerken bir an evvel sözleri ezberleyip eşlik etme arzusu içinizde artıyor.

4. Taş Yürek

GİZLİ HİT! İnanılmaz bir eser. İnanılmaz! Kesinlikle ikinci klip bu şarkıya gelmeli. Hem söz hem müzik hem de aranjesi mükemmel ötesi olmuş bir eser. Kimse böyle bir şarkıyı es geçemez. Yas’la açılan albüm Yas’tan sonraki ilk 3 şarkıyla kendini yavaş yavaş ortaya koyup “Ben dönemsel bir albüm değilim.” demeye başlıyor. Ve bu şarkı ön yargıların hepsini yıkıp ne kadar başarılı bir prodüksiyon olduğunu gösteriyor. Enfes bir şarkı. Başka söz yok.

5. Cennetim Olsun

Bir GİZLİ HİT daha. Şarkının girişindeki keman soloları zaten sizi şarkıya çeken ilk unsur. Su gibi akıp giden bir şarkı. Radyolardan alınan destekle bu şarkı bir patlar bir patlar. Yani bir “BOM!” etkisi var şarkıda.

6. Geliyo Geliyo
Albümün devam şarkılarından ilki; ilk beş şarkıya göre biraz daha sönük aslında. Ticari bir şarkı olduğunu söylersem umarım kimse kırılmaz. Ama hit olur mu? İyi bir promosyonla bu şarkının da HİT olması için hiçbir engel yok. Sonuç olarak ortalama bir şarkı ama şarkıyı geriye iten tek şey benzerleri var.

7. Olan Olmuş

Albümün devam şarkılarından ikincisi. Geliyo Geliyo’dan sonra yer alması talihsizlik olmuş. Düz bir şarkı. Çok fazla insanı içine çeken bir şarkı değil ama popüler Türkçe Pop’ta hiç de değerinden kaybeden bir şarkı değil. Ama albüm içinde Tuğba Yurt dinlemeyi seven insanların dinleyeceği ve çok seveceği bir eser.

8. Adı Aşk

GÜZEL BİR SLOW HİT! Şarkı ağır bir şarkı, herkesin okuyabileceği bir şarkı değil . Tuğba Yurt’un ruh verdiği canından can kattığı şarkılardan bir diğeri. Klip ve iyi bir promosyonla iyi bir yerlere gelebilecek bir şarkı. Ama şarkıdaki tek sorun bana kalırsa aranjesi. Tam anlamıyla akustik olarak kaydedilseydi şarkı zirve yapabilirdi. Şarkının ayağındaki pranga, aranjesi. Kötü bir aranje değil belki ama sorun olan tek şey bu şarkı bas bas “Beni 90’lar pop şarkıları gibi akustik kaydedin” demesi.

9. Sığınak

Ve geldik albüme adını veren şarkıya… Genelde hepimiz merak ederiz bir albüme adını veren şarkıyı. Çünkü bütüne adını verebiliyorsa vardır o şarkıda bir şey. Ama dürüst olacağım; albüme adını veren şarkı bu olmamalıydı. Çünkü bu şarkı bir önceki şarkı Adı Aşk gibi beni akustik kaydedin diyen bir şarkı ve sözünü dinletmeyi başarmış. Sadece akustik olarak kaydedilmesiyle Adı Aşk’ın önüne geçebilmiş. GÜZEL BİR SLOW HİT ama albümün en çok gömülen şarkısı olmuş. Şarkı güzel ama bir şeyler eksik çözemedim. Albümün adı olabilecek bir ağırlığı var mı? Özür dilerim ama yok!

10. Nöbetçi

Yine bir slow şarkı daha. Art arda gelen slowlar aslında albümün akışı değişir ama bu albümdeki slowlar çok dertli olduğu için biraz insanı diğer parçaya atmak istiyor. Özellikle albümün ikinci yarıdaki slowların böyle bir etkisi var. Ortalama bir slow şarkı. Tek bir şey ekleyeceğim, bu şarkıyı Tuğba Yurt değil de başkası okusa dinlenmezmiş. Güzel bir şarkı ama bu kadın şarkıya öyle bir ruh katıyor ki şarkı şarkı olmaktan çıkıp bir kitabın ortasındaki en heyecanlı kısma dönüyor. Fark bu! Güzel bir üretim.

11. Aşk Ateşi

Slowlardan sonra gelen güzel bir yaz hiti. Bu şarkı koca bir kışı deviren albümü yazın yeniden gündeme getirebilecek tek şarkı. Yaz aylarında Haziran ya da Temmuz’da bu promosyona dahil edilirse alır başını yürür. Güzel bir HİT. Ama durun bir fikrim var. Bu şarkı biraz daha hareketlenmek istiyor. Bu şarkı beni MIX’leyin diyor. İyi bir remix ile harika bir dans parçası olmaya aday.

12. Masal

Albümden aylar önce yayınlanan bir single olan Masal, albüm repertuvarına dahil edilmiş. Burada biraz kırıldım. Daha önce çıkardığı hit single’ları da albüme dahil etmesini beklerdim (YİNE SEV YİNE, İNCEDEN İNCEDEN…) o şarkılarda böyle bir albümün TrackList’inde yer alsaydı taçlanmış olurdu. Çünkü her single ile başarılı bir vokalin bir tek bu şarkıyı albüme alıp diğerlerini almaması beni üzdü. Masal yüksek bir hit potansiyeli olan şarkı değil. Tuğba Yurt severlerin severek dinleyeceği ya da albümü alanların sıkılmadan dinleyeceği bir devam şarkısı.

Genel olarak albüm akıcı. Tıkanmıyor ama bazı eksik noktaları var. Tasarım olarak görselliği zayıf. Kapak fotoğrafı bir albümü anımsatan bir fotoğraf değil. Daha iyi olabilirdi. Yazı fontu zaten hallice. Markalaşmak istiyorsa iyi bir sunum olmalı, bakın Sıla’ya hiç değişmedi. Tabii yenilikler önemli ama iyi uygulamak gerek. Başarılı bir vokal başarılı aranjeler. Söz ve Müzik yazarlarıda güzel iş çıkarmış. Tuğba Yurt kendi yerini belli ediyor bu albümde “YÜZECEĞİM SU BU” diyor. Bozmadan devam ederse kalitesiyle konuşmaya devam eder. Başarılı bir albüm. Güncel bir Pop Albüm olarak değerlendirmek gerekirse 10 üzerinden 8.5 alır bu albüm.

Başarılı ama üzerinde çalışılması ve iyi promosyon yapılması gereken bir albüm yoksa ziyan olur günümüz tüketiminde. En az 1 yıl üzerinde çalışılmalı, iyi klipler çekilmeli ve sunulmalı. Büyük bir konser yapılarak albüm taçlandırılmalı.

Tebrikler.

Can ERBAŞ | Müzik Onair

oduller-reklam-banner
haberalani