MüzikMüzik HaberÖzel

Can Oflaz’dan Müzik Onair’e Samimi İtiraf

O yaptığı cover’larla büyük beğeni toplayıp adından söz ettirmeyi başardı. Kendinden bir şeyler katarak yorumladığı parçaların ardından bu kez sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşk mı Meşk mi?” ile dinleyicisinin karşısına çıktı.
Can Oflaz ile Müzik On Air için bir araya geldik. Müzik yolculuğu üzerine onunla kısa bir sohbet gerçekleştirdik…

 YouTube’da yaptığınız çalışmalar 100 milyon izlenmeyi geçti. Bir ilki gerçekleştirip loop sistemi ile tek başınıza harikalar yaratıyorsunuz. Geri dönüşlerden memnun musunuz?
Öncelikle çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. Tek başıma bir orkestra gibi müzik yapabildiğimi keşfettiğimde çok heyecanlandım. Loop sistemiyle ilk yaptığım şarkı Sezen Aksu’nun “Vay” isimli parçası oldu. Yayınladığım ilk cover da oydu. O cover’ın benim için yeri çok ayrı. “Fikrimin İnce Gülü” cover’ımdan sonra yaptığım ilk işler de keşfedildi, sonrasında ise izlenme sayıları milyonları geçti. Ama benim için değişen hiçbir şey olmadı. Aslında o yüzden izlenmelere çok fazla takılmamaya çalışıyorum. Ama müziğimle insanlara ulaşıp bir şeyler
hissettirebildiğimde çok mutlu oluyorum. Yaptığım iş özellikle konserlerde hep bir ağızdan şarkılar söylediğimizde çok daha anlam kazanıyor.

 Yaptığınız cover’lar çok ses getirdi. Usta isimlerden dinlemeye alışık
olduğumuz şarkıları yeniden yorumlayıp beğeni toplamak oldukça zor. Cover yaparken üzerine kendinizden bir şeyler kattınız. Öncesinde bir tedirginlik duyuyor muydunuz?
Michael Jackson’ın otobiyografisinde;  “Eğer yapılmış bir şarkıyı baştan yorumlayacaksanız sanki o şarkıyı siz yazmışsınız gibi yorumlamanız gerekir. ” kısmı beni çok etkilemişti. Yaptığım cover’larda üretim aşamasındaki en büyük hassasiyetim her zaman bana özgü bir sound olmasıydı. O sözleri ben yazmışım, o melodi benden çıkmış gibi yaklaştım hep şarkılara. Bu yüzden aslında tarzlar ne kadar farklı olsa da ortak bir renkte buluşuyor coverlarım. Evet dediğiniz gibi zor bir şey ama artık o konuda bir tarzımın oluştuğunu düşünüyorum ve dinleyici kitlem de beni bu konuda çok destekliyor.

 Özellikle 90’ların parçaları günümüzde cover’lanıp tekrar piyasaya sürülüyor. Müzik eleştirmenleri tarafından “Pop müzik üzerine üretilememeye başlandı, böyle olunca da birçok popçu cover’a yöneldi” deniliyor. Sizin bu konudaki düşüncenizi öğrenebilir miyim?

Üretim konusunda belki de son 20 yılın en verimli çağını yaşadığımızı düşünüyorum. Fakat üretilen o kadar fazla iş var ki bazen dinleyici yeni yapılan işleri keşfetmekte zorlanabiliyor. Bu yüzden belki hali hazırda üreten sanatçıların
herkesin aşina olduğu şarkıları cover’laması çok olmaya başladı. Ben bunun sağlıklı olduğunu düşünüyorum, tabii özgün cover’lar ortaya çıkıyorsa. Hayran olduğumuz pek çok sanatçının cover parçalarla dinleyici kitlesini genişlettiği dönemler de oldu. Mor ve Ötesi, Duman, Queen, Guns N Roses gibi isimler kendi şarkıları haricinde bilinen şarkılara kendi tarzlarını getirmekten korkmadı. Aslında sanatçılar da bunun devamını getiriyorlar gibi.

 Sizce cover yapmak kolaya kaçmak mı?
Cover’ın nasıl yapıldığı burada çok önemli. Eğer sanatçı kendinden bir şey katmıyorsa, o şarkının birebir orjinalini yapıyorsa ve bunun da bir limiti yoksa biraz sağlıksız olabilir. Bir başka negatif etkisi de dinleyicinin cover’ı dinlediği sanatçının diğer hiçbir işini araştırmayıp hemen yargıya varması olabilir. Artık müzikte de çok hızlı tükettiğimiz için isimleri karşımıza çıktıkları kadarıyla değerlendiriyoruz. Bence asıl kolaya kaçmak maalesef bu.

 Seslendirdiğiniz cover şarkılarla birçok kişinin gönlüne girmeyi başardınız fakat internette hakkınızda “Kendi bestesini üretemeyen cover şarkıcısı” gibi yorumlar da yapıldı. Cover yapan şarkıcı olarak anılmak sizi rahatsız etti mi?
Aslında etmedi tam tersine hafif bir tebessümle karşıladım. Çünkü ben kendimi bildim bileli, gitarı elime ilk aldığım günden beri beste yapıyorum. Bunu sadece yakın bir zamana kadar paylaşma fırsatım olmamıştı. Eğer beste üretmeyen birisi olsaydım belki biraz rahatsız edebilirdi. Fakat bununla birlikte beste yapmayan inanılmaz iyi yorumcular da var tarihimizde. Benim yolum her zaman bir hikaye anlatmak üzerine oldu, sadece bu yönümü şimdilerde dinleyicilerimle paylaşmaya başlıyorum.

Son olarak size ait ilk çalışmanızla dikkatleri üzerinize çektiniz. “Aşk mı Meşk mi?” oldukça beğenildi. Şarkının ortaya çıkışından bahseder misiniz?
Beste yapmak benim için gerçekten çok büyülü bir şey. Bazen bir anda oluşuyor parça, bazen duygularımın çok yoğun olduğu bir anda melodiler ortaya çıkıyor, bazen de gerçekten senelerce bitiremediğim şarkılarım olabiliyor. İlginç bir şekilde “Aşk Mı Meşk Mi?” yaklaşık 7-8 dakikada çıktı. Bundan birkaç yıl önceydi. İlk dinlettiğim kişi Merve Deniz’di. Kendisi de bir sanatçıdır. İlk söylediği şey “Can bu baya baya iyi bir şarkı!” oldu. Sonrasında da beni konserimde çalmam konusunda cesaretlendirdi. Konsere çok heyecanlanmıştım. Sesim kısıktı, konser öncesi şan egzersizleri yapmaya çalışıyordum, hatta iğneyle çıkmıştım. En çok heyecanlandığım şey ilk defa sahnede kendime ait bir şarkıyı çalacak olmaktı.
“Aşk mı Meşk mi?” şarkımı ilk kez o gün çaldım ve şarkı bitince seyirciye inanamadım. O gün anladım, benim ilk şarkım “Aşk mı Meşk mi?” olmalı. Araya biraz zaman, şarkılar, sahneler, cover’lar girdi. Ama sanki hala o gündeymiş gibi hissediyorum, hala aynı heyecan içerisindeyim.

 “Aşk mı Meşk mi?” için gelen geri dönüşlerden memnun musunuz?
Açıkçası şarkımı paylaştığım günden bu yana gelen tepkilere gerçekten inanamıyorum, birçok dinleyicim şarkıyı söylerken çektiği videoları mesaj olarak gönderiyor. O yüzden şu an gerçekten çok memnunum. Şarkı zaten artık benden çıktığı için sonrası benim kontrolümün dışında gelişiyor. Ama gerçekten ilk konserimi iple çekiyorum, dinleyicimle beraber bağıra çağıra “Aşk Mı Meşk Mi” parçasını söyleyeceğimiz için.

 Klip çok yeni. Yönetmenliğini ve stil danışmanlığını Anıl Can, görüntü yönetmenliğini de Eren Yıldız üstlenmiş. Klip, Cihangir sokaklarında yeşeren bir aşkı anlatıyor. Çekim aşamasında yaşadıklarınıza değinir misiniz? Klip çekimi nasıl geçti?
Aslında YouTube kanalım için performans videosu şeklinde hazırladığımız videolarım vardı. “Aşk Mı Meşk Mi?” için daha farklı ve dinamik bir şeyler düşündük. Eğlenceli bir şarkı olduğunu bildiğim için çok enerjik ve renkli bir
klip olmasına karar verdik. Bu arada enerjik ve heyecanlı derken bu kadarını hayal etmemiştim. Klip çekimi esnasında beni maalesef akrep soktu ve bir anda kendimi acilde buldum. Yakınlarım ve doktor bana “Mutlaka hastanede kalmalısın, klibe başka zaman devam ederiz” dedi. Buna rağmen bir kağıda “Eğer bana bir şey olursa benim yüzümdendir” gibi bir şey imzalayıp klip çekimine devam ettim. Şu an dönüp bakınca gerçekten delirmişim gibi geliyor ama sanırım yine olsa yine aynı şeyi yaparım. Ama hala o akrebe çok üzülüyorum.

Röportaj: Berkem Temizel

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/NRZvi
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.