GündemSosyalVitrin

Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Ödülünü Alan Merve Dizdar Gündem Oldu

Oyuncu Merve Dizdar, bu yıl 76.kez düzenlenen sinemanın en prestijli ödül törenlerinden Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Oyuncu Merve Dizdar, bu yıl 76.kez düzenlenen sinemanın en prestijli ödül törenlerinden Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Nuri Bilge Ceylan’In yönetmenliğini yaptığı Kuru Otlar Üstüne filminde canlandırdığı Nuray karakteriyle büyül başarı yakalayan Merve Dizdar, festivalden ödülle döndü.

Merve Dizdar ödül alırken yaptığı konuşmayla da dikkatleri üzerine çekti. 

Dizdar, ödül konuşmasında “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen güzel tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum“ ifadelerine yer verdi.

Ödül Konuşması Eleştiri Aldı

Kısa sürede sosyal medyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelen Merve Dizdar siyaset, sanat ve medya camiasından binlerce tebrik mesajı aldı. Merve Dizdar’ı tebrik edenlerin yanı sıra eleştirenler de oldu. Ünlü oyuncu, ödül alırken yaptığı konuşmada diksiyonu ve duruşu sebebiyle pek çok yorum aldı.

Öte yandan RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Merve Dizdar’ı hedef alan sert bir paylaşımda bulundu. Uslu, “Önce kendi ülkene saygı duymayı öğreneceksin Merve Dizdar. Sonra da bu ülkenin tüm vatandaşlarından aldığın ödül için tebrik bekleyebilirsin. Ülkesine saygı duymayanın aldığı ödülün de tebrik edilesi bir yanı yoktur” sözlerini kullandı.

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.