Ana Sayfa » Müzik » Cem Adrian’ın ‘Yalnız Adam’ Şarkısı Mercek Altında

Cem Adrian’ın ‘Yalnız Adam’ Şarkısı Mercek Altında

oduller-reklam-banner

Müzik Onair yazarı Janset Özel, Cem Adrian’ın ‘Yalnız Adam’ isimli şarkısını mercek altına aldı.

Gerçek adı “Cem Filiz” olan Cem Adrian, Yugoslav kökenli Türk müzisyen, söz yazarı, yapımcı ve yazardır. Edirne doğumlu sanatçı, doğduğu ve büyüdüğü şehrinin antik çağlardaki ismi olan Hadrianoupolis’ten almıştır.

Hatırlıyorsanız Cem Adrian hakkında “eşcinsel” olduğu yönünde yorumlar yapılmıştı. Bunun üzerine Adrian, bir röportajında “Kadın sesiyle de şarkı söyleyen bir adam hakkında böyle bir yakıştırma çıkmaması mümkün mü?” ifadesini kullanmıştı.

2010 yılında yayımlanan “Çocuk Masalları” albümünde seçtiği albüm kapağı hakkında “eşcinsel sinyalleri barındırıyor” söylemlerine karşılık Cem Adrian “Eşcinsel olup olmadığım gibi mi? Bence insanların böyle sorular sormayacak duruma gelmeleri lazım artık! Özel hayatımı kimsenin ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Ben bir müzisyenim hepsi bu. Ayrıca çağrıştırsın yani sorun yok!” yanıtını vermişti.

Cem Adrian’ın ‘Yalnız Adam’ Şarkısı Mercek Altında

Hakkında “Alevi midir?” sorusu çok sorulan ancak kendisi Boşnak kökenli olan Cem Adrian, şu anda kariyerinde hızla yükselişe geçiyor.

“Yalnız Adam” şarkısını dinlediğimde “Bu şarkıyı daha önce çok duydum ama ne zaman duyduğumu hatırlamıyorum.” dedim. Bu şarkının bestesinin (melodide çok boşluklar olsa bile) ve sözlerin bir kült olduğunu ama hak ettiği milyonlara erişemediğini düşünüyorum.

Şarkıda enstrümanlardan sadece piyano olduğunu duyuyoruz. Herkes şunu çok iyi bilir ki bir şarkıda enstrüman sayısı olarak fazla done sahibi olmak yerine az enstrüman ile yapılan bestenin harmonisinin kalitesi önemlidir. Cem Adrian diğer şarkılarında da olduğu gibi “Yalnız Adam”da da başarmış, üstelik bunu zorlanmadan başarmış.

Bu şarkıyı dizi veya film müziği olarak çok yakıştırıyorum. Klip ve şarkı ve sözlerin uyumunu da beğendim. Bestedeki en sevdiğim kısım, “Artık okunmuyor, artık okunmuyor” ve “Artık söylenmiyor, kimse inanmıyor.” oldu. Bu tür hüzünlü şarkıları genelde modum düşük olduğu zaman dinlerim ve “Yalnız Adam” bir istisna.

Janset Özel | Müzik Onair

 

Reklam
oduller-reklam-banner