Ana Sayfa » Müzik » Ceza: ”Birçok Konuda Günah Keçisi Oldum”

Ceza: ”Birçok Konuda Günah Keçisi Oldum”

oduller-reklam-banner

Ceza, Molatik’in Youtube kanalına verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Ünlü rapçi müzikal yolculuğuna ilişkin merak edilenleri anlattı.

Ünlü rapçi müziğe nasıl başladığını, kardeşi Ayben’i ve rap müziğin yükselişine dair soruları yanıtladı. Ünlü rapçinin en dikkat çeken açıklaması ise Türkiye’de rap müzik algısını kıranlardan olduğunu söylemesi oldu. Ceza ”Birçok konuda günah keçisi oldum” dedi.

İşte Ceza’nın açıklamalarından satır başları;

‘Birçok Konuda Günah Keçisi Oldum’

Ceza, Rock’n Coke’da sahneye çıkan ilk rap müzisyeni olmasını ve zamanında aldığı ağır tepkiler hakkında,

”Duygusal insanlarız. O dönemlerde çok cahil bir anlayış vardı. Millet festivali görmemişti ki o zaman. İnsanlar bir arada eğleniyorlar. Hem rock dinliyorlar, hem rap. Onu kıran insanlardan bir tanesiyim ben. Birçok konuda günah keçisi oldum daha halen devam ediyor. Benim için sorun yok. Artık göğüs gerebiliyorum. Biz çıkıyoruz müziğimizi yapıyoruz.” 

Ayben’in Kendi Tarzı Var

Ceza, kardeşi ünlü rapçi Ayben hakkında,

”Ayben müzik dinleme konusunda benden etkiledi. Ama üretim aşamasında benden bağımsız. Kendine ait bir tarzı var onun. Abi- kardeş olmamıza rağmen beni taklit etmedi. Abi- kardeş olarak görmedik olayı. O kadının ve rap müziğin dışlandığında bir toplumda rap ile birlikte bir kadın olma konusunda başarılı benim bir şey yapmama gerek yok.”

‘Pop Bitsin Diye Bir Amacımız Yok’

”Abi olması gerekiyor zaten. Halen radyolar çalmıyor. Amerika’da rap müziğin gelişmesi radyolar sayesinde oldu. Türkiye’de de pop ve rock ne kadar çalıyorsa o kadar çalması gerekiyor.  Artık radyolara da gerek kalmadı. Spotify’a baktığı zaman insanlar en çok ne dinleniyor görüyorsunuz zaten. Alın işte şimdi artık internet olduğu için ‘Türkiye’de rap mi var?’ diyemiyorlar.

Popüler olmadı hak ettiği yeri buldu. Halen tıklanmalar sahte deniyor. Sahte diyen popçuya bakıyorum adını bile ilk defa duymuşum 200 milyon izlenmiş. Madonna’dan çok dinlenmiş. Spotify’dan bakıyorum bin kişi dinlemiş. Kendi yalanlarına inanmış bunlar. Bizim pop bitsin diye amacımız da yok. Herkes kendi ekmeğini yesin. Biz hak hukuk biliriz. Sadece yer verin.”

‘Tanımadığım İnsana Diss Yapmadım’

Ünlü rapçi ‘Eski dosttan düşman olur mu?’ sorusuna verdiği yanıtla da Sagopa Kajmer’e karşı bir düşmanlığının olmadığının da sinyalini verdi.

”Beni dünyada üzebilecek pek bir şey kalmadı. Müziğimle rahatlıyorum. Şu an kimseye bir düşmanlık yok. Zamanında olmuştu. Ben hayatımda şahsi tanışmadığım kimseye diss yapmadım. Bilen zaten biliyor kiminle atışmam olduğunu. Müziğim haricinde başka şeylere başvurmuş bir insan olmadım. Biz her zaman barıştan yanayız. Benim açımdan düşmanlık yok”

oduller-reklam-banner