SosyalSosyal Medya

Clubhouse Viral Reklam Mı Yapıyor?

Clubhouse'un Türkiye'de bir anda popüler olması normal mi? Popüler mecra viral reklam mı yapıyor?

Kullanıcılarına sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim imkanı sunan Clubhouse sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Peki Clubhouse’un Türkiye’de bir anda popüler olması normal mi?

Davetiyeye dayalı üyelik sistemiyle diğer mecralardan ayrışan bu sosyal medya uygulaması ünlü isimlerin de gözdesi oldu. Şarkıcılardan siyasetçilere, gazetecilerden sosyal medya fenomenlerine kadar birçok kişinin trend uygulaması Clubhouse şu günlerde oldukça popüler. Peki Clubhouse’un Türkiye’de bir anda popüler olması normal mi?

YouNow’u Hatırlattı

Pandemi nedeniyle evlerine kapanan kişiler sesli sohbet odalarında pek çok konuyu tartışabiliyor. Ancak sosyal medya çılgınlığının son durağı bu uygulama bize tanıdık bir pazarlama taktiğini de hatırlatıyor.

Yıllar önce kullanıcılara canlı yayın yapma imkanı sunan YouNow kısa sürede aynı şekilde ünlülerin kullanımıyla popüler olmuştu. Canlı yayın yaparak para kazanma fırsatı sunduğu öne sürülen YouNow da balon gibi bir anda sönmüştü. Özellikle müzisyenlerin hayranlarıyla buluştuğu bir mecra halini alan YouNow da tıpkı ünlülerin bilinçli yahut bilinçsiz teşvikleri ile milyonlarca kişi tarafından indirilmişti. Ancak YouNow’un pazarlama taktiği başlangıçta başarıya ulaşsa da uzun vadede isteneni veremedi ve unutulup gitti.

Ünlüler Aracılığıyla Teşvik Ediliyor

Clubhouse ile ilgili ortaya birçok varsayım ortaya atılıyor. Bu varsayımlardan bir tanesi de ünlüler aracılığıyla viral reklam uygulandığına yönelik. Bir diğer deyişle yalnızca davetiye ile girilen uygulama, entelektüel seviyenin yüksek olduğu bir mecra algısı oluşturuyor ve oluşturulan algı ünlü isimler aracılığıyla akıllı telefon kullanıcılarına teşvik ediliyor. Clubhouse uygulamasının yakın zamanda davetiyesiz kullanıcılara da açık olacağı iddiaların bir başka boyutu…

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu