Cüneyt: Bazı Müzisyenler Şarkıları Kadar Kendileri de Beğenilsin İstiyorlar -
RöportajlarSanatçı Röportajı

Cüneyt: Bazı Müzisyenler Şarkıları Kadar Kendileri de Beğenilsin İstiyorlar

Müzisyen Cüneyt, Müzikonair'dan Alper Ergez'e hem yeni çalışması hem de müzik kariyeri hakkında merak edilenleri anlattı.

1. Merhaba Cüneyt hoşgeldin. Müzikten önce televizyon hatta sosyal medyada sizi başarılı işlerde gördük. Planlı mı ilerliyorsun, bir yol haritan var mı?

Hoş bulduk;
Bir yol haritası hiç bir zaman planlamadım. En azından uzun vade planlarım yok. Ama ekran önünde yada sahnede olmak bana müthiş enerji veriyor. Kısa vadede yeni çalışmalar kapıda, tam gaz ilerliyoruz.

 
2. Müzikonair’da uzun süredir yaptığın Instagram yayınları özellikle pandemi döneminde çok ses getirdi. Bu sosyal medya projeleri nasıl gelişti?

Pandeminin ilk günlerinde “İnstagram canlı yayını yapalım mı?” dendi. Telefondan yayın yapmak zor, hatta saçma gelmişti ama sonra “iyiki yaptım” dedim. İlk konuğum Oğuzhan Koç’tu, süper bir enerjisi var. Yayın çok eğlenceli ve dinamik geçti. Ardından Zeynep Bastık, İrem Derici ve daha birçok ünlü isimle yayınlar yaptım. Herkesin evlere hapsolduğu bir dönemde hepimize moral oldu. İzlenmesi çok iyiydi ve interaktif bir programdı. Yayını 1,5 sene devam ettirdim. Pandemi bitince, müzik çalışmalarına hız verdim ve şimdilik yapmıyorum. Tekrar yapmak çok isterim, planlanırsa yine olabilir.

3. Şimdi ilk soruda da söylediğim gibi o kadar çok yönlü bir insansın ki işte bu yönlerinden biriside müzik. Peki müzikle alışverişin ne zaman başladı?

Düşünki 13-14 yaşlarımda yaptığım bestelerim var. O kadar saçma sözleri var ki, onları sadece ben dinleyebilirim.(Gülüyoruz)
Şarkı söylemeyi hep sevdim. Ama ilk tanışmayı hatırlamıyorum. (Gülüyoruz) Sonra şan, solfej eğitimleri derken 3. single kadar geldim.

 
4. “Yalnızım” şarkısında kimlerle çalıştın. Şu ana kadar gelen dönüşlerden memnun musun?

“Yalnızım” şarkısının aranjörü Kaan Karaca ve şarkının söz müziği de ona ait. Eğlenerek, hiç acele etmeden, ince eleyip çalıştık. O kadar acele etmedik ki, tamamlanması 1 yıl sürdü. (Gülüyoruz) Klipte de çok iyi bir ekiple çalıştık. Şarkının altyapısı , albüm fotoğrafları, klip ve tabii ki şarkı ile ilgili çoğunlukla iyi yorumlar var.

5. Evet “Yalnızım” şarkısında farklı bir tarz, alt yapı dikkat çekiyor. Bunu neye bağlıyorsun? Bilerek mi bu seçim yapıldı?

Hep böyle bir altyapı istiyordum. Yorumumun da farklı olduğunu söylüyorlar. Bu bağlamda dinleyicilere değişik gelmiş olabilir. Hep aynı tınılar belirli zaman sonra sıkıyor o yüzden değişiklik güzeldir.

6. “Yalnızım” isimli şarkının  çıkış tarihi olan 6 Şubatta büyük bir afet yaşadık neler söylemek istersin?

Evet şarkıyı depremden 2 saat önce instagram canlı yayınımda duyurmuştuk. Sabah depremle uyandık, herkes gibi bizde şok olduk. Müzikonair platformundan afet bölgelerine canlı yayınlar yaparak bir nebze olsun yardım etmeye çalıştık. Çok kötü günlerdi. Hala kalbimiz orada. Şarkının çıkış tarihinin büyük afete denk gelmesiyle, şarkıya bir görev yüklendiğini düşündük ve ekip olarak “Yalnızım” şarkısının 1 yıllık dijital gelirlerini afet bölgelerine bağışlama kararı aldık. Bir yaraya merhem olursa ne mutlu bize. O yüzden şarkının pr çalışmalarına da daha yeni başlayabildik.

7. Bu arada şarkının klibi de çok ilgi çekti. Çekimler nerede yapıldı? Neydi orada anlatmak istediğin?

Evet senaryosu özgün ve üzerinde çok kafa yorulan bir çalışma. Klibin çekimleri Sakarya’ya bağlı bir köyde gerçekleşti. Çekimlerde, soğuk ve zamanla yarış bizi biraz zorladı. Birde klip çekimleri sırasında görüntü yönetmenim ve ben kayıkla nehirde kaybolmayı başardık. (Gülüyoruz)
Telefonlarımız da yanımızda yoktu. Kayığı bir tarlanın kenarındaki sazlıklara bağlayıp, bir amcadan traktörle beni set yerine götürmesini istedim. Görüntü yönetmenimiz diğer yöne yürüdüğü için o daha geç vardı. (Gülüyoruz)
Bu kadar emekten sonra çıkan işi görünce çok mutlu oldum.
Klibin konusu ve özellikle sonu ile ilgili yorumlar her izleyiciden farklı geliyor. Bu da amacımıza ulaştığımızı gösteriyor. Sürpriz sonlu klipleri ben çok seviyorum. Bu tarz klipler Türkiye’de çok çekilmiyor. Umarım izleyecek olanlarda beğenir.

8. Müzikte bir tarzın var mı? Mesela her tarz şarkıyı söyler misin?

Özel bir tarz çabasında değilim. Sadece bana yakışan şarkıların, belirli bir kitleye değil, daha genel bir dinleyici kitlesine hitap ettiğini düşünüyorum.

9. Hem televizyonda yıllarca çalıştın hem de uzun zamandır müzik sektöründesin. Küstüğün oldu mu? Sektörle ilgili düşüncelerin ve sektörün zorlu kısımları senin için nelerdi?

Küstüğüm hiç olmadı. Bazı müzisyenler şarkıları kadar, kendileri de beğenilsin istiyorlar. Hiç öyle kompleksim yok. Beğenilme gibi bir derdim de yok. Az yada çok, iyi yada kötü Cüneyt bu. Ancak şarkılarımın beğenilmesini çok isterim. O da kısmet.

Her sektörde zorluk var. Bundan hiç dert yanmıyorum ama sordun diye cevaplıyım. Bana göre şarkıyı yapmak, klibi çekmek evet zor ama esas zor olan dinleyiciye şarkıyı ulaştırmak. Radyoda yayınlamak istiyorsun bazıları (genellemiyorum) para istiyorlar. İlk duyduğumda şaşırmıştım. Klibi yayınlatmak istiyorsun bazı tv kanalları (genellemiyorum) senden para istiyor. Bu bana çok garip geliyor. Tabiki dinleyici çok dinlenen bir parçayı ister. 20 kere çalacaksın ama yeni ismi de 1 kere çal. Para istemek o sihri, heyecanı öldürüyor. Koca yayın organlarının yeni isimlerden geçinmesi garip geliyor. Sanırım onlar sponsor sıkıntısı yaşayıp müzisyenlere yükleniyorlar ama ilginç. Bizide maddi manevi yoruyor tabi. (Gülüyor) Bu arada gerçekten takılmıyorum.Para isteyen oldu mu çaldırmıyorum bu kadar basit, hele paralı konuk hiç olmuyorum çok sahte geliyor bana. Para ile programlara konuk olan var.

 

10. Peki televizyonlarda da çalıştın biraz bahseder misin?

Radyo Tv mezunuyum zaten. Seslendirme, muhabirlik, koordinatörlük yaptım. İşin mutfağında çalışırken müzik yapacak çok zamanım olmuyordu. Müziğe daha ağırlık vermeye karar verdim ve televizyon serüveni bitti. Güzel insanlarla tanıştım ve çok şey öğrendim. Olursa ekran önü proje çalışmalarımız var tabi ama ekran arkası çalışmayı hiç düşünmüyorum. 10 yıl mutfağın tozunu yuttuk bence yeter.

11. Röportajımıza zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi takip edenlere neler söylemek istersiniz?

Son olarak;
Yalnız olmayı başardığım anda, sürüden farklı düşünmeye başladım ve o zaman kendim oldum ve mutlu oldum. “Yalnızım” şarkısını birde bu düşünce ile dinlerseniz çok sevinirim.
Sahnelerde ve güzel projelerde görüşmek dileğiyle…
Bu güzel sohbet için teşekkür ederim ve başarılarının devamını dilerim Alper.

Röportaj: Alper Ergez

Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)