Ana Sayfa » Müzik » Davut Güloğlu ve Sıla Davasında Sıcak Gelişme

Davut Güloğlu ve Sıla Davasında Sıcak Gelişme

oduller-reklam-banner

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yenikapı’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne Sıla katılmamış ve “Darbeye karşıyım ama Yenikapı’daki şova katılmayacağım” demişti. Bunun üzerine Davut Güloğlu katıldığı bir televizyon programında, “S… olsun gitsin” ifadesini kullanmıştı.

Sıla küfür ve hakaret içeren sözlerinden dolayı Davut Güloğlu hakkında tazminat davası açmıştı. Davut Güloğlu, bugün mahkemeye çıktı. Güloğlu, “Ben bu cümleyi o günki acılar ve yaşadığımız kayıplar nedeniyle milli duygularım kabardığı için bana ağır gelen bu sözü eleştirdim.” ifadelerini kullandı. Sıla Gençoğlu’nun avukatı ise, sanatçının şeref ve haysiyetinin zedelendiğini öne sürerek Davut Güloğlu’ndan tazminat talep etti.

Davut Güloğlu’nun Cezası Kesinleşmişti

Davut Güloğlu hakkında, “Alenen hakaret” suçundan 2,5 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılmıştı. İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Güloğlu, 2 Mayıs 2017’de “Alenen hakaret” suçundan önce 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmış, Güloğlu’nun bu cezası 8 bin 500 TL adli para cezasına çevrilmişti.

Ardından Güloğlu, avukatı aracılığıyla istinaf mahkemesine başvurmuştu. Başvuruyu değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23. Ceza Dairesi, “Eylemin sanık tarafından işlendiğinin kanuna uygun olarak yürütülen duruşma sonucu saptandığını, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı” anlaşıldığından Güloğlu’nun başvurusunu esastan reddetti. Böylece Güloğlu’nun cezası kesinleşmiş oldu.

Sıla Cephesinden Tazminat Talebi

Bu arada Sıla, Davut Güloğlu’na tazminat davası açmıştı. Hakim karşısında kendisini savunan Güloğlu, ‘Ben ceza Mahkemesinde yapılan davayı adaletli bulmuyorum. Burada özgürce yargılanıyorsak 15 Temmuz’da ikimizi savunduğumuz içindir. Ben bu ülkeyi sevmeyenler için ‘S… git’ ifadesi kullandım. Benim sözümün aynısının bir televizyonda prof. bu şekilde tekrar etmiştir. Ben bu cümleyi o gün ki acılar ve yaşadığımız kayıplar nedeniyle milli duygularım kabardığı için bana ağır gelen bu sözü eleştirdim. Ben bu sözleri kendisine söylemediğimi belirtmeme rağmen Sıla hanım üzerine alındı. Bana karşı dava açmakla bu sözü sahiplenmiştir”dedi.

Sıla’nın avukatı ise, Ünlü sanatçının şeref haysiyet ve itibarının zedelendiğini belirterek tazminat verilmesini talep etti.

Reklam
oduller-reklam-banner