MüzikMüzik Haber

Demet Akalın ve Ece Seçkin Dijital Platformlardaki Haksızlıklara İsyan Etti

Demet Akalın, Ece Seçkin ve ünlü radyo programcısı Kadir Çetin, bugün tv8 kanalında yayımlanan Gel Konuşalım programında dijital platformlardaki müzik listelerini tartıştı.

Demet Akalın, Ece Seçkin ve ünlü radyo programcısı Kadir Çetin, bugün tv8 kanalında yayımlanan Gel Konuşalım programında dijital platformlardaki müzik listelerini tartıştı. Müzikonair’ın yıllardır takipçisi olduğu ‘haksız rekabet’ ‘hakaret ve dini değerlere aykırı içerikler’ barındıran konuların da konuşulduğu programda müzik endüstrisindeki sorunlardan söz edildi.

Demet Akalın geçtiğimiz günlerde yeni EP’sinin dijital bir platformda listeye girememesine isyan etmiş ve platform editörlerine seslenmişti.

Demet Akalın’dan Dijital Platformlara Sert Eleştiri: Siz Kendinizi Ne Zannediyorsunuz?

Dijital platformlardaki sorunlar hakkında pek çok konu programda yeniden masaya yatırıldı.Demet Akalın, Ece Seçkin ve ünlü radyo programcısı Kadir Çetin, bugün tv8 kanalında yayımlanan Gel Konuşalım programında dijital platformlardaki müzik listelerini tartıştı.

Demet Akalın: Biri çıkıyor ”Benim editörlerim beğenirse klibiniz listeye girer” diyor. Ben siz para kazanacaksınız diye yapmıyorum bu şarkıları. Ben müzik için yapıyorum. Müzik platformları da bizim arkamızda. Benim şarkım neden 3-4 saat önce sızsın? Ben de bir platform alacağım en sonunda. Radyocu arkadaşlarımızın, meslek birliklerinin arkamızda durması çok önemli. İnsanın gücüne gidiyor, aranjesine klibine kadar…

Ece Seçkin: Türkiye’de müzik sektörünün gücünün git gide düştüğünü düşünmeye başladım. Sayıca üretim sayısı çok fazla. Önceden CD, kaset, radyolar prodüktörler vardı. Müziğin nabzını gerçekten halk tutuyordu. Sayıca çoğalınca kafalar karıştı. Editör kim madem bir sürü farklı liste var mesela. Editörün de o zaman pop altyapısını sorgularım ben.

Kadir Çetin: Editörler tarafından hazırlanan listeler saçmasapan listeler. Buradaki sorun editöryal listeleri yapanların müzik bilgisi ve Türkiye’deki müzik sektörü hakkında bilgisi yok. Demet Akalın, Ece Seçkin şarkı çıkarır, insanlar o şarkılara oy verir top 20 olur rotasyona atar. Bazı isimlerin kendi kitleleri olur. O kitlelerden dolayı şarkılar direkt listeye girer. Radyonun rotasyonundan bahsediyorum.

Dijital platformlar da hata yapıyor. Yapımcılar seslerini çıkarmıyor. Onlar da muzdarip. İşlerini hakkaniyetli yapmıyorlar. Biz RTÜK yasasına bağlıyız bu yasaya istinaden belli ölçülerde yayınlar yapıyoruz.

Rekabet Kurulu ve Kültür Bakanlığı bu işe el koymalı. Radyo ve televizyonlar yasaya bağlıyken, dijital platformlar niye yasaya bağlı değil? Onların star yapmaya çalıştığı isimlerin hiçbiri dün sahnelerde yoktu.  19 Mayıs’ta yine popçular vardı.

https://www.youtube.com/watch?v=5bMrPr_OHC4

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu