Müzikonair Demir Demirkan: Pop’ta Ekonomik Kaygılar Ön Plandadır, Rock’ta Müzik ve Yaşam Felsefesi… | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Demir Demirkan: Pop’ta Ekonomik Kaygılar Ön Plandadır, Rock’ta Müzik ve Yaşam Felsefesi…

Demir Demirkan, ''Pop'ta ekonomik kaygılar ön plandadır, metal ve rock'ta müzik ve yaşam felsefesine dair idealler, kaygılar ön plana çıkar..'' ifadeleriyle dikkat çekti.

Demir Demirkan, Sabah gazetesinden Sonat Bahar’ın sorularını yanıtladı. Depremle birlikte atılan normalleşme adımlarında eski şarkılarına müzisyen arkadaşlarıyla yeniden düet yapan Demir Demirkan, Fatma Turgut’un da içinde bulunduğu ekiple Amerika’da dört konserlik bir turneye çıktı. Demirkan, konserden elde edilecek geliri depremzedelere bağışlayacak.

Projelerini ve müzik çalışmalarını anlatan Demir Demirkan, pop ve rock karşılaştırmasıyla da dikkat çekti. Demirkan, ”Pop’ta ekonomik kaygılar ön plandadır, metal ve rock’ta müzik ve yaşam felsefesine dair idealler, kaygılar ön plana çıkar..” ifadeleriyle dikkat çekti.

İşte Demir Demirkan’ın pop ve rock karşılaştırması;

Genellemeleri sevmem ama bir gözlem diyelim bunun için; heavy metal ve rock dinleyicisinin belli bir eğitim düzeyi var ama zengin ve varlıklı bir kitle değil. Pop dinleyicisinin durumu daha iyi. Popu dinlemek çok daha kolay, çok daha kolay algılanıyor, kitlelere konuşan bir müzik. Metal ve rock bireylere konuşan bir tarz. Onu dinlemek için belli bir müzik kültürü olması gerekiyor. Ve oraya ait hissetmek gerekiyor. haliyle çok kemik bir kitledir o. Pop kitlesi hızlı tüketildiği için, o şarkı tutar, o sanatçı ünlenir, sonra o isim bir anda yok olur. Rock ve metal tarafında 30 senelik gruplar hala hayatlarına devam ediyor. O başka bir kafa. İki müzik türünde, üretim şekli, niye ürettiği arasında çok farklar var. Pop’ta ekonomik kaygılar ön plandadır, metal ve rock’ta müzik ve yaşam felsefesine dair idealler, kaygılar ön plana çıkar..

röportajın devamı için tıkla

Kaynak
Sabah | Sonat Bahar
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu