Müzikonair Dilek Pehlivan | Müzikonair
RöportajlarSanatçı Röportajı

Dilek Pehlivan

dilek-pehlivan-muzikonair

Dilek hanım sizi tanıyabilir miyiz öncelikle?..

Ben Rumeli Balkan kökenli bir aileden geliyorum. Doğum yerim Kırklareli. Yaklaşık dört yıldır İstanbul’da yaşıyorum. 17 yaşında Kırklareli den Kıbrıs’a üniversite eğitimi almak için gittim.Beş yıl Kıbrıs ta yaşadım ve radyo televizyon üzerine eğitim aldım.Kıbrıs ta bulunduğum dönemlerde radyo ve tv programları yaptım.Çok yönlü biri olmam ve ilgi alanlarımın geniş olması dolayısıyla radyo ve televizyon eğitimimin ardından oyunculuk eğitimi aldım Ayla Algan’ dan.Çocukluğumdan bu yana müzikle ilgili ve ailem müzisyen olmasına rağmen eğitim ve öğretime çok önem veririm. Eğitim yeteneği şekillendirir. İstanbul Müzik Akademisinde müzik ve özel şan dersleri aldım. Ardından içimde ukde kalan müzik eğitimime konservatuara başladım.2013 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı müzikoloji bölümünü kazandım. Halen akademik kariyerim devam etmekte. Müzik üzerine doktora yapmayı da istiyorum.Yine 2014 yılının 15 Kasımında 9 yaşından bu zamana kadar yazmış olduğum şiir ve denemelerimi kitap olarak çıkardım.Kitabımın adı” Zayıf Bedenlere Yüktür Aşk ” İkici üçüncü kitabımı bekleterek. Bu yıl 18 Eylülde 2015 tarihinde Dmc müzik etiketi ile sözü ve müziği bana ait ” Bana Ne Kısmetler var ” adlı şarkım singlem çıktı.

Müzik kariyerinize ne zaman başladınız?

Babam Türk Halk Müziği sanatçısı ve müzisyeni.Sesimi ve müziğe olan yeteneğimi babam keşfetti. Daha sonra okulda öğretmenlerim. Bu enteresan bir şey ilkokulda ki tüm öğretmenlerimin esas branşları hep müzik öğretmenliği idi..Ders aralarında sürekli şarkı söyletirlerdi bana ve doğduğum yerde Kırklareli’nde çocuk korolarına katıldım solo şarkılar söylüyordum korolar da küçük yaşlarda daha. Gençler arasında düzenlenen ses yarışmalarında çocuk yaşlarda aldığım ödül ve derecelerde var. Müziğin yanında 9 yaşından bu yana şiir ve söz yazıyorum.O alanda da çocuk yaşlarda yine kazandığım şiir yarışmaları var.

Albümünüz de kimlerle çalıştınız?İlk kayıt ve ilk şarkınızı nerede yaptınız?

İlk albümüm ” Bana Ne Kısmetler Var ” ın sözü ve müziği bana ait . Düzenlemesi ise pop müziği sanatçısı Berksan’ ın kardeşi Turaç Berkay Özer yaptı.Sesimi ve şarkımı çok beğendiler.Kaya müzikte tüm kayıtlar alındı gitarlarda Caner Güneyse ve kemanlarda İstanbul Stringin emeği geçti.Fotoğraflarımı Güneş Kazdal çekti.Dmc müzik etiketiyle single 18 Eylül tarihinde çıktı.

Kendinizi örnek aldığınız birileri var mı? Kiminle düet yapmak istersiniz?

Dünyayı çok gözlemliyorum dünya starlarını takip ediyorum açıkçası dünya starlarının hemen hemen hepsinden feyz alıyorum gerçekten çok başarılılar işlerinde.Türkiye’ de erkek sanatçılarda Tarkan ve kadın sanatçılarda ise Gülşen ile düet yapmayı çok isterim.Dünya da kadın kadına düetler çok gözde ülkemizden de Gülşen ile düet yapmak isterim gerçekten.Yine dünya starı bir pop sanatçısı ya da dünyaca tanınmış bir dj ile de çalışma yapabilirim.

Şu siralar sahne aldiginiz yerler ve konser calismalarinizdan bahseder misiniz?

Şu sıralar daha çok single tanıtımı ile uğraşmaktayım yeni yıl için sahnede olabilirim. istanbul dışı ve yurt dışı konserim olabilir.

Pop müziğin ve diğer tarzların ülkemizde geldiği durumu nasıl buluyorsunuz?

Pop müzik 90′ lı yıllar ile beraber 2000′ ler de şuan diğer bir çok bizim öz müziğimiz olan Türk Sanat Müziği ve Halk Müziğine göre halk tarafından oldukça ilgi görmekte ve ön planda. Pop müzik popüler kültürün türettiği ortaya çıkardığı bir müzik kültürü aslında. Şuan gözde olan ve bu müzik tarzında oldukça yeni proje ve işler çıkmakta. Bir yandan üretim olarak iyi olurken bir yandan da pop müzikte popüler kültürün uzantısı olan her şey gibi kalıcı olamıyor çabuk yeni çıkan şarkılardan sıkılma ve sürekli yeni şeyler bulmak ve tüketmeye itiliyor. Gençler ve dünya müziğine de bakarsak pop, elektro , edm , r&b müzik oldukça dinlenmekte.

Kendi şarkılarınızın dışında dinlediniz müzik formatı veya şarkıcılar neler kimler?cover yapmak istediğiniz şarkı varmı?

Kulağıma güzel ve kaliteli gelen her müziği dinliyorum. Sözü müziği düzenlemesi olarak şarkı her şeyi ile kulağa hitap etmeli ve işin içine görsellik klipte girince şarkı ile bir bütün için de olmalı bir tanesi tezat olunca şarkının mesajında ki anlamı bozar. Dünya müziğini çok dinliyorum ve neden diyorum dünya çapında bir şeyler yapmayalım. Bir şarkı ile o kadar kaliteli ve yatırımlı ki işleri dünyaya hitap ediyorlar. Ülkemizden de olabilir bu tarz çıkışlar.Kendi bestelerim ile ne kadar ilerlemek istesemde cover ada sıcak bakıyorum geçmişteki bir şarkıya yeni düzenleme ile hayat vermek tekrardan ve başka ses yorum ile yeniden onu dünyaya getirmek yapmak isterim bende.

Yeni albüm çalışmanız var mı?

Yeni singlem ilk singlem olan ‘’ Bana Ne Kısmetler Var ‘’ şarkımın yeni versiyonları Chillout ve Club versiyonları şirketim Dmc etiketi ile 18 Aralık itunes ve 25 Aralık tüm digital platformlarda olacak.Şuan birkaç ay daha ‘’ Bana Ne Kısmetler Var ‘’ ile devam edeceğim. 2016’ ı yazı için yeni bir şeyler olabilir.

Sosyal medyayla aranız nasıl?

Sosyal medyayı seviyorum genelde iyi ki var diyorum birçok faydası var herkesin kendisini daha iyi gösterebileceği ve sesini duyurabileceği kendine ait bir platformu var.İşlerimizi kolaylaştırdığı gibi bazen zorlaştırıyor olsa da sosyal medya hayatımızın büyük bir parçası artık en büyük reklam duyurular sosyal medya ile yapılıyor.Aslında biraz biz türk milleti olarak merak duygumuz ile alakalı kim ne yapmıs neler yapıyor merakı ile sosyal medya en etkili iletişim aracı şuan televizyon gazete hepsinin önüne gecmiş durumda diğer iletişim araçları gazete televizyonda sosyal medyaya bakarak birçok konuda hareket ediyor. Sosyal medyamı iyi kullandığımı düşünüyorum işim ve günlük hayatım ile ilgili twitter, instagram ve facebook sayfamdan DilekOfficial ile takip edebilir herkes.

Peki sona yaklaşırken bize ve hayranlarınıza neler demek istersiniz?

Sizleri ve beni takip etmeye devam etsinler herkese müzik ve sevgi dolu mutlu yarınlar diliyorum.

Röportaj : Burcu Uruş | MüzikOnair

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu