SosyalSosyal Medya

Diyette iken Daha Hızlı Kilo Verdiren Besinler!..

Türkiye’de kilo sorunu her geçen gün artış gösteriyor. Kış aylarında özellikle alınan kilolardan kurtulmak isteyenler diyet yapmak için harekete geçmiş durumda. Kışın depoladığımız fazla kilolardan kurtulup, yazın tadını çıkarmak isteyenler için Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Usta’dan öneriler…

 Türkiye’de obezite görülme sıklığı %32 ve genel olarak yetişkin nüfusun 2/3 ‘ü kilolu veya obezite olduğunu söyleyen Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem USTA, “ Obezite artışındaki temel problemlerden biri beslenme durumunun bozulması ve aşırı enerji alınmasıdır. Ayrıca besin ve beslenmeye ilişkin bilgi eksiklikleri yanlış besin tercihlerine sebep olmaktadır. Diyet ve hayat tarzında yapılan değişikliklerle obeziteyi engellemek kolay ve mümkündür. Bu sayede yağlı karaciğer hastalığı, kanser, safra taşı hastalıkları, koroner kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın önüne geçmiş olursunuz. Beslenme hiçbir zaman karın doyurmak anlamına gelmez. Doğru tercihlerle kendi bedeninizin polisi siz olun, vücudunuzda oluşabilecek sistem bozukluklarının çoğunu önlemek doğru tercih ve bilgilerle sizin elinizde” dedi.

Yanlış sorulara cevap arayarak zaman kaybetme

Diyete başlamadan önce birçok araştırma yapılıyor ve insanlar birden fazla soruya cevap arıyor. Diyete başlamak isteyenler ‘’Diyete başlamadan önce son bir kez tatlı yedim ‘ ,‘’Sevdiğim bütün yiyecekler yasak’, ‘’ ömür boyu bir daha bunları tüketemeyecek miyim?”, ‘’Patates yasak mı?‘’ gibi sorular ile kafasını meşgul ediyor. Bunlar ile zaman harcamamak gerek. Diyete başlamak isteyenler yasaklar ile aç kalarak ve kendinizi kısır döngüye sokarak değil, daha tok bir şekilde karnınıza kramplar girmeden, ağırlık çökmeden doğru tercihlerle her şeyi tüketmek mümkün.

Salatalarınıza yüksek kalorili soslar yerine, sirke ekle açlık ataklarını engelle

Yapılan bir çalışmada, sirke kullanımıyla sağlanan belli dozlardaki asetik asitin nişastalı gıdalarda yemekten sonra glikoz ve insülini önemli bir şekilde düşürdüğü belirlenmiştir . Bu sayede kan şekerinizi düzenler ve gün içerisinde yaşanılan açlık ataklarını azaltır. Ayrıca sirke içerisinde bulunan asedik asit midenin boşaltılmasını yavaşlatarak ve gün içinde daha tok kalmanızı sağlar.

Patatesi soğuk tüket, hem sevdiğin gıdaya yer ver hem de daha tok kal

Patatesi sıcak ve kızartma şeklinde tükettiğimizde kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltir. Bu ise bize daha fazla kilo olarak dönmesine ve daha fazla açlık hissettirmesine sebep olur. Patatesin soğuk olarak tüketilmesi ise kan şekerinizi sıcak haline göre daha yavaş yükseltir. Kan şekerini biraz daha yavaş yükseltmesi için ise patates salatası şeklinde yapılabilir ve içerisine sirke ilave edilebilir.

Kremalı kahveler yerine kremasız sütlü kahve tercih et

Yapılan çalışmalar uzun dönemde kahve tüketiminin kilo alımını azalttığını göstermiştir. 18 417 erkek ve 39 740 kadın katılımcı ile  12 yıl boyunca süren araştırmada kafein tüketimindeki artış ile birlikte erkeklerde ve kadınlarda daha az kilo alımı gözlemlenmiştir.

Kremalı kahveyle birlikte 300 kalori almaktansa 2 yemek kaşığı sütle hazırlanmış kahvenizle hem gereksiz enerji alımını azaltmış hem de sık kahve tüketimiyle birlikte ortaya çıkan osteoperoz riskini azaltmış olursunuz. Kahve içerken kaybedilen kalsiyum kahveye ilave edilecek sütle giderilebilmektedir.

Tuz yerine baharat ekle, hem metabolizman hızlansın hem de ödeme sebep verme

Yemeklerimize ilave edebileceğimiz kırmızı biberin enerji tüketimini arttırdığı ve enerji alımını düşürdüğünü ve ayrıca enerji ve yağ metabolizması üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olan capsaicin içerdiği yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Oysaki lezzeti artırmak adına tuz ilave ettiğimizde, tuzun içinde bulunan sodyum su tutar ve tansiyon yükselmelerine sebebiyet verir ve aynı zamanda tartıda kendimizi daha kilolu görmemize sebep olur.

Makarnanı seçerken doğru tercihte bulun ve bu sayede diyetinde sevdiğin besine yer aç

Makarnanızı az pişmiş, kepekli, Spagetti makarna olarak tercih etmeniz kan şekerinizi daha iyi kontrol etmenizi aynı zamanda iştahınızı daha fazla kontrol altında tutmanızı sağlar. Makarnayı pişirmeniz ile birlikte nişasta molekülleri kolayca açılır ve besin daha hızlı sindirilir. Spagetti daha az pişirildiği için bu etki azalır. Spagetti karbonhidratının sadece %37 si ilk 2 saatte kan şekerine dönüşür. Kalanı sonraki birkaç saat içinde kan şekerine dönüşür. Üstelik kepekli tercih ettiğinizde alınan posa miktarını attırmış ve tokluk hissini daha fazla yaşamış olursunuz. Bu sayede tabak tabak makarna yediğim halde doymuyorum durumunu ortadan kaldırmış olursunuz.

Bulgur ve Pirinç pilavının yanına kuru baklagil yemeği (nohut, mercimek, fasulye) ekleyin

Tahıllarla kuru baklagillerin karışımını gösteren nohut- bulgur yemeği ile diyet elzem aminoasitler bakımından daha dengeli bir hal alır. Protein kalitesi artar. Örnek olarak; nohut ile bulgur veya kuru fasulye ile pirinç pilavının bir arada tüketilmesi çok daha yararlı olacaktır. Hatta mercimekli bulgur pilavı, erişteli mercimek, nohutlu pirinç pilavı, mercimek köftesi gibi farklı alternatifler de üretilebilir.

Enes Özdemir | MüzikOnair

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.