RöportajlarSanatçı Röportajı

DJ Burak Yeter: Dünyada Tarih Yazmak İçin Sabırsızlanıyorum

Ünlü DJ, müzik yapımcısı ve remixer Burak Yeter ile kariyeri, müzik yaşamı ve gelecek planları hakkında sohbet ettik.

Merhaba Burak Bey Müzikonair’e hoşgeldiniz. Öncelikle okurlarımız için biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?
Burak Yeter kimdir?

Burak Yeter Producer, DJ, Remixer aynı zamanda da inşaat mühendisidir. Boş zamanlarında kitap okur, yüzmeye gider ve çoğu zamanını da stüdyoda müzik yaparak geçirir.

İyi bir DJ olmak için neler gerekmektedir? Ve zorlukları var mıdır?

İyi bir DJ olmak için her şeyden önce iyi bir araştırmacı olunması gerekiyor. Her işte olduğu gibi DJ’likte de zor yanlar var tabii. Örneğin benim en büyük sorunum; uyuyacak pek zamanımın olmaması. Gerçi ‘Uyku zaman kaybı’ diyen biri için bu çok da zor değil. Ancak gündelik insan yaşamında normal insanlar 6-7 saat uyurken bende bu  2-3 saat hatta bazen 2 günde 3-4 saat şeklinde olabiliyor. Çünkü yaptığım iş itibari ile herhangi bir ülkede 90 dakikalık bir performans için 10-12 saat yol gittiğim günler olabiliyor. Burada da yüzde 10’luk bir performans için yaklaşık yüzde 80’lik yol kat etmiş oluyorsunuz. Kalan yüzde 10 da uyku için yer ve zaman bulabiliyorsanız, şanslısınızdır.

‘Değişen Ritim Kırılma Noktam Oldu’

Bugüne kadar birçok şarkınızla dünya çapında listelere girdiniz, inanılmaz bir hayran kitlesi elde ettiniz ve başarılar kazandınız. Tüm bunları düşündüğümüzde neler söylemek istersiniz. Böylesi başarılar elde etmek nasıl bir duygu? Bekliyor muydunuz?

Açıkçası bekliyordum. Çünkü en zor zincir halkasını kırmak kolay olmayabiliyor. Neredeyse her yolu deneyince, hayat size doğru yolu gösterebiliyor. Bir çıkış arıyorsunuz ve zamanla aranızı iyi tuttuğunuzda, o yola girebiliyorsunuz. Dünyada çok büyük listelere girmeyi başardım. İlk sahne şovumda 200 Amerikan doları almıştım. Şu an geldiğimiz nokta gerçekten inanılmaz. Özellikle halen geliştirmeye çalıştığım projelerle de dünyada tarih yazmak için sabırsızlanıyorum.

10 yılın üzerinde bir müzik geçmişiniz var. Peki nasıl başladı müzik yaşamınız?

Müzik geçmişim 20 yıl önceye dayanıyor. Müzikle tanışmam doğuştan diyebilirim. Çünkü babamın müzisyen olması bana çok şey kazandırdı. Eve gelen müzik enstrümanlarını deneme şansım olurdu. İlk performansım dayımın düğününde org çalmak. Çalarken bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyordum. İnsanlar dans ediyordu ancak sanki sahnede daha büyük bir beklenti vardı. Tam o sırada sahneden insanları görünce kafam karıştı ve orada resmen kendime geldim, ritmi değiştirdim. Bu değişen ritim benim kırılma noktam oldu. YouTube ‘da ‘Burak Yeter 5 years’ yazdığınızda, bu video çıkar. İzlemenizi tavsiye ederim.

Burn & MTV DJ yarışmasında birinci oldunuz. Sizi bu yarışmada diğer yarışmacılardan farklı kılan özelliğiniz neydi? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

560 DJ arasında önce İstanbul birincisi sonra da Türkiye birincisi oldum. Bu da benim yaptığım işin doğru yolda olduğunu gösteren bir simgeydi. Ödülü aldıktan sonra ailem ile paylaştım ve onların desteğini ve güvenini de kazanmış oldum. Daha sonra kendimi daha çok geliştirmeye başladım. Kazancımın büyük bir bölümünü de işime yatırmaya devam ettim. Stüdyolar kurdum, okullar açtım, öğrenciler yetiştirdim. Günümüzde yaklaşık 5 bine yakın öğrenciye hizmet verdim. Bu benim için çok güzel bir duygu çünkü o dönemlerde görmek isteyip de göremediğim bir çok şeyi öğrencilerime gösteriyorum.

‘Çok Yakında Dubai ve Londan’a Okul Açmayı Hedefliyoruz’

Dünyaya açılan bir sanatçı olarak sizin gibi müziğe, DJ’liğe ilgisi olan gençlerimize neler söylemek istersiniz? Bu arada DJ okulunuzun olduğunu da biliyoruz. Devam ediyor musunuz. Eğitim almak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Ulusal düzeyde bir isim yaptım ve çok büyük sahnelerde yer alıyorum. Özellikle de yaptığım senfoni projeleri ile bambaşka bir boyut kazandık . Hatta şuan DJ performanslarımda sahneye gitar ile çıkıyorum. İnsanlar gerçekten çılgına dönüyorlar. Bu beni daha da çok kamçılıyor ve konumumu sabitliyor.

Yaşadığım tüm deneyimlerimi öğrencilerimle paylaşıyorum. Bu noktada da büyük bir etkileşim kuruyoruz. -Eğitim almak isteyenler tabi- ‘Connection DJ Academy’ye çok kolay ulaşabiliyorlar. Eğitimlerimiz tüm hızıyla Amsterdam ve Los Angeles da devam ediyor. Çok yakında Dubai ve London’a da okul açmayı hedefliyoruz.

DJ’lik nasıl başladı? Ne zamandan beri ilginiz vardı?

16-17 yaslarında Antalya’dayken Tatbikat adlı bir rap grubu kurmuştuk. Rap grubunun hem müziklerini yapıyordum hem de sahnede extra DJ’liğe başladım. Bu sayede de kendimi sahne içinde sıkça görmeye başladım. Özellikle Türkiye’de önde gelen rapçilerle beraber turneler gerçekleştirdik. Uluslararası Antalya Hiphop Festivali’ni düzenledik. Hatta o festivale sırf destek için 2 bilet satın alıp gelen destekçiler şu an Türkiye’de ve yurt dışında fazlasıyla dinleniyorlar.

Hadise İle Proje Yolda

Ajda Pekkan, Bengü, Derya Uluğ ve daha bir çok isimle beraber çalıştınız. Peki şimdilerde üzerinde çalıştığınız yeni projeleriniz var mı?

Şu an Hadise ile yaptığımız yeni şarki üzerinde yoğunlaşıyoruz. İsmi ‘DeJaVu’ 2023’te çıkarmayı düşünüyoruz. Diğer yandan feat projelerim ve aranjelerim de tüm hızıyla devam ediyor.

Dünyada artık birçok Türk DJ de başarılarıyla yer almaya başladı. Böylelikle ülke olarak bizde elektronik sahnede de yer alabilecek konumdayız. Peki sizin de takip ettiğiniz, işlerini beğendiğiniz Türk DJ’ler var mı?

Ülkemizde başarılı prodüktörler çıkıyor. Ancak aynı şeyi DJ’lik olarak söyleyemeyebilirim. Çünkü DJ’lik ile prodüktörlük çok ayrı kavramlardır. Çok iyi şarkınız olabilir ancak performansınız iyi değil ise burada bakış açısını değiştirmeniz gerekiyor. İnsanlar sizi ayakta sadece bir şarki için tutmuyor. Çaldığınız playlist ve yaptığınız şov da çok önemli bir kıvama giriyor. Ben bu konuda örnek verecek olursam Murat Uncuoglu, U.F.U.K., DJ Tarkan, gibi isimleri daha çok tercih ederim. Hem kitleye hakimiyetleri hem de müzik geçmişleri bakımından…

Günümüzde DJ’lik o kadar çok arttı ki sosyal medya fenomenlerinin bile çeşitli kulüplerde DJ’lik yaptığı
söyleniyor. Bu durumu usta bir DJ olarak siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Entertainment ‘a karşı bir insan değilim. Eğer kitle çekiyorsa tabii işletmecilerin bu orantıda yaptığı seçimlere saygı duyuyorum. Ancak kaliteli müzik konusunda aynı şeyi söyleyemem.

‘Dayımın Düğünü Hayatımın Dönüm Noktası’

Hayatınızın dönüm noktası nedir?

5 yaşında dayımın düğününde org çalarken kafamı kaldırmam ve MTV Burn DJ’lik yarışmasında Türkiye 1.si olmam benim hayatımın iki dönüm noktasıdır.

Biraz da konser ve sahne çalışmalarınızdan bahsedelim. Kesinleşen takviminizde hayranlarınız sizi nerelerde izleyebilecek?

Sosyal medyada elimden geldiğince paylaşımlara özen gösteriyorum. BurakYeter.Tv adresinde benimle alakalı tüm video ve müziklere herkes sahip olabilir. Tüm yaptığım çalışmaları tek bir çatı altında toplamaya devam ediyorum.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Beni dinleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Farklı sıra dışı projelerde karşınızda olacağım. Gelişmeleri de elimden geldiği kadar paylaşmaya özen gösteriyorum. Tüm Müzikonair okuyucularına tekrardan teşekkür ediyorum.

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.